NP č.424 > Pošli to dálHorko na OstravskuFilip Malý

Zdeněk Bakala, filantrop, uhlobaron, úspěšný miliardář a majitel významných českých médií i cyklistické stáje vždy přitahoval pozornost spíše v pozitivním slova smyslu. Aktuální kauza OKD mu ale na oblibě nepřidává – naopak, ukazuje, jakým způsobem se umí velkoobchodníci podobného ražení chovat.

 

Jméno Zdeňka Bakaly se v poslední době často skloňuje. Filantrop, uhlobaron, úspěšný miliardář a majitel významných českých médií i cyklistické stáje vždy přitahoval pozornost spíše v pozitivním slova smyslu, tentokrát mu ale něco podobného nehrozí. Kauza OKD mu totiž rozhodně na oblibě nepřidává – naopak, ukazuje, jakým způsobem se umí velkoobchodníci podobného ražení chovat.

Jak nedávno vysvětlil generální ředitel OKD Jan Fabián, soukromá společnost nemůže financovat něco, co je ztrátové. Ukončení těžby uhlí do konce roku 2014 je jediná možná varianta, co naplat, vždyť doly se vzhledem ke klesajícím cenám uhlí zavírají po celém světě. O práci sice přijde pár tisíc lidí a již tak dost zchudlý region klesne ještě níž, jenže když se kácí les, létají třísky. Na oltář konkurenceschopnosti, flexibility a zisku velké firmy je třeba takovouto oběť položit.

Jedním z možných řešení by samozřejmě bylo, kdyby samotná společnost OKD vložila do „ztrátového projektu“ vlastní peníze a pomohla svým zaměstnancům, jelikož regionu vděčí za nemalé zisky. Jenže to je nepravděpodobné. Do hry se zřejmě bude muset vložit stát a zasanovat tak z veřejných peněz „neúspěšného podnikatele“ Bakalu, jemuž nic moc nehrozí. V opačném případě čeká kraj ještě větší devastace, rozšíření chudinských ghett a bujení ekonomické války o zbytky. Tak nějak vypadá sadistická společnost, ve které má vše vyřešit volná ruka trhu. Že takováto společnost nikdy nemohla existovat, jinak by zdevastovala člověka i přírodu, dnes zajímá málokoho. I na zchudlém kraji se dá přece vydělat.

Když se v devadesátých letech propouštělo, namítalo se, že horník se nemůže přeškolit na prodavače limonád. Dnešní havíři to však vzali z toho lepšího konce. Přeškolili se na lidi, kteří umějí protestovat a jako tvrdí hráči (zatím) ukazují, že Zdeněk Bakala se má na co těšit. Zdá se, že na Ostravsku bude ještě horko.


 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Z trpaslíka obrem / Filip Malý > NP č.479 > Téma čísla Čekají ho světlé zítřky, nebo může Slunce znenadání zhasnout a lidstvu zbydou jen oči pro pláč? číst dále Po stopách yettiho stop / Filip Malý > NP č.469 > Téma čísla „Když pouhé otisky prstů stačí k tomu, aby někoho přivedly na šibenici, měly by stopy stačit, aby prokázaly něčí existenci.“ (Ralph Izzard, novinář a dobrodruh)   číst dále Princezny s b rokovnicí / Filip Malý > NP č.488 > Téma čísla Japonský režisér Hajao Mijazaki, legenda anime, ohlásil v listopadu svůj triumfální návrat k celovečerním kresleným filmům pro děti i dospělé. Co lze vysledovat za uplynulé čtyři desítky let jeho výjimečné tvůrčí éry? číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Štípance v zpětném zrcátku / Rad Bandit > NP č.424 > Téma čísla Pražáci i Brňáci byli vždy velmi kreativní v hledání způsobů, jak si navzájem otravovat život. Do jaké míry se ale má rádo to, co se škádlívá? A je Špilas skutečně pouhým „downgradem" svatého Víta? číst dále Brněnská péče o duši / Pavel Šplíchal > NP č.424 > Téma čísla Na lavičkách v obchoďáku ani na rýsovacích prknech urbanistů se s duchem města nepotkáte. Genius loci se rodí ze spleti lidských osudů, městských povídaček a náhod. A ne vždycky se nám výsledek musí líbit. Ale možnosti tu jsou… číst dále Stačí si víc hrát / Zuzana Brodilová > NP č.424 > Rozhovor „A o čem to chcete mít? O umění, nebo spíš o revoluci?“ zaskočil nás Vladimír Turner ještě před začátkem rozhovoru dotazem na naše záměry. „Takže to máte spíš o životě,“ odtušil pak v jeho druhé půlce, ačkoliv umění ani revoluci jsme nevynechali. Posuďte sami... číst dále Na Brno dobrý / Jakub Holzer > NP č.424 > Téma čísla Ještě nedávno jste se na náměstí Svobody mohli ocitnout zcela sami a zděsit se, jestli jste náhodou nepřeslechli hlášení o atomovém výbuchu. To však jen studenti odjeli k mámám. Ospalé Brno se ale pomalu probouzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv
//