NP č.361 > Pošli to dálKdyž život není férMartina Křížková

Některé příběhy je zřejmě nutné brát tak jak jsou a příliš z nich neusuzovat. Například peripetie šesti mužů z Alžíru a Maroka, kteří zametají v londýnské čtvrti Westminster. Při nedávné návštěvě papeže v Anglii byli zadrženi poté, co zavtipkovali v kantýně o možnosti atentátu na něj. Kdosi je slyšel a udal. Na jeden den prosluli coby teroristé z otvíráku hlavních zpráv. Policisté jim prohledali domovy, proklepli příbuzné a za dva dny byli zase jako obyčejní metaři doma.

 

Shodou okolností britské úřady už nějakou dobu sklízely kritiku za přemrštěná a příliš drahá bezpečnostní opatření právě v souvislosti s návštěvou Benedikta XVI. Ihned po zatčení oné šestice tak byla z policejních prohlášení znát docela značná úleva: zabránili jsme nejhoršímu a ještě ukázali, že naše nasazení nebylo zbytečným plýtváním času a peněz.

Představa, že šest uklízečů chce zlikvidovat papeže, působila trochu bizarně hned od počátku. Proti vtipkujícím mužům ale hovořil prostě jejich původ. Je pravděpodobné, že kdyby byli z Liverpoolu a ne z arabských zemí, zřejmě by se nechtěnými hrdiny hlavního zpravodajství nestali. Že se navíc úřadům jejich zatčení hodilo, ale asi úplně neznamená, že je policie mohla nechat být. Nebo ano? Je po atentátech nejen v londýnském metru každý Arab nebo Pákistánec jednou provždy podezřelý? A lze si dovolit nebýt podezřívavý? Není podezřívavost jen cesta do pekel? Nebo naopak?

Ve stejný čas perlí v kinech hrdinové Chrise Morrisse ve filmu Čtyři lvi. Partička džihádistů plánuje útok na londýnský maratón a režisér přitom nešetří nikoho: od muslimů, přes policii, až po diváka. Dělá si legraci úplně ze všech. Možná je to jediná šance. Když už je svět v takové šlamastyce, nezbývá nic jiného než se zasmát a získat trochu odstup. A pro blaho všech doufat, že ona šestice bude mít dobrého právníka, až se bude soudit o odškodné.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Vesmír na vlnách / O. Červinka, Martina Křížková > NP č.384 > Téma čísla „Ale tohle je sakra umění. U-mě-ní,“ slyším se říkat, skoro křičím, sakra, ale on to asi stejně nepochopí. Nemá šajn. Ať dělám cokoli, netuší, která bije, jenom kroutí hlavou, šklebí se trochu, ale šajn nemá.   číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Skeptici a těšitelé / Jan Stern > NP č.361 > Téma čísla Je popkultura dobrá nebo špatná? Manipuluje námi nebo nás obohacuje? Tyto otázky trápí teoretiky již minimálně sto let.   číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále Národní popkulturní památky? / Jan Stern > NP č.361 > Téma čísla V České republice existuje institut kulturní památky a národní kulturní památky. Určité artefakty minulosti - od kostelů až po rychlík Strela - jsou chráněny zákonem. Není po zhruba sto letech existence toho, co lze nazvat popkultura, načase chránit i nějaké ty památky popkulturní?   číst dále Škopková, Krteček a spol. / Jan Stern > NP č.361 > Téma čísla Kalnými vodami novinařiny proplouvám již přes deset let. Zase tolik dobrodružství, jak si někdo myslí, tato profese nenabízí. Ale jednu výhodu má: Potkáte spoustu lidí. Někteří jsou známí, někteří dokonce zajímaví. A někteří psali dějiny české populární kultury.   číst dále
celý archiv
//