NP č.434 > Pošli to dálDoutnající horaRad Bandit

Dubnové volby v loňském roce postavily do čela Islandu dvojici politických stran, které zemi vedly v průběhu známého ekonomického zemětřesení v roce 2008. Tehdy zbankrotovaly tři největší islandské banky a země se ocitla na pokraji finančního kolapsu. Proč Islanďané znovu dali hlas původcům svých potíží?

Dubnové volby v loňském roce postavily do čela Islandu dvojici politických stran, které zemi vedly v průběhu známého ekonomického zemětřesení v roce 2008. Tehdy zbankrotovaly tři největší islandské banky a země se ocitla na pokraji finančního kolapsu. Proč Islanďané znovu dali hlas původcům svých potíží?

Výsledek loňských voleb sebral dech mnohým vnějším pozorovatelům. Nebylo jednoduché to pochopit. Avšak sami Islanďané, zdá se, si svým problematickým rozhodnutím hlavu tolik nelámou. Po roce vládnutí konzervativců s liberály jich tisíce znovu vyrazily do ulic. A vláda je opětovně nucena vyslechnout požadavky lidí, a ne naopak.

Původem současných protestů je nicméně koketování mocných s myšlenkou o úplném zrušení vyjednávání o vstupu do Evropské unie. Problém je v tom, že politici se rozhodli, že tento krok udělají bez referenda, které je na Islandu považováno za legitimní demokratický nástroj. A tak uprostřed mrazivé severské zimy v Reykjavíku znovu roste napětí. Začátkem března zaplavilo prostranství před parlamentem více než osm tisíc lidí, kteří požadují vypsání referenda ve věci vstupu do EU. Proevropská myšlenka má na Islandu své pevné místo právě po událostech roku 2008. Mnozí Islanďané totiž vnímají vstup do EU jako záruku a posilu v době ekonomických obtíží malého a zranitelného státu. Bez ohledu na to, která strana mince nakonec převáží, je jasné, že Islanďané znovu sahají ke svým zaběhaným a nejúčinnějším nástrojům, které mají po ruce. Na změny není třeba čekat do dalších voleb. Požadavek referenda, populárního islandského nástroje přímé demokracie, je znovu na pořadu dne.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Soucitná ruka zákona / Rad Bandit > NP č.473 > Pošli to dál Až dvanáct set policistů v americkém Louisville bude vyškoleno pracovníky Mezinárodního centra solidárních organizací  číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Trosečník na ostrově blahobytu / Rad Bandit > NP č.463 > Pošli to dál Mám to načtené. Třídní příslušnosti se mi dostane na základě inteligence, bohatství a popularity. Jsem v USA, Mekce kapitalismu. Potud teoretikové nepochybili. Jak ale koupím Coca-Colu? číst dále Stud před make-upem / Rad Bandit > NP č.481 > Pošli to dál Bydlí u mě pět Romáků. Nejmladšímu je pět let a nejstaršímu třicet pět. Je to skvělá rodina se třemi dětmi, z nichž ty dvě starší chodí spolu pěšky do školy do Táborské, po cestě si třeba koupí zmrzlinu a ruku za ruku překrosí křižovatku nad Synkáčem. Mám je rád, píšou mi: „Vážený pane, dnes jsme zaplatili nájemné." „Vážený pane, moc se nám tu libí." - „Vážený pane, utekla nám kočka, nevadí, když si pořídíme psa?" Nevadí. Nevadí mi vůbec nic až na vzpomínku, jak jsem rodinu Kočích poznal.   číst dále
celý archiv