NP č.472 > Pošli to dálZ ruky do ústFilip Malý

Česká ekonomika se sice podle posledních ukazatelů pomalu zotavuje z vleklé recese, přesto má stále větší počet lidí více a více hluboko do kapsy.

To alespoň vyplývá ze souhrnné zprávy o sociální situaci v Česku za rok 2015, kterou počátkem února představila nezisková organizace Charita ČR. Čtení je to vskutku dosti neradostné.

Že po více jak dvaceti letech od sametové revoluce, která měla přinést krom svobody i západní blahobyt, vcelku dramaticky stoupá počet lidí balancujících na hranici chudoby, je jasné přinejmenším od roku 2010, kdy statistici vyčíslili jejich počet zhruba k milionu. Uvedená zpráva za minulý rok tato čísla ještě zpřesňuje, když uvádí, že v současné době žije v Česku v hrozných podmínkách po azylových domech a noclehárnách celých sto tisíc lidí a dalších sto tisíc k tomu nemá moc daleko. Téměř polovina českých domácností živoří v lepším případě od výplaty k výplatě a nejsou schopny se bez zadlužení vypořádat s nenadálými výdaji třeba v podobě nemoci. Že situace není zrovna růžová, dokládá i dramatický nárůst počtu vyhlášených osobních bankrotů, kterých je od roku 2012 pravidelně přes třicet tisíc, tedy více jak dvojnásobně v porovnání třeba právě s rokem 2010.

Zdaleka ne vše se dá přitom svalit na ekonomickou krizi, svoji daň si vybral především neoliberální sociální experiment vlády Petra Nečase, která se v tu nejnevhodnější dobu nijak netajila svými plány pomáhat především úspěšným a bohatým a osekat, co se dá. Džihád vyhlášený nikoli chudobě ale chudým tandemem ODS a TOP 09 si tak dodnes vybírá svoji daň. Možná i proto by stálo za zvážení, zda by k opatřením, které Charita k zlepšení situace chudých lidí navrhuje v podobě zvýšení minimální mzdy a podpory sociálního bydlení, nemělo přibýt i zaostření pozornosti od těch nejchudších k těm nejúspěšnějším. Pravidelné zprávy o rozrůstajícím se majetku nejbohatších Čechů naznačují, že nějaké zdroje tu přeci jenom jsou.


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída kamionů / Filip Malý > NP č.436 > Téma čísla Když jsem si zařizoval řidičák pro náklaďák, setkal jsem se s nedůvěřivým pohledem. „Vypadáte trochu moc normálně," namítal instruktor a skoro omluvně dodal: „Školím řidiče přes deset let a podle mě tuhle práci můžou dělat jen šílenci." Svéráz šoférů lze však jen těžko oddělit od podmínek, mezi nimiž se snaží kličkovat. číst dále Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Systém dvou tříd / Filip Malý > NP č.378 > Pošli to dál Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.   číst dále Libertin, nebo puritán? / Filip Malý > NP č.363 > Téma čísla Zorientovat se ve vlastní sexualitě je náročný úkol, i když člověk nepatří k žádné sexuální menšině a netrpí deviací. Čechy jsou sice relativně liberální a trestající autority patří minulosti, ale i tak společenské stereotypy a kontrola přetrvává. Najít svobodný a vyvážený vztah se mnohdy podobá kvadratuře kruhu.   číst dále Omyl v propočtu / Filip Malý > NP č.436 > Pošli to dál Začátkem roku proplu­la do druhého čtení novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která má zastropovat budoucí maximální výši úroku na dvaceti procentech. číst dále Co není dovoleno Bobovi / Filip Malý > NP č.411 > Pošli to dál Ačkoli nemusíme používat tatáž slova, všichni se učíme přibližně témuž: člověk má být sám sobě šéfem, zodpovídat za své vlastní zdroje a s nimi nakládat nanejvýš rozumně a tak, aby mu přinášely co největší užitek. Spravovat a násobit svůj kapitál je výzvou dne. Platí to ale beze zbytku? Jistý programátor zaměstnaný v USA, o němž světové weby referují pouze jako o Bobovi, se přesvědčil o opaku.   číst dále Tohle je Ústí / Filip Malý > NP č.422 > Pošli to dál Pomalu končící léto přineslo kromě nečekaného rozuzlení natahovaného thrilleru o zkáze bratrstva ze Sněmovní 4 také jeden zajímavý fenomén – songy, jejichž autoři se vyznávají z vřelého vztahu k rodnému městu, aniž by sklouzávali do otravného patosu a sentimentu. číst dále Bez feministických řečí a klišé / Filip Malý > NP č.439 > Pošli to dál číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv