NP č.476 > Pošli to dálFrancie vestojeEva Lédlová

resized/img/clanky/801x268c-1d71-2311-header.jpg

Devátého března Francouzi poprvé vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanými změnami v zákoníku práce. O dva týdny později, po pravidelných demonstracích a stávkách po celé zemi, se v ulicích sešlo dvakrát tolik demonstrantů, až přes milion lidí.

Pod heslem „Dneska se domů nevracíme“ se po skončení demonstrace začalo pařížské náměstí Republique pomalu plnit lidmi. Vznikající hnutí pod názvem Nuit Debout (Noc vestoje) se během pár dní pomocí sociálních sítí rozšířilo do desítek měst po celé Francii, ale také do Bruselu nebo Katalánska. Po vzoru španělského hnutí Indignados nebo amerického Occupy se zde setkávají lidé, kterým, jak se zdá, dochází trpělivost. Řečníci všech věkových i sociálních skupin se po dvou minutách střídali u mikrofonu, aby vyjádřili své názory, pocity, frustrace na jakékoli téma, které si dokážeme představit. Kromě připravovaných změn v zákoníku práce, které byly katalyzátorem masových protestů, se diskutují také ekologické problémy, feminismus, uprchlíci, problém bezdomovectví a prázdných nemovitostí, stále se zvětšující sociální nerovnosti nebo rostoucí policejní represe pod rouškou výjimečného stavu. Množí se také návrhy na organizaci a možné další postupy rodícího se hnutí.

Navrhované změny v zákonu povedou podle protestujících k větší prekarizaci už tak nejistého postavení pracujících. V plánu je například navýšení pracovního týdne z 35 na 44 hodin, snížení platu za přesčasy nebo možnost propustit zaměstnance z ekonomických důvodů, pokud bude mít firma zrovna slabší období. S vědomím, že jsou na pracovním trhu jednou z nejzranitelnějších skupin, se do protestů aktivně zapojili také studenti lyceí a univerzit, z nichž některé na protest přistoupily i k blokádě. Nezbývá než držet palce.


autor / Eva Lédlová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Pole zlatem zalitá / Eva Lédlová > NP č.479 > Téma čísla Pokud někdo náhodou přehlédne, že vždycky zjara česká krajina mohutně zežloutne, nevadí, dozví se to z televizního zpravodajství jako jednu z hlavních událostí. Brukev řepka olejka je věc citlivá, politická. číst dále Po stopách pražských kanálů / Eva Lédlová > NP č.461 > Téma čísla Sice skryta v podzemí, přesto však byla pražská kanalizace v době svého vzniku chloubou a světovým unikátem, který mohli místním obyvatelé mnohých významnějších měst sužovaných pachem a splašky leda tiše závidět. číst dále Džungle vs. letiště / Eva Lédlová > NP č.486 > Pošli to dál Na území Francie se v těchto dnech rozhoduje o budoucnosti dvou zdánlivě nesouvisejících enkláv.   číst dále Chléb a hry / Eva Lédlová > NP č.480 > Pošli to dál Právě probíhající evropský fotbalový šampionát plní stránky snad všech deníků, týdeníků, čtrnáctideníků a občasníků v internetové i tištěné podobě. Fotbaloví chuligáni mají svátek a přijeli si do Francie porovnat bojový um na evropské úrovni. číst dále O hlas méně / Eva Lédlová > NP č.474 > Pošli to dál Před necelým rokem si ekologická aktivistka Berta Cáceres v San Franciscu převzala Goldmanovu cenu, nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Za své názory a především angažovanost v boji proti výstavbě přehrady Agua Zarca na řece Gualcarque v Hondurasu nyní zaplatila matka čtyř dětí ve svém domě životem. číst dále Bobřík odvahy / Eva Lédlová > NP č.471 > Pošli to dál Rozsudek Vrchního soudu v Nantes z konce ledna, velící vystěhovat se osmi rodinám a čtyřem farmám z oblasti Notre Dame des Landes kvůli plánované výstavbě nového letiště, byl dlouho očekávanou událostí. číst dále Kladivo na emise / Eva Lédlová > NP č.469 > Referát V polovině prosince zaznělo z dlouho očekávané pařížské klimatické konference jedno svorné a hlasité – „ano, máme dohodu“. Je ale skutečně důvod slavit? číst dále Solidární teroristky / Eva Lédlová > NP č.472 > Pošli to dál Sobota 23. ledna se v severním cípu francouzského departmentu Pas-de-Calais nesla ve znamení solidarity. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv