NP č.450 > Pošli to dálMrkvová krizeRad Bandit

Ne, že by svět kdy byl ideální, ale co je moc, to je moc.

Běhám si tu celým Žižkovem od čerta k ďáblu, od Vietnamce k Bille a od Lidlu k večerce a ráno co ráno to vzdávám. Panika roste. Ne, fakt nechci petržel, ani řepu, ani pastyňák. Nemáte mrkev? Nemáme, a kdy ji přivezou, nevíme. A druhý den to samé v bledě petrželové barvě. A pořád dokola. Po týdnu pátrání po karotenu v oblíbené oranžové tyčce mě jímá hrůza. Snažím se ale zachovat chladnou hlavu. Svádím to na zmrzlé silnice, možná se náklaďák někde vysypal. Uklidňuju se, všechno bude určitě brzy v pořádku, ale cítím zrychlující se tep při každé návštěvě krámu. Možná všechny mrkve světa ještě někde leží nahňácané k bramborám a šunce, celé ulepené od majonézy. Na spodních poličkách ledniček v plastových lavorech, v postvánoční agónii. To je určitě ono. Vánoce způsobily mrkvovou krizi. Ale to čekání, to je k nevydržení. Co se jí stalo, a kdy už tu bude?

Ale teď už to trvá v íc než týden. Nikdo si toho ani nevšiml. Teda kromě sousedky, ale ta už mi radši ani neotvírá. Aspoň jednu mrkvičku... Kromě ní nikdo nehne brvou. Novinky, iDNES, nikdo o tom nepíše. Sjíždím weby, chodí mi apdejty, tady něco o islamistech, tady něco o anti-islamistech, o nové studené válce, o krizi ropné, o krizi ekonomické, o kr izi humanity, o demonstracích v Německu. O Řecku, že vystoupit z EU chce, o Británii, že musí. Říkám to pořád, je to dost nahnuté. Ale tohle všechno už tu bylo. Zuby ostrých hran se časem otupí, stejně jako lidská mysl, a kdo to má stejně všechno stíhat? A co s tím? Zchroustat zprávy a vyplivnout. Jenomže, jak k tomu my anti-salámisti přijdeme? O krizi mrkve se mlčí. Tenhle ukrutný vegeteror se nám tu děje na zápraží, v Praze 3, přímo před očima, ne tisíce kilometrů daleko. Jímají mě apokalyptické vize, musím lidi dostat do ulic, mrkev je dobrá na oči. Jojo, mrkev oči otevře. Půjdu a skoupím všechen salám.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Sny a rovnice / Rad Bandit > NP č.466 > Pošli to dál Přání lidí bez domova znám jako staré boty. Vypadají jako takové zvláštní chomáče. Nosí je po kapsách, chlupaté obláčky, myšlenky a sny.   číst dále Stud před make-upem / Rad Bandit > NP č.481 > Pošli to dál Bydlí u mě pět Romáků. Nejmladšímu je pět let a nejstaršímu třicet pět. Je to skvělá rodina se třemi dětmi, z nichž ty dvě starší chodí spolu pěšky do školy do Táborské, po cestě si třeba koupí zmrzlinu a ruku za ruku překrosí křižovatku nad Synkáčem. Mám je rád, píšou mi: „Vážený pane, dnes jsme zaplatili nájemné." „Vážený pane, moc se nám tu libí." - „Vážený pane, utekla nám kočka, nevadí, když si pořídíme psa?" Nevadí. Nevadí mi vůbec nic až na vzpomínku, jak jsem rodinu Kočích poznal.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále
celý archiv