NP č.424 > Pošli to dálHorko na OstravskuFilip Malý

Zdeněk Bakala, filantrop, uhlobaron, úspěšný miliardář a majitel významných českých médií i cyklistické stáje vždy přitahoval pozornost spíše v pozitivním slova smyslu. Aktuální kauza OKD mu ale na oblibě nepřidává – naopak, ukazuje, jakým způsobem se umí velkoobchodníci podobného ražení chovat.

 

Jméno Zdeňka Bakaly se v poslední době často skloňuje. Filantrop, uhlobaron, úspěšný miliardář a majitel významných českých médií i cyklistické stáje vždy přitahoval pozornost spíše v pozitivním slova smyslu, tentokrát mu ale něco podobného nehrozí. Kauza OKD mu totiž rozhodně na oblibě nepřidává – naopak, ukazuje, jakým způsobem se umí velkoobchodníci podobného ražení chovat.

Jak nedávno vysvětlil generální ředitel OKD Jan Fabián, soukromá společnost nemůže financovat něco, co je ztrátové. Ukončení těžby uhlí do konce roku 2014 je jediná možná varianta, co naplat, vždyť doly se vzhledem ke klesajícím cenám uhlí zavírají po celém světě. O práci sice přijde pár tisíc lidí a již tak dost zchudlý region klesne ještě níž, jenže když se kácí les, létají třísky. Na oltář konkurenceschopnosti, flexibility a zisku velké firmy je třeba takovouto oběť položit.

Jedním z možných řešení by samozřejmě bylo, kdyby samotná společnost OKD vložila do „ztrátového projektu“ vlastní peníze a pomohla svým zaměstnancům, jelikož regionu vděčí za nemalé zisky. Jenže to je nepravděpodobné. Do hry se zřejmě bude muset vložit stát a zasanovat tak z veřejných peněz „neúspěšného podnikatele“ Bakalu, jemuž nic moc nehrozí. V opačném případě čeká kraj ještě větší devastace, rozšíření chudinských ghett a bujení ekonomické války o zbytky. Tak nějak vypadá sadistická společnost, ve které má vše vyřešit volná ruka trhu. Že takováto společnost nikdy nemohla existovat, jinak by zdevastovala člověka i přírodu, dnes zajímá málokoho. I na zchudlém kraji se dá přece vydělat.

Když se v devadesátých letech propouštělo, namítalo se, že horník se nemůže přeškolit na prodavače limonád. Dnešní havíři to však vzali z toho lepšího konce. Přeškolili se na lidi, kteří umějí protestovat a jako tvrdí hráči (zatím) ukazují, že Zdeněk Bakala se má na co těšit. Zdá se, že na Ostravsku bude ještě horko.


 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Dieslové (multikulti) spiknutí / Filip Malý > NP č.465 > Pošli to dál Když v září naplno propukla aféra s podvodným softwarem, který koncern Volkswagen instaloval do vozů vyrobených v letech 2009 až 2015, aby zastřel fakt, že naftové motory nové generace zdaleka nejsou tak šetrné k životnímu prostředí, jak se avizovalo, zavládl v českých médiích zmatek.   číst dále Z ruky do úst / Filip Malý > NP č.472 > Pošli to dál Česká ekonomika se sice podle posledních ukazatelů pomalu zotavuje z vleklé recese, přesto má stále větší počet lidí více a více hluboko do kapsy. číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále Po stopách yettiho stop / Filip Malý > NP č.469 > Téma čísla „Když pouhé otisky prstů stačí k tomu, aby někoho přivedly na šibenici, měly by stopy stačit, aby prokázaly něčí existenci.“ (Ralph Izzard, novinář a dobrodruh)   číst dále
celý archiv