NP č.440 > Pošli to dálUklidněte se, maminkoAnna Hausnerová

Téma mateřství se na stránkách Nového Prostoru v poslední době už několikrát objevilo. Rezonuje i ve veřejné diskuzi, zvláště v případě tzv. domácích porodů. Mainstreamová média však v pestrosti informací zůstávají poněkud skoupá, nanejvýš informují o kauzách kolem takřka zločinného působení porodních asistentek. Zajetá praxe většiny českých porodnic odolává zubu času.

 

Taková je alespoň má nedávná zkušenost s jednou velkou porodní klinikou v Praze, zprostředkovaná kamarádkou, která před pár dny porodila. Nemyslím, že by lékaři a další zdravotnický personál někomu chtěli záměrně ubližovat a pevně věřím, že svůj přístup k péči považují za ten nejsprávnější. Na druhou stranu obří pracoviště s kapacitou přes 3500 porodů ročně má zjevně jiné priority, než je zachování psychické pohody matky i dítěte. Jde hlavně o zdraví v úzkém, medicínském slova smyslu, takže ženy jsou tu jen o málo víc než živými inkubátory.

 

Nemalý zádrhel je zjevně i v komunikaci. Personál byl skoupý na slovo a kdo se moc vyptává, nebo snad něco chce, je považován za potížistu nebo hysterika. Bohorovná reakce „uklidněte se, maminko“ na přirozené reakce nastávající matky zaplavené hormony hovoří sama za sebe. Respekt budící instituce ostatně nepřipouští odpor i beze slov, takže nepřekvapí, že se matky příliš nevzpírají léta zavedené praxi. Neprotestují, že jejich novorozené dítě leží v jiné místnosti, do níž je přístup přísně regulován. Natolik, že do ní nemohou ani ony samy tak, jak by chtěly.

 

Některé věci možná i kvůli nijak štědrému financování českého zdravotnictví nejde dělat o moc lépe, ale pak je na místě si přiznat, že alternativní přístupy mohou mít své opodstatnění. Třeba i proto, že v řadě zemí docela dobře fungují. Porody v nemocnici jsou u nás samozřejmostí od poloviny minulého století a s jejich nástupem výrazně klesla úmrtnost žen i dětí. Zároveň se však pořád zapomíná, co na to matky. Koneckonců děti rodí ony, ne lékař. 


autor / Anna Hausnerová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Jde o (bio)hovno / Anna Hausnerová > NP č.430 > Pošli to dál číst dále Na tajemném ostrově / Anna Hausnerová > NP č.435 > Dějiny přítomnosti Pražský ostrov Kampa je opředen mnoha legendami. Pokud se zrovna nemění v polystyrenový skanzen. číst dále Za město čistější / Anna Hausnerová, Ondřej Slačálek > NP č.445 > Téma čísla Už více než rok a půl platí tzv. lex Řápková, zákon, který umožňuje uložit zákaz pobytu na území obce za opakované přestupky. Co přinesl? Kromě stovek, možná tisíců vykázaných a více než dvou set lidí s uměle vyrobeným trestným činem také jednašedesát vězňů, kteří jsou ve vězení zbytečně. A dobrý pocit na některých radnicích. číst dále Rotující děti / Anna Hausnerová > NP č.437 > Téma čísla Gauč u příbuzných, azylový dům, provizorní podnájem, azylový dům, karimatka u kamarádů... To je častá cesta dětí s mámou z chudých poměrů. Někdo to pak snadno zdědí, tak jako jiné děti zdědí třeba byt nebo firmu. číst dále Zákon slušnosti / Anna Hausnerová > NP č.437 > Pošli to dál Na začátku dubna se v českých médiích objevila kauza dvojice brněnských městských strážníků, přezdívaných Pavouk a Ještěrka, kteří opakovaně bili a šikanovali lidi bez domova. číst dále Když na vás nemají kolonku / Anna Hausnerová > NP č.428 > Pošli to dál Představte si, že je vám něco málo přes dvacet. Od doby, kdy jste si ve výchovném ústavu vyzvedli osobní věci, už uběhlo pár let, a vy se protloukáte životem pražských squatů, heren a periferií s partou lidí, kteří jsou na tom podobně jako vy, sem tam nějaké drogy, občas průšvih… číst dále Prázdniny v rizikové oblasti / Anna Hausnerová > NP č.402 > Pošli to dál Do ostravského Přednádraží za místními Romy jsem přijela už podruhé. O jejich situaci jsem se dozvěděla z médií a spolu s dalšími lidmi jsme se shodli, že jejich vůle vzdorovat nespravedlivému zacházení úřadů i nepřátelství většinové společnosti stojí za podporu.   číst dále Čtvrtý svět, země za rohem (fotoreportáž, foto: David Kumermann) / Anna Hausnerová > NP č.438 > Reportáž Divadelní inscenace 4. svět vznikla v rámci rezidenčního projektu archa.lab jako reakce na problematiku tzv. nové chudoby. Lidé, kteří ještě nedávno patřili ke střední třídě, se náhle ocitají v roli outsiderů odkázaných na pomoc státu. Stávají se zároveň objektem byznysu těch, kteří narůstající chudobu ve společnosti dokáží výhodně zpeněžit. Jak to dopadne, když architekt, evangelická farářka nebo podnikatel diskutují o sociální politice? V rolích herců vystupují lidé, kteří mají s životním propadem vlastní zkušenost, jejich příběhy vytvářejí autentickou koláž. Čtvrtý svět pojednává o křehké hranici, která nás všechny odděluje od světa z vatelínu. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv