NP č.462 > FejetonKošatéři, končíme!Jan Stern

Existuje takový hezký obrat: nemoc z povolání. Vymysleli ho kvůli učitelkám, ale ono z každého povolání člověk dříve či později onemocní.

Tak kupříkladu každý fejetonista jednoho dne nezbytně zešílí, začne mít dojem, že je Čapek, a počne, zaslzen, psát o tom, jak je čeština krásná, bohatá, košatá, sošná, klenutá, ba hebká, voňavá a vůbec takové ty věci kolem aviváže. Takový jedinec pak nabude pocitu, že prokáže šíři svého talentu kupením synonym. No chápete, jakože potůček může zurčet, ale taky může bublat, klokotat, broukat, brumlat, drnčet, cinkat, řinčet, břinkat, ale také plynout, vinout se, řinout, plazit se kol skal, dokonce může oblizovat kameny, či je hladiti, čechrati, laskati a vůbec s nimi dělati všelijaké obscénnosti.

Krása, že? Nesmírná. Teda kdybych všechna ta drnkavá, bublavá a orálně-omakávací synonyma nevygúgloval a nezkopčil za pomoci příkazů ctrl+c, ctrl+v ze stránek www.slovnik- -synonym.cz. Drnčet holt umí dneska každej. Na to bejt Čapek stačí umět zmáčknout dvě klávesy najednou. Dokonce je možný to zkopírovat přímo z toho Čapka, neb autorská práva vypršela a břinkání nikomu nepatří, byť OSA už si dělá právní analýzu.

V éře ctrl+c, www a tezaurů v textových editorech budeme muset ty Čapky hledat asi trochu jinak. Milci košatosti, čili košatéři, jak jim s dovolením říkám, se svého času jistě zasloužili o zásluhy a ustrážili hodnotné hodnoty, jež neztrácejí na hodnotě, leč čas oponou trhnul, možná i cuknul, škubnul a snad i ještě něco jiného (ale to už na webu není) a dnes, kdy vše rozkošatělo snad až moc, bylo by potřeba spíše jakýchsi prořezávačů, kteří by do těch košatých korun vylezli s křovinořezem. Ne, nemyslím, že čeština potřebuje zjednodušit. Ostatně, to po Babicovi už nejde. Tam je hotovo. Spíš si občas říkám, jestli pro všechny ty větve, větévky, haluze a výhonky nějak nejsou podezřele málo vyživovány plody. Jestli ono to není tak trochu chroští, za které se schováváme. Kolikrát jsem já už slyšel: jak on si umí krásně hrát s češtinou! Slyšel jsem to o nositeli ceny Magnesia Litera, legendě rocku i o hospodském záchodovém malůvkáři. No jo, ale co dál? Já si v pubertě také hrál s lecčíms, a bylo to fajn, ale přeci jen, oplodnění je oplodnění, že. Tak úplně na roveň bych hraní si a sklizeň nekladl. Řečeno úplně natvrdo, nějaká ta myšlenka by občas neškodila. Řečeno nahniličku, po dvou stech letech národní existence je nade vši pochybnost, že již máme čím. Teď jen, abychom měli co.

Nedávno na wikipedii proběhla taková soutěž. Protože čeští wikipedisté jsou již značně vyspělí a na zurčící potůčky moc nedají, její název dovolili si pokrokově nepřeložit z angličtiny, takže byla zvána CEE Spring. V podstatě šlo o to, že středo – a východoevropské národy měly o sobě navzájem psát encyklopedická hesla. Zajímavé bylo, že o České republice se psalo hodně. Dokonce jsme vyvolali druhou nejvyšší míru zájmu, hned po Estonsku. Ale pozoruhodné je, o čem ti Arménci, Gruzínci, Ukrajinci a jiní středovýchoďňáři psali. Mně to stálo za to spočítat: 41 hesel bylo o památkách, jako je Karlův most a jiné nakupené kamení. 27 hesel vzniklo o spisovatelích. O takových těch geograf ických danostech, jako jsou města, řeky a zurčící potůčky, jich vzniklo 15. Čtrnáctkrát zabodovali politici, rozuměj prezidenti, neboť jakmile jste na známce a máte zoubky, je to definitivní. Zaujalo i 11 hudebníků. O dějinných událostech bylo 10 hesel. Sedm bylo malířů. No nebudu to protahovat, to už od puberty není mým zvykem: Filozofů bylo pět, vědců šest... Sociolog žádný, psycholog žádný. Ergo, či možná i hergot, na ty myšlenky my nějak nejsme.

Každé století je jiné. Češi žili v 19. století dle motta Zachránit a přežít! Ve století dvacátém: Budovat stát! Jedno heslo pro století naše bych měl: Dozurčet a myslet!

Však je taky za pět minut dvanáct.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesplněná očekávání / Jan Stern > NP č.331 > Fejeton Drazí, musím se vám svěřit. Mám takový malý problém s navazováním kontaktů s opačným pohlavím. Dlouho jsem si kladl otázku, kde je zakopaný pes. A tuhle jsem vám ho vykopal. číst dále Sebezraňováním a askezí k neobyčejné hojnosti / Jan Stern > NP č.323 > Rozhovor Poslouchat Jana Kellera člověku na klidu nepřidá. Uvědomí si jak křehká je slupka naší vyspělé civilizace a nesamozřejmý blahobyt, který si užíváme. Za fasádou rozumu dřímá barbarství hrozící zahubit naše skvělé výdobytky. číst dále O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Dobře vypečené gestapíčko / Jan Stern > NP č.454 > Fejeton Možná tomu nebudete věřit, ale jsou věci, o kterých se mi žertuje těžko. Ovšem nejspíše vás překvapí, které to jsou, či spíše, které to nejsou. číst dále Budíkové zákony / Jan Stern > NP č.457 > Fejeton Velké dějiny a děje jsou řízeny zákony, jako je Archimédův zákon, Ohmův zákon, zákon dědičnosti, zákon nabídky a poptávky, Starý zákon, Nový zákon, eventuálně vor v zakoně. No jo, ale co děje malé? Naše všednost? Jí badatelé a proroci zatím pozornost věnují jen malou. Přesto se lidé odpradávna pokoušejí zákon, který ji řídí, pojmenovat. číst dále Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv