NP č.440 > Pošli to dálHajzlíky a civilizaceRad Bandit

Dnes aby jeden veřejný hajzlík pohledal. Ti, co můžou, čůrají na ulici, ti, co nemůžou, zůstali doma. Ti, co nemají „doma", tak nečůrají, anebo se hádají s ochrankou v obchoďácích, aby je pustila na záchod.

Dřív, v dávných časech, se čůrávalo na ulicích a města smrděla, chcanky tekly všude proudem. Když pak někdo přišel s nápadem otevřít veřejné záchodky, to bylo slávy. Pásky se stříhaly, starostové s manželkami u toho byli. To byla nádhera, a jak se v nich čůralo! Měly mosazná zábradlí, vykachlíčkované místnosti, leckdy červené, zelené i zlacené. Páni vlevo, dámy vpravo, keramická umyvadla, růžová mýdla. Bělostný toaleťák malebně povlával teplým londýnským, pařížským, pražským i benátským vzduchem. Vše na důkaz slávy moderní civilizace a jejích výdobytků. Evropa vzkvétala.

 

Teď aby hajzlík pohledal a dvacku k tomu. Ti, co můžou, čůrají na ulici, ti, co nemůžou, zůstali doma. Ti, co nemají „doma“, tak nečůrají, anebo se hádají s ochrankou v obchoďácích, aby je pustila na záchod. Slavné pařížské, benátské, pražské i ty londýnské veřejné hajzlíky zahradily tu mříže, tu ocelové dveře, jinde je rovnou zazdili. Pásky se dnes stříhají, když se otevírá Tesco, Kaufland či jiný předimenzovaný záchod.

 

Ty ale hlídají ostříží oči. Nedej bože, aby se do nich vagus přišel umýt, výletníky aby tu jeden pohledal. Nesvítí v nich totiž slunce, takže nejsou ideálním místem k procházkám. A tak myslím na osmdesátiletého Jona: „Kdysi jsem chodil na procházky, jen tak. Vzal jsem to od Oxford street na Picadilly. Teď jsem nebyl osm let. Od té doby, co zavřeli záchody, do centra nejezdím. Stydím se ptát v hospodách. Londýn pro mě jakoby umřel a já umřu v něm, a bez něho.“

 

Chcanky stále tečou proudem, nově se za ně ale platí pokuty. Ruce jsou nemyté a důchodci radši zůstávají doma. Civilizace upadá. Všimli si toho kluby seniorů, lidé trpící inkontinencí, taky maminy s dětmi a ti ostatní, co nemají rádi obchoďáky nebo odmítají pít kafe za šedesát, aby se mohli vyčůrat. „Prý ať dodržuju pitný režim, říkal doktor. A kde bych asi celej den chodila čůrat, pane doktore?“ Lidé bez domova o úpadku civilizace také vědí své. 


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv