NP č.495 > Novinky / TechnoskopElektronické platby nejsou zrovna ekologickéDarek Šmíd

Elektronická kryptoměna Bitcoin je poslední dobou zase v centru dění; v minulém Novém Prostoru bylo zmíněno její krátkodobé překonání ceny zlata a zmínka padla také o tom, že Bitcoinem se dá obejít babišovská elektronická evidence tržeb.

Server Vice už ale přispěchal také se zajímavou informací o tom, že když je měna elektronická, neznamená to ještě, že je také ekologická. Bitcoinová transakce podle dostupných informací zbaští několiktisíckrát více energie než finanční transakce prostřednictvím debetní nebo kreditní karty. Byť jsou bitcoiny neviditelné, spotřebují velké množství elektrické energie.

Každá bitcoinová transakce spotřebuje stejné množství energie jako 3,17 americké domácnosti za celý den.

Christopher Malmo, který se energetickou otesánkovitostí Bitcoinu zabývá, psal už v roce 2015, že každá bitcoinová transakce spotřebuje stejné množství elektrické energie jako 1,57 americké domácnosti za celý den, čili asi 5000krát více než transakce kreditní kartou. Co se za ty dva roky změnilo? ptá se Malmo – a odpovídá si: Dnes bitcoinová transakce zbaští tolik co 3,17 amerických domácností denně. Bitcoin žere čím dál víc. 


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články

celý archiv