NP č.424 > Pošli to dálHorko na OstravskuFilip Malý

Zdeněk Bakala, filantrop, uhlobaron, úspěšný miliardář a majitel významných českých médií i cyklistické stáje vždy přitahoval pozornost spíše v pozitivním slova smyslu. Aktuální kauza OKD mu ale na oblibě nepřidává – naopak, ukazuje, jakým způsobem se umí velkoobchodníci podobného ražení chovat.

 

Jméno Zdeňka Bakaly se v poslední době často skloňuje. Filantrop, uhlobaron, úspěšný miliardář a majitel významných českých médií i cyklistické stáje vždy přitahoval pozornost spíše v pozitivním slova smyslu, tentokrát mu ale něco podobného nehrozí. Kauza OKD mu totiž rozhodně na oblibě nepřidává – naopak, ukazuje, jakým způsobem se umí velkoobchodníci podobného ražení chovat.

Jak nedávno vysvětlil generální ředitel OKD Jan Fabián, soukromá společnost nemůže financovat něco, co je ztrátové. Ukončení těžby uhlí do konce roku 2014 je jediná možná varianta, co naplat, vždyť doly se vzhledem ke klesajícím cenám uhlí zavírají po celém světě. O práci sice přijde pár tisíc lidí a již tak dost zchudlý region klesne ještě níž, jenže když se kácí les, létají třísky. Na oltář konkurenceschopnosti, flexibility a zisku velké firmy je třeba takovouto oběť položit.

Jedním z možných řešení by samozřejmě bylo, kdyby samotná společnost OKD vložila do „ztrátového projektu“ vlastní peníze a pomohla svým zaměstnancům, jelikož regionu vděčí za nemalé zisky. Jenže to je nepravděpodobné. Do hry se zřejmě bude muset vložit stát a zasanovat tak z veřejných peněz „neúspěšného podnikatele“ Bakalu, jemuž nic moc nehrozí. V opačném případě čeká kraj ještě větší devastace, rozšíření chudinských ghett a bujení ekonomické války o zbytky. Tak nějak vypadá sadistická společnost, ve které má vše vyřešit volná ruka trhu. Že takováto společnost nikdy nemohla existovat, jinak by zdevastovala člověka i přírodu, dnes zajímá málokoho. I na zchudlém kraji se dá přece vydělat.

Když se v devadesátých letech propouštělo, namítalo se, že horník se nemůže přeškolit na prodavače limonád. Dnešní havíři to však vzali z toho lepšího konce. Přeškolili se na lidi, kteří umějí protestovat a jako tvrdí hráči (zatím) ukazují, že Zdeněk Bakala se má na co těšit. Zdá se, že na Ostravsku bude ještě horko.


 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída kamionů / Filip Malý > NP č.436 > Téma čísla Když jsem si zařizoval řidičák pro náklaďák, setkal jsem se s nedůvěřivým pohledem. „Vypadáte trochu moc normálně," namítal instruktor a skoro omluvně dodal: „Školím řidiče přes deset let a podle mě tuhle práci můžou dělat jen šílenci." Svéráz šoférů lze však jen těžko oddělit od podmínek, mezi nimiž se snaží kličkovat. číst dále Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Libertin, nebo puritán? / Filip Malý > NP č.363 > Téma čísla Zorientovat se ve vlastní sexualitě je náročný úkol, i když člověk nepatří k žádné sexuální menšině a netrpí deviací. Čechy jsou sice relativně liberální a trestající autority patří minulosti, ale i tak společenské stereotypy a kontrola přetrvává. Najít svobodný a vyvážený vztah se mnohdy podobá kvadratuře kruhu.   číst dále Systém dvou tříd / Filip Malý > NP č.378 > Pošli to dál Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.   číst dále Omyl v propočtu / Filip Malý > NP č.436 > Pošli to dál Začátkem roku proplu­la do druhého čtení novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která má zastropovat budoucí maximální výši úroku na dvaceti procentech. číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále Co není dovoleno Bobovi / Filip Malý > NP č.411 > Pošli to dál Ačkoli nemusíme používat tatáž slova, všichni se učíme přibližně témuž: člověk má být sám sobě šéfem, zodpovídat za své vlastní zdroje a s nimi nakládat nanejvýš rozumně a tak, aby mu přinášely co největší užitek. Spravovat a násobit svůj kapitál je výzvou dne. Platí to ale beze zbytku? Jistý programátor zaměstnaný v USA, o němž světové weby referují pouze jako o Bobovi, se přesvědčil o opaku.   číst dále Návrat veřejné služby / Filip Malý > NP č.426 > Pošli to dál Letošní předčasné volby postrádaly vyhraněné téma. Bývalé vládní strany pochopily, že politikou škrtů se u většiny lidí zdiskreditovaly, a tak jako by náhle opustily svou předchozí politiku a najely na sociální notu. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv