NP č.430 > Pošli to dálKdo uklidí Fukušimu?Tomáš Malík

Když došlo k vážné havárii na jednom z bloků japonské jaderné elektrárny Fukušima, otřásla světem panika. Ekonomicky vyspělé Japonsko není postsovětskou zemí, aby šlo nad ekologickou katastrofou mávnout rukou s poukazem na nízké bezpečnostní standardy a využití špatných technologií. Událost vyvolala celosvětovou diskuzi, zda je skutečně jádro tím nejlepším způsobem, jak pokrýt stále se zvyšující světové energetické nároky. V jaderně pozitivním Německu došlo k uzavření sedmi elektráren a ochlazení zájmu vystavět nové. Není se čemu divit, komise vyšetřující události ve Fukušimě konstatovala, že za nehodu nemohla samotná cunami, ale selhání lidského faktoru.

 

Necelé dva roky nato řeší Japonsko ošemetný problém, jak zajistit pracovní síly, které by v zamořené oblasti likvidovaly radioaktivní spad. Sanace Fukušimy však přesto zdárně probíhá. Na svědomí to mají šikovní zprostředkovatelé práce, kteří obcházejí ulice a nádraží větších měst a hledají lidi bez domova, kteří by za méně než minimální mzdu nebezpečnou práci vykonávali. Za jednoho bezdomovce je odměna sto dolarů a lidí, kteří se nechají naverbovat, není málo - Japonsko je tradičně zemí, která se odvolává na tzv. vnitrorodinnou solidaritu a stát do sociálních služeb příliš neinvestuje. Lidé bez domova nemají možnost se bránit nefér praktikám, a protože rekrutace probíhá přes nepřehlednou síť subdodavatelských agentur, mezi nimiž jsou i společnosti napojené na jakuzu, není výjimečné, že po odečtení stravného a nocležného svému „zaměstnavateli“ peníze ještě dluží.

 

Nezbývá doufat, že v Česku k podobnému neštěstí jako ve Fukušimě nikdy nedojde. Příklady táhnou a při současné náladě ve společnosti, která nejen na lidi bez domova nahlíží málem jako na obtížný hmyz, by nemuselo být nereálné, kdyby někoho napadlo lidi bez domova na podobnou práci „najímat“ povinně. Od intervenčních týmů svážejících bezdomovce do táborů za městem k tomu není tak daleko.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále Na shledanou v chudobinci / Tomáš Malík > NP č.385 > Pošli to dál Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.   číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv