NP č.395 > Pošli to dálZ právních důvodůTomáš Havlín

Někdy se říká, že jiný kraj, jiný mrav. Na příkladu vztahu k lidem bez domova v Berlíně se ale ukazuje, že to zdaleka neplatí absolutně.

 

Město Berlín donedávna přispívalo na zdravotní péči pro nepojištěné relativně skromnou částkou. Sto tisíci eury ročně dotovalo křesťanskou charitu, aby svou mobilní ambulanci přistavila do lokality Berlin Zoo. S tím je však nyní konec. Berlínský senát totiž rozhodl, že dotace bude zastavena „z právních důvodů“.

Takové opatření se samozřejmě neobejde bez následků. V hlavním městě Německa dnes žije dvacet tisíc bezdomovců (zhruba čtyřikrát více než v Praze) a jejich předpokládaná délka života se s 46,5 roky pohybuje třicet let pod průměrem vypočítaným pro obyvatelstvo s pevným místem bydliště. Také míra duševních onemocnění je mezi bezdomovci podle odhadů asi pětkrát vyšší než u lidí s klíči od bytu. Ztrátu jedné pojízdné ambulance není třeba dramatizovat, aby bylo jasné, že pro lidi na ulici se situace ještě více zkomplikuje.

Přitom je pozoruhodné, jak berlínští politici argumentují. O příčinách bezdomovectví, jako je absence sociálního bydlení nebo krácení sociálních výdajů, pochopitelně neuslyšíme. Naopak se dozvíme, že za zrušení dotace mohou východoevropští bezdomovci, jichž prostě přišlo do Berlína po rozšíření Evropské unie příliš moc. Právě zde se nejspíš vybaví analogie se situací v českém hlavním městě. Praha se též zdráhá přispívat na projekty na podporu lidí bez domova s odůvodněním, že je mezi nimi mnoho mimopražských. A současný radní pro sociální oblast Ivan Kabický (ODS) zašel ještě o krok dále, když chce usilovat o zavedení domovského práva, umožňujícího tyto lidi deportovat. Jak jinak než po vzoru svých berlínských kolegů – totiž „z právních důvodů“.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nemůžu všechno kontrolovat / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.451 > Rozhovor Když jsme dělali kdysi rozhovor s WWW (NP 327), ženskou část skupiny a také architektku Milesu Anděru Zrnić jsme z něj vynechali. Udělali jsme velkou chybu. číst dále Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Tady jsem psem? / Olga Pavlova, Tomáš Havlín > NP č.377 > Téma čísla V českých útulcích žije kolem tří a půl tisíce psů. Kolik jich chovají české domácnosti, to si asi nikdo netroufne odhadnout. Jak se dotkne němých tváří změna v zákoně, podle níž už pes nebude pouhou věcí?   číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Recyklovat, nebo zpopelnit? / Ivo Kropáček > NP č.395 > Dějiny přítomnosti Statisíce tun materiálů, které by mohly dostat druhou šanci, končí zbytečně na skládkách a ve spalovnách. Každou tunu bude třeba někde znovu vytěžit, vydolovat či vykácet a poté zpracovat v továrně. Často s pořádným znečištěním a velkou spotřebou energie.   číst dále Ach, ty internety! / Iveta Hajdáková, Michal Děd > NP č.395 > Téma čísla Přijde zákazník k hlupákovi a povídá: „Otrok, kterého jsi mi prodal, včera zemřel.“ „Ó bohové,“ opáčí hlupák, „když byl u mě, nikdy nic takového neudělal!“ Tento řecký kameňák pochází z nejstarší dochované sbírky vtipů s názvem Philogelos.   číst dále Jasný vzkaz / Zuzana Brodilová > NP č.395 > Pošli to dál Nový Bydžov, Krupka, Brno, Varnsdorf, Šluknov, Rumburk, Vimperk, Rotava, Jihlava, Most... Různá města, různá místa republiky. Jednu zkušenost však mají společnou. V posledních měsících se v nich konaly protiromsky zaměřené veřejné akce.   číst dále Zima a tvrdost na ulici / Markéta Vinkelhoferová > NP č.395 > Pošli to dál Letošní zimu umrzlo v Česku na ulicích na tři desítky lidí. O Velikonocích proto uspořádala iniciativa Alternativa zdola pietní akt za ty, kteří se takto v Praze nedožili jara.   číst dále
celý archiv
//