NP č.462 > Téma číslaProč přijímat uprchlíky?Redakce

Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku…

Milena Bartlová, historička umění

Protože uprchlíci jsou lidé v těžké nouzi a my (náš stát), kteří se máme relativně dobře, máme „z vyššího principu mravního“ povinnost pomoci. A taky proto, že se pohybu lidí z chudších zemí do bohatších prostě nelze vyhnout, migrační vlny v historii vždy existovaly a buďme rádi, že je to migrace mírumilovná. Ne že by to bylo bez problémů, například mnozí z uprchlíků si představují evropské země nerealisticky a jejich integrace bude velmi náročná, ale nedá se nic

 

Mikuláš Vymětal, evangelický duchovní

Kvůli nim – protože člověku, který je na útěku, může ten usazený pomoci docela snadno. Nepřijatí uprchlíci žijící v ponížení a bídě uprchlických táborů vytvářejí narůstající bezpečnostní riziko pro všechny – vzpomeňme třeba na osud mnoha Palestinců po vzniku Izraele r. 1948. Naproti tomu přijatí a integrovaní uprchlíci mohou být velkým obohacením pro přijímající zemi – např. na hospodářském zázraku Německa v 50. a 60. letech se podíleli jak přijatí němečtí vyhnanci z mnoha zemí Střední a Východní Evropy, tak i neněmečtí uprchlíci před komunistickou diktaturou.

I kvůli nám samým – abychom obstáli sami před sebou a zůstali lidmi, jimž není lhostejná bída druhých a kteří si zachovali soucit i empatii. Naše společnost je poměrně homogenní, to je ovšem nudné a vede i k myšlenkové sterilitě a nedostatku politických i společenských vizí. Přijímání uprchlíků a jejich začleňování nás může velmi obohatit – jak těmi druhými, kteří k nám vnesou něco ze své domácí kultury, tak i tím, že se konečně pohneme ze svého usedlého českého maloměšťáctví pana Broučka.

Česká republika je středně bohatá země v rámci velmi bohaté Evropské unie, s poměrně nízkou hustotou obyvatel, v níž více lidí umírá, než se rodí, a z níž se více lidí odstěhovává, než přistěhovává. Místa i potenciálu k přijetí uprchlíků tedy máme dost.

 

Lenka Pavelková, koordinátorka vzdělávacích programů, Centrum pro integraci cizinců

Uprchlíky bychom měli přijímat zejména proto, že jsou to lidé, kteří jsou v nouzi a potřebují pomoc. Prchají z války, hladu, před náboženským a jiným pronásledováním. Z čistě lidského pohledu si zasluhují naši pozornost a pomoc. Zaslouží si ji o to více, že země Evropy mají vzhledem ke koloniální minulosti nemalý podíl na tom, jak to v Africe a v dalších zemích dnes vypadá.

Uprchlíky bychom měli přijmout také ze solidarity s ostatními zeměmi Evropské unie – jako členové EU máme určité výhody, ale musíme přijmout i související závazky. Nelze nechat země, jako je Itálie, v řešení současné situace samotné. Nemůžeme tvrdit, že nemáme zdroje na pomoc řádově dvěma tisícům lidí – jak se s výrazně vyšším počtem má vyrovnat Itálie nebo Maďarsko?

A nakonec – v současnosti u nás žije 450 000 cizinců, z toho 2500 lidí s uznanou mezinárodní ochranou. Další dva tisíce lidí velký rozdíl nezpůsobí, stejně jako ostatní cizinci se rozdělí po celé naší desetimilionové zemi a není důvod vzniku nějakých problémů.

 

Milan Trachta, muzikant

Protože jsou to lidé, kteří se ocitli v nouzi. V jejich domovech povětšinou zuří konflikty, na jejichž rozdmýchávání má naše tzv. západní civilizace lví podíl, protože z nich profituje. Válka je totiž velmi výhodný business a konstantní nestabilita skvělým prostředím pro jeho naplňování. Drtivá většina problémů např. v Africe má své kořeny už v evropské koloniální politice, a to že teď lidé z těchto oblastí přicházejí do Evropy a chtějí naši pomoc, je v mnoha ohledech pouze důsledek našeho chování k nim. A my máme povinnost jim pomoct, tím spíše, že nejde o žádné nájezdnické hordy, jak se to snaží prezentovat mnohá média. Jak řekl jeden můj kamarád – mnohem radši dám část svých peněz a prostředků uprchlíkům, než fízlům. Vidím to úplně stejně.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále Strašidlo jménem sluníčkář / Redakce > NP č.479 > Téma čísla Českem obchází nové strašidlo, říká se mu sluníčkář. Jako první jej popsal už před třemi lety v sérii článků Jiří X. Doležal, v době migrační krize se ale zjevuje stále častěji. Jak jeho podobu popisují lidé, které vystraší? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv