NP č.405 > Pošli to dálNerovný boj Romana SmetanyJaroslav Fiala

Průběh krajských a senátních voleb obohatilo vystoupení olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany. Zatímco politická reprezentace se uzavírá a zhruba pětatřicetiprocentní volební účast napovídá, že lidé volili hlavně proti volbám samotným, Smetana zkusil prolomit hradbu mlčení, která chrání svatouškovské politiky před občany.

 

V přímém přenosu konfrontoval premiéra Petra Nečase, novináře i televizní diváky se svým absurdním případem. Smetana byl za svůj vtip s tykadly odsouzen, za rozsudek se postavili i soudci z Nejvyššího soudu a na prezidentskou milost alespoň do této chvíle čekal marně. Jeho případu si také všimla některá zahraniční média, která kritizují aroganci zdejších mocenských sítí. Zesměšnění předvolebních billboardů politiků, kteří své projevy mění podle nejnovějších objevů marketingových oddělení, Smetana chápal jako formu komunikace. Potázal se však se zlou; sáhl totiž na posvátnou krávu soukromého majetku, jak mu Nečas i další velmi rychle vysvětlili.

Smetanův čin byl veskrze politický. A málokdo může popřít náboj jeho samozřejmosti, který spočívá v zesměšnění bezduchých reklam politických figurek. Jenže i když lze slepou uličku současnosti vidět ze všech stran, je obratně zastírána. Politická a ekonomická moc umí využívat řeč zákonů a výhody klientelismu v míře, jakou si řadoví občané zpravidla nemohou dovolit. Na nerovný souboj s oligarchiemi nedávno upozornil americký novinář Chris Hedges, který patří ke kritikům stávajícího systému v USA. Vyzval k nenásilným protestům, ale předem upozornil, že je třeba počítat se zatčením. Důvodem je zpochybnění samozřejmosti, s níž politické reprezentace omezují přístup ke zdrojům, vládnou na objednávku ekonomických zájmů a připravují rostoucímu počtu lidí bezvýchodnou budoucnost. Lidé jako Roman Smetana ukazují, že rozhodnutí, zda tomu nečinně přihlížet, je na každém z nás. Navzdory nerovným pravidlům mají občané na své straně početní převahu a mohou situaci změnit.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Svět tekuté práce / Jaroslav Fiala > NP č.354 > Téma čísla Nižší platy, méně výhod a větší míra nejistoty. Podle sociologů vstupujeme do éry, v níž berou představy o stabilním zaměstnání za své. Bude přitom ještě možné zachovat sociální stát? A co dalšího z toho pro nás vyplývá?   číst dále Žijeme v zajímavých časech / Jaroslav Fiala, Ondřej Slačálek > NP č.390 > Rozhovor Slovinský filozof Slavoj Žižek je pro mnohé ukázkou toho, že levice dokáže být pohotová a sexy. Autor desítek knih, bývalý disident a dnes účastník radikálních demonstrací dokáže zaujmout. Položit mu v rozhovoru otázku často znamená říct si o kratší přednášku. Nad dopolední kávou došlo na Havla, sociální rozdíly i počítačové programátory.   číst dále Amerika za katrem / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.403 > Téma čísla Spojené státy jsou zemí s největším počtem vězňů na světě. Vězení představuje instituci, která výrazně ovlivňuje tamní společnost, ekonomiku i kulturu. Jak funguje v praxi?   číst dále Životopis konzervy / Jaroslav Fiala > NP č.341 > Dějiny přítomnosti Na první pohled se může zdát, že konzervování potravin patří k výdobytkům moderní doby. Potřeba zásobovat rostoucí populaci koncentrovanou ve velkoměstech však nebyla jeho hlavním důvodem. Lidstvo uchovávalo potraviny od úsvitu civilizace kvůli přežití v nepříznivých podmínkách. Dlouhodobou tradici má například sušení, mražení a kvašení.      číst dále Generace „zbytečných“ / Jaroslav Fiala > NP č.381 > Pošli to dál Když dnes mladí lidé v chudinských britských čtvrtích rabují obchody, mohou nám tím ukázat předzvěst blízké budoucnosti.   číst dále Svobodní excenrici a pravidla sexu / Jaroslav Fiala > NP č.363 > Téma čísla Hippies s dnešními beznadějnými singels nespojuje jen možnost střídat partnery a bezstarostná chuť experimentovat. Co všechno ve skutečnosti obnáší život v síti netradičních vztahů?   číst dále Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále Tužme se! / Jaroslav Fiala > NP č.343 > Dějiny přítomnosti Známé pořekadlo praví, že ve zdravém těle sídlí zdravý duch. A jednou z cest, jak dosáhnout fyzické i duševní kondice, je otužování. Po řadu staletí tvořilo součást lidského života. Teprve nedávno se ovšem stalo vědecky uznávanou metodou, stejně jako populární sportovní disciplínou.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv