NP č.450 > Pošli to dálMrkvová krizeRad Bandit

Ne, že by svět kdy byl ideální, ale co je moc, to je moc.

Běhám si tu celým Žižkovem od čerta k ďáblu, od Vietnamce k Bille a od Lidlu k večerce a ráno co ráno to vzdávám. Panika roste. Ne, fakt nechci petržel, ani řepu, ani pastyňák. Nemáte mrkev? Nemáme, a kdy ji přivezou, nevíme. A druhý den to samé v bledě petrželové barvě. A pořád dokola. Po týdnu pátrání po karotenu v oblíbené oranžové tyčce mě jímá hrůza. Snažím se ale zachovat chladnou hlavu. Svádím to na zmrzlé silnice, možná se náklaďák někde vysypal. Uklidňuju se, všechno bude určitě brzy v pořádku, ale cítím zrychlující se tep při každé návštěvě krámu. Možná všechny mrkve světa ještě někde leží nahňácané k bramborám a šunce, celé ulepené od majonézy. Na spodních poličkách ledniček v plastových lavorech, v postvánoční agónii. To je určitě ono. Vánoce způsobily mrkvovou krizi. Ale to čekání, to je k nevydržení. Co se jí stalo, a kdy už tu bude?

Ale teď už to trvá v íc než týden. Nikdo si toho ani nevšiml. Teda kromě sousedky, ale ta už mi radši ani neotvírá. Aspoň jednu mrkvičku... Kromě ní nikdo nehne brvou. Novinky, iDNES, nikdo o tom nepíše. Sjíždím weby, chodí mi apdejty, tady něco o islamistech, tady něco o anti-islamistech, o nové studené válce, o krizi ropné, o krizi ekonomické, o kr izi humanity, o demonstracích v Německu. O Řecku, že vystoupit z EU chce, o Británii, že musí. Říkám to pořád, je to dost nahnuté. Ale tohle všechno už tu bylo. Zuby ostrých hran se časem otupí, stejně jako lidská mysl, a kdo to má stejně všechno stíhat? A co s tím? Zchroustat zprávy a vyplivnout. Jenomže, jak k tomu my anti-salámisti přijdeme? O krizi mrkve se mlčí. Tenhle ukrutný vegeteror se nám tu děje na zápraží, v Praze 3, přímo před očima, ne tisíce kilometrů daleko. Jímají mě apokalyptické vize, musím lidi dostat do ulic, mrkev je dobrá na oči. Jojo, mrkev oči otevře. Půjdu a skoupím všechen salám.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Spořádané čtverce / Rad Bandit > NP č.457 > Pošli to dál Mám rád domy. Řady domů, kolem nich ploty, popelnice, auta, lampy a šňůrky silnic, teda spíš kostičky. Zkrátka ulice. Ulice zabočí, většinou za roh, a už je z toho výlet kolem bloku, neboli krátká kostička. Tak ji zná můj pes. Takových čtverců je nekonečně, dají se z nich dělat obdélníky, klikaté cik-caky, krátké i hodinové, úplný labyrint, když chcete – Žižkov. číst dále Trosečník na ostrově blahobytu / Rad Bandit > NP č.463 > Pošli to dál Mám to načtené. Třídní příslušnosti se mi dostane na základě inteligence, bohatství a popularity. Jsem v USA, Mekce kapitalismu. Potud teoretikové nepochybili. Jak ale koupím Coca-Colu? číst dále Aktivistické cívíčko / Rad Bandit > NP č.469 > Pošli to dál Byla na cestách. Napsali jí, ať prý pošle aktivistický životopis, oni to proberou na plenárním zasedání a dají vědět. Neucházela se o práci, šlo jí jen o to, jestli si může na týden ustlat na podlaze jednoho studeného baráku ve Vancouveru po cestě z druhé strany planety. číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále
celý archiv