NP č.467 > Pošli to dálRadikální knihovniceRad Bandit

Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic.

Na co si myslíš že knihovny jsou?“ otočí se na mě Jess, když ji udiveně následuji tímhle architektonickým zázrakem plným lidí bez domova. Alespoň ty veřejné vždy byly jedněmi z prvních nízkoprahových komunitních center pro nemajetné lidi. Myšlenka rovného přístupu ke knihám, které si člověk nemůže dovolit a potažmo ke znalostem a vzdělání je stará jako vědomí systémové nespravedlnosti generující chudobu, které se za ní vleče jako ocas. „Tohle je dítě industriální revoluce. Jak knihovna, tak její osazenstvo,“ pokračuje Jess, když mě vede dál do útrob skleněné krychle.

Knihovnu navrhl jeden z nejoceňovanějších holandských architektů Rem Koolhaas a 362 987 čtverečních stop téhle budovy z krystalického skla a oceli působí na turisty mimořádně impresivně. Obsahuje pět platforem z nichž každá je zasvěcená určitému programovému prostoru. Další čtyři otevřená podlaží mezi nimi nabízejí místo tisícovce lidí, kteří sem mohou přijít číst, použít jeden z tří set počítačů, anebo jen tak odpočívat v „obýváku“ nedaleko fontány.

Jessina práce bývala kdysi zápultní. Jako jiné knihovnice nevystupovala třeba celý den z poza dřevěné desky, která z ní dělala podivnou figuru bez nohou. Pak se ale něco změnilo. Po cestě domů na autobus potkávala desítky lidí bez domova, kteří na zmuchlaných batozích posedávali někde pod lampou a četli knihy a časopisy. Tohle jí nedávalo smysl. Slovo dalo slovo a Jess jakoby narostly nohy.

Terénní knihovnice dnes vyráží do denních center pro lidi bez domova, do nocleháren, i do ulic. Její job nabral zcela jinou dimenzi. Chodí a říká: „Hej, nedaleko je překrásná teplá čítárna, přijďte si uvařit čaj a strávit den mezi knihami.“ A daří se to. Kromě lidí bez domova, kteří mohou smysluplně trávit čas v teple a s knihou v ruce, jsou nyní v seattleské centrální knihovně vítáni i jejich psi. Co na to veřejnost? Prý si zvykla. Bezdomovectví je součástí městské krajiny po celé věky, je nakonec úplně jedno, jestli jsou venku nebo uvnitř.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Soucitná ruka zákona / Rad Bandit > NP č.473 > Pošli to dál Až dvanáct set policistů v americkém Louisville bude vyškoleno pracovníky Mezinárodního centra solidárních organizací  číst dále Sváteční dilema / Rad Bandit > NP č.480 > Pošli to dál Prý chtějí o svátcích zavírat obchoďáky, aby si zaměstnanci odpočinuli a rozhostily se opravdové dny klidu. Jak skvělý nápad. číst dále Jiné maso je možné! / Rad Bandit > NP č.482 > Pošli to dál Představte si malou krabici, něco jako troubu, do které se vloží malé množství zvířecí tkáně a nastolením správných podmínek v onom klonátoru vyroste perfektní kus svalu. Řízek je na světě. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zrození popu z ducha nudy / Karel Veselý > NP č.467 > Téma čísla Na okrajích močálů nudy mohou vyrůst překrásné květiny. Co když se ale do hry vloží Twitter?   číst dále Kurz psavého psaní / Jan Stern > NP č.467 > Fejeton – Pane Sterne, vás bychom opravdu rádi měli v našem týmu. Víte, v našich Kurzech tvůrčího psaní se snažíme naučit naše frekventanty odemykat tu pokladnici kreativity v sobě   číst dále Tenata Belfegorova / Tomáš Malík > NP č.467 > Téma čísla Platí za všech okolností, že dělat něco je lepší než nedělat nic?   číst dále Uprchlíci ve squatu / Tereza Virtová > NP č.467 > Pošli to dál „Dokonce i v době, kdy se Brazílie snaží překonat vlastní těžkosti, vítá s otevřenou náručí všechny uprchlíky, kteří zde chtějí žít a pracovat. Koneckonců, země, ve které žije více než 10 milionů občanů syrského a libanonského původu, nemůže konat jinak,“ napsala před měsícem brazilská prezidentka Dilma Rousseff v editorialu zpravodajského serveru Huffington Post.   číst dále
celý archiv
//