NP č.440 > Kultura | Výtvarné uměníFaticky negativní energieJiří Ptáček

Po přečtení satirické hry „pseudobásníky prokletého básníka“ S.d.Ch. z prostředí Moravské galerie by jeden měl sto chutí galerii zavřít a zřídit zde útulek pro psy. 

S.d.Ch. je pseudonym spisovatele, divadelníka a autora komiksů a koláží Miloslava Vojtíška (*1970). Kdyby jeho pronikavou a zábavnou literární a výtvarnou tvorbu nezačalo před osmi lety publikovat nakladatelství Divus, asi by její velkou část znal pouze úzký okruh čtenářů samizdatových vydání. Na webu Divus také jako první zveřejnil satirickou divadelní hru Fantom Morgalu. V tištěné podobě ji nedávno vydalo malé pražské nakladatelské studio RUBATO. Hvězda S.d.Ch., civilním povoláním hrobníka a správce hřbitova, tak nadále stoupá. V posledních dvou letech se stal držitelem Ceny Alfréda Radoka v kategorii anonymní Dramatické soutěže a samostatnou výtvarnou výstavu mu uspořádala Moravská galerie v Brně.

 

CHRÁM NEGATIVNÍ ENERGIE

 

Právě z Brna si S.d.Ch. přivezl inspiraci k nové divadelní hře. A na Morgalu, jak Moravskou galerii s jistou ironií nazývají sami zaměstnanci, pak nenechal nit suchou. Dějovou osu hry utváří vyšetřování opakující se události: v jednom z výstavních sálů Pražákova paláce mizí v noci před vernisáží čerstvě nainstalované výstavy a končí na toaletách. Agresivita záhadného fantoma přitom sílí a tak výstavu Jiřího Anderle nalezli nacpanou v míse. Bezradným zaměstnancům muzea, a zde je třeba dodat, že se jedná o skutečné osoby v galerii pracující, nepomůže ani dezorientovaný a tradičně nevzdělaný ministr kultury, a tak pomocnou ruku nabídne srdnatý ex-ředitel pražské Národní galerie Milan Knížák.

 

Morgal je vůbec zabydlen obskurními charaktery, ať již zaměstnanci, jejichž velkou starostí je nezadat si, nebo dalšími „kulturními pracovníky“ – performerem Petrem Vášou, který by nejraději všechno „zperformoval“, uměleckým ředitelem Husy na provázku Vladimírem Morávkem, který se ohání Havlem, kudy kráčí, oportunistickým kariéristou profesorem Malérem (zde S.d.Ch. přiznává vzor v mudrlantském Zdeňkovi Mahlerovi), hulvátským kavárníkem, nebo nonkonformním autodidaktem, který institucemi a prázdnými intelektuály z duše pohrdá, aby v pravou chvíli obrátil. Herečka Anna Duchaňová, jež je povolána Morávkem, aby náležitě přečetla dlouhý fantomův dopis, se ke zdejšímu klimatu vyjádří jasně: „Jé, tady je teda negativní energie.“

 

SPIKNUTÍ VYŽÍRKŮ

 

Fantom Morgalu je absurdní fraška, jíž Morgal posloužil jako ideální jeviště pro přehlídku narcistních jedinců, intelektuálních nadutců, snaživců, hrubců, ignorantů, alibistů a vyžírků. Líčí uměleckou scénu a její instituce jako útočiště bizarních existencí a parazitů a všeobecný obraz zmaru v Morgalu dovádí až do obludného finále. Postoji S.d.Ch. pochopitelně zatleskají kritici kultury, kteří o umělecké scéně zvnějšku uvažují jako o spiknutí vyžírků, jejichž cílem je v nejlepším případě vytáhnout peníze z kapes daňových poplatníků. Postoj S.d.Ch. ale odpovídá spíše radikálnímu kriticismu, jenž se vždy vyskytuje na umělecké scéně samotné a jehož nepřítomnost by naopak naznačovala, že cosi není v pořádku. Jeden by pak mohl dostat nápad Moravskou galerii zrušit a v jejích palácích otevřít útulek pro psy. Jenže Fantom Morgalu nepojednává až tak výhradně o Moravské galerii. Představuje extrém odmítavého postoje k umělecké scéně, který je zapsán do genetického kódu umění, včetně jejích institucí, jako jeden z jejích určujících sporů. Poté, co se dosmějeme skvěle napsaným postavám a vypointovaným dialogům, tak zůstávají vážnější otázky: Chceme vůbec umělecké instituce? K čemu nám jsou? Jaké by měly být? Co jsou vlastně ti umělci zač?

 

S.d.Ch: Fantom Morgalu. Studio RUBATO, Praha, 2014. 32 stran, 95 Kč. 


autor / Jiří Ptáček VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Zátopkovy spodní partie / Jiří Ptáček > NP č.484 > Kultura | Výtvarné umění Výstava Sportu zdar! je žhavým kandidátem na Zlatou malinu za nejhorší výstavní počin. Ještěže se u nás takové ocenění neuděluje.   číst dále Ať je koček milión / Jiří Ptáček > NP č.479 > Kultura | Výtvarné umění Ve věku osmdesáti pěti let zemřel kreslíř a grafik Adolf Born. Zanechal po sobě impozantní dílo. Avšak není všechno zlato, co se třpytí. číst dále Položit věc na správné místo / Jiří Ptáček > NP č.459 > Kultura | Výtvarné umění Vzít předmět a někam ho položit umí každé malé dítě. Slovenská umělkyně Denisa Lehocká pokládá věci na podlahu. A přitom je všechno jinak. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Živobytí na pouti / Tomáš Havlín > NP č.440 > Téma čísla Půjdou kolotočáři demonstrovat? A co s tím mají společného Holanďané? Čtyři momentky ze života světských.  číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále Jako nikdy předtím / Dominika Prejdová > NP č.440 > Kultura | Film Na letošní rok připadá 70. výročí Varšavského povstání. V Polsku nikdy úplně neutichla letitá debata, jestli povstání, kter é stálo 200 000 především mladých životů a smetlo Varšavu z mapy, bylo heroickým aktem, nebo nezodpovědně připravenou akcí vlády.  číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv
//