NP č.455 > Pošli to dálMáte právo vědětTomáš Malík

Ten, kdo si ze stánku odnesl aprílové vydání MF DNES, nemohl litovat jediné koruny. Po paterčatech a jejich líné romské matce, která nerozpéká ztvrdlé rohlíky a moudré rady své bílé zkušenější „kamarádky“ z ministerstva nechce ani zadarmo, přišel list s dalším šokujícím odhalením. Hlavní hrdinka několika českými lvy ověnčeného sociálního dramatu Cesta ven pronajala pro svou matku byt v Ústí nad Labem a dluží za nájem. Nezajímavá banalita? Ne! Druhá nejdůležitější zpráva dne s titulkem – Romská herecká hvězda neplatila za byt!

Reakce Mladé Fronty na nařčení z velmi mírně řečeno neetické novinařiny na sebe nenechala dlouho čekat a je snad ještě kurióznější než sám půlstránkový článek s velkou fotografií přistižené „hříšnice“ Klaudie Dudové. Šéfredaktor Jaroslav Plesl v ní dává nahlédnout do, zdá se, trochu nahnědlé kuchyně kdysi seriózního listu, když popisuje, jak si na poradě před prvním aprílovým číslem s kolegy říkali, co použít jako tzv. otvírák dne – hlavní novinovou zprávu, která prodává náklad. Debata byla zřejmě bouřlivá, protože navzdory tomu, že se tou dobou v Česku nic kloudného nedělo – korupční jednání pražské primátorky Krnáčové, blízké spolupracovnice vlastníka listu Andreje Babiše, lze zřejmě považovat za stěží něco více než jen nepodstatnou událost regionálního významu – napínavá reportáž po stopách pětadvaceti nezaplacených tisíc za nájem zásahem rozumného šéfredaktora jako otvírák neskončila a musela se spokojit „jen“ s titulkou.

Z Pleslova lakonického vyjádření se nakonec s úlevou dozvíme, že list vlastně ani tak neaspiruje na to přetáhnout čtenáře Dělnických listů, jako mu jde zkrátka o lidi, co čtou bulvár a lační po zákulisních informacích ze života slavných, protože „Klaudie Dudová je romská herecká hvězda. Taková je realita,“ říká k tomu Plesl. Přesto doufejme, že ani napříště už to v Mladé Frontě nebudou žádné schovávačky, list pozvedne naplno povadlou standardu bílé národní hrdosti, jeho redaktoři se vydají do archivů a matrik a my se konečně dozvíme, jestli v sobě nemá Viktor Kožený náhodou něco židovské krve a Martin Dejdar zase není tak trochu negr. Padni komu padni.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Ze dne na den v ilegatiltě / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.402 > Rozhovor S Kumarem Vishwanathanem jsme se setkali v ostravském Přednádraží. V posledních týdnech tam zůstává s Romy, kteří se navzdory rozhodnutí úřadů odmítli vystěhovat. Mluvili jsme s ním nejen o tamní situaci, ale i o vydělávání na chudobě, romském obrození a novodobém kočovnictví z donucení.   číst dále Weiglův doublethink / Tomáš Malík > NP č.460 > Pošli to dál Současná debata o humanitární krizi spojené s uprchlíky ze zemí zmítaných válečnými konflikty skýtá mnoho poloh. Od solidárních přes pragmatické až k otevřeně xenofobním. Jen Jiří Weigl, někdejší šéf prezidentské kanceláře Václava Klause, dnes hlava jeho institutu, dokáže jako nikdo jiný všechny tyto jindy skřípající roviny lišácky skloubit dohromady. Podle jeho nejnovějšího komentáře na serveru iDNES.cz je potřeba běžencům říci jasné NE, pokud nechceme riskovat náš morální kredit! číst dále Doma budeš! / Tomáš Malík > NP č.459 > Pošli to dál Stalo se už pravidlem, že když dojde k nějaké nešťastné události, která vlivem soustrastných živých mediálních vstupů silně zasáhne celou společnost a nejen pozůstalé, začnou se po odeznění prvních emocí hledat skrytí viníci, kteří jsou za smrt a zkázu zodpovědní. Právě to se stalo po nedávném tragickém úmrtí mladé knihovnice v městečku Horní Bříza rukou psychotického pacienta propuštěného z psychiatrické léčebny. Tu jsou na vině lékaři, kteří nasadili špatnou medikaci, tu soudci, již nenařídili nucenou hospitalizaci. číst dále Chomutov Rulezz / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.342 > Téma čísla Mít vztah k rodnému městu a prožít v něm celý život se dneska moc nenosí. Trendy je být flexibilní, umět za sebou spálit mosty a přesunout se tam, kde je nejlíp. Zvlášť když jste z Chomutova. Nebo ne?   číst dále
celý archiv