NP č.395 > Pošli to dálJasný vzkazZuzana Brodilová

Nový Bydžov, Krupka, Brno, Varnsdorf, Šluknov, Rumburk, Vimperk, Rotava, Jihlava, Most... Různá města, různá místa republiky. Jednu zkušenost však mají společnou. V posledních měsících se v nich konaly protiromsky zaměřené veřejné akce.

 

Nenávistné pochody Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) skrze romská ghetta se během posledního roku staly běžnou součástí místní reality. Jejich průběh bývá podobný. Příznivci této strany, z nichž mnozí patří mezi aktivní neonacisty, projdou s větší či menší podporou zdejších lokalitou, kterou obývají převážně Romové. Skanduje se „Cikáni do práce“, „Čechy Čechům“ či „Stop černému rasismu“. Občas i „Cikáni do plynu“. Našlo-li se dosud v některých městech dost odvážných Romů, kteří se pokusili rasistickému pochodu postavit, policie je s odkazem na práva pochodujících „odklízela“ z trasy. Buď pomocí rozbušek, těžkooděnců a obušků (v Novém Bydžově a Krupce) nebo taktikou uzavření jejich občanského protestu mimo trasu pochodu (Jihlava či Varnsdorf).

Na mosteckém sídlišti Chánov, kde protiromský protest proběhl naposled, se ale ustálený scénář změnil. Uniformovaná policie zmizela, na místě zůstali jen členové antifikonfliktního týmu. A především zhruba tř i stovky místních Romů, kteří se po dohodě s policií sami zorganizovali a utvořili procházejícímu průvodu jakousi uličku hanby. Její hlasová kulisa spolu s přítomným sound systémem pohltila nenávistná hesla a spolu s nimi zmizela i atmosféra triumfálního příchodu spořádaných – slušných, kterým policie klestí cestu.

Policie se ve svém postupu nechala údajně inspirovat nedalekými Drážďanami, jejichž ulice při pravidelném srazu neonacistů zaplaví na znamení nesouhlasu desetitisíce místních. Možná. Možná je jen tahle varianta levnější a v pro policii rizikové lokalitě bezpečnější. Každopádně nejen v Drážďanech je přítomnost místních daleko jasnějším vzkazem než stovky policistů a prázdné ulice. Škoda jen, že se tento způsob reakce zatím nestal inspirací i pro místní obyvatele bez předsudků. Mezi dvěma sty Romy z Mostu i odjinud se v den protiromského pochodu pohybovaly jen asi tři desítky solidarizujících bílých.

 


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Vzít do ruky sprej... / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Graffiti patřilo k vedlejším produktům revoluce. Stylizované nápisy na zdech přiblížily Prahu západu dříve než nové supermarkety a silnice. Policie zpočátku příliš často zasahovat neuměla nebo nechtěla. Příslovečné betonové džungle sídlišť tak vytvořily ideální prostor pro vznik místních „crew“. Všeho do času?   číst dále Od vztahu k efektivitě / Tomáš Malík, Zuzana Brodilová > NP č.413 > Téma čísla Kdy začala sociální práce přizpůsobovat nepřizpůsobené? Proč nad lidským vztahem mnohde vítězí exaktní a neživotná disciplína? A jak to, že v době, kdy je třeba sociálních pracovníků víc než dřív, není jejich hlas vůbec slyšet? číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Recyklovat, nebo zpopelnit? / Ivo Kropáček > NP č.395 > Dějiny přítomnosti Statisíce tun materiálů, které by mohly dostat druhou šanci, končí zbytečně na skládkách a ve spalovnách. Každou tunu bude třeba někde znovu vytěžit, vydolovat či vykácet a poté zpracovat v továrně. Často s pořádným znečištěním a velkou spotřebou energie.   číst dále Z právních důvodů / Tomáš Havlín > NP č.395 > Pošli to dál Někdy se říká, že jiný kraj, jiný mrav. Na příkladu vztahu k lidem bez domova v Berlíně se ale ukazuje, že to zdaleka neplatí absolutně.   číst dále Ach, ty internety! / Iveta Hajdáková, Michal Děd > NP č.395 > Téma čísla Přijde zákazník k hlupákovi a povídá: „Otrok, kterého jsi mi prodal, včera zemřel.“ „Ó bohové,“ opáčí hlupák, „když byl u mě, nikdy nic takového neudělal!“ Tento řecký kameňák pochází z nejstarší dochované sbírky vtipů s názvem Philogelos.   číst dále Zima a tvrdost na ulici / Markéta Vinkelhoferová > NP č.395 > Pošli to dál Letošní zimu umrzlo v Česku na ulicích na tři desítky lidí. O Velikonocích proto uspořádala iniciativa Alternativa zdola pietní akt za ty, kteří se takto v Praze nedožili jara.   číst dále
celý archiv
//