NP č.385 > FejetonIrena bojující, souložícíJan Stern

Měl jsem původně pro tento fejeton připraveno závažné a smutné téma.

 

Ta zpráva mne uhodila do očí, jakmile jsem otevřel náš největší vyhledávací portál, kde jsem původně nacházel, co jsem neznal, a teď už dokonce i to, co hledám. Musím se přiznat, že mne zasáhla: Zemřela velká osobnost světové kinematografie, liliputánský porno-dvojník šéfkuchaře z americké reality show. Myslím, že ho spolkl had nebo byl omylem spláchnut do záchodu nebo cosi takového, to už jsem si bohužel nestihl zapsat, protože záhy jsem objevil téma ještě závažnější a bylo mi jasné, že tento fejeton prostě musí být o něm. Ano, asi již tušíte, o jakou aféru jde. O román Ireny Obermannové, v němž popisuje svůj milenecký vztah s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Zpravodajství o této události se stalo bombardováním přímo humanitárním. Náš druhý největší vyhledávací portál, kde vám rozumějí, takže vám neuvaří psa, z toho právem udělal jednoho památného dne otvírák. Co už také jiného by mělo být Zprávou dne, ne-li ona jednoaktovka o pravdě a lásce. Mně se na té celé aféře líbí právě ta pravda a láska. Ono totiž, když byly pravda a láska v alianci a rozdávaly si to se spojeneckými armádami lži a nenávisti, byla to – co si budeme povídat – celkem nuda. Teď je to mnohem zajímavější. Pravda, ta Havlova („nic jsem s ní neměl, ta ženská je pošahaná“), se pustila do rohovacího mače s láskou, tou Ireninou (přesněji s její hysterickou fantazií). A to je konečně souboj titánů! Dvě těžké váhy proti sobě. Pro nás, diváky dějin, kteří nemají vesměs ani pravdu ani lásku, je to uvolňující podívaná a nutno říci, že oběma těžkotonážním boxerům ten stříkající pot po hácích ze všech stran tak nějak i škodolibě přejeme, že. No však to znáte: smějící se bestie.

Ale mně se na té Irenině lásce líbí ještě jedna věc. Její solidarita. Normální lidé prožívají své milenecké eskapády nechutně egoisticky. Taková běžná egoistická žena se seznámí s mužem, zjistí si, jestli je dotyčný ženatý, není-li, kolik platí alimentů, je-li, kolik váží jeho žena, omrkne vůz, prověří, zda je rekonstruována koupelna, otestuje si v restauraci, zda je dotyčný ochoten zaplatit a zda nekrká a neprdí u jídla, a pak už celkem snadno vyhodnotí, zda jí stojí za to se přemoct a polykat při felaci.

To Irena je úplně jiná klasa! Té nejde o takové hlouposti jako prdění a alimenty. Té jde o pravou, hlubokou lásku. Ba hůř: té jde o lásku vyloženě solidární, neboť jakmile tato epochální láska dvou velikánů skončí, nezdržuje se Irena pomlouváním mužské potence po kavárnách s kamarádkami, nefláká se, maže ke svému notebooku a vydá hluboké svědectví o té hluboké lásce. Aby lidstvo nebylo ochuzeno o fakt, že ona prožívá a že to prožívá s obrázkem z učebnice, s obrázkem, co má – jak fatální odhalení – koule.

A pak, když ten ženatý obrázek nad hrobem všechno popře, naše paní Irena Obermannová se nevzdá, jde bojovat za své dílo, za svou lásku a vmete celému světu do tváře: a přece jsem s ním píchala! Dnes ji za to samozřejmě čeká jen osud mučednice, ale zítřek, ten pochopí...

I kniha sama stojí za pozornost. Děj je zajímavý minimálně jako Babička. Jediné, čemu se lze divit, že velikán nikdy nepřivedl do trojky Bohdalku, ač ji nepochybně zná. Taktéž obálka zaujme, bez lascivně namalované modelky u Saudkovy proslulé pomočené a hnijící zdi by to prostě nebylo ono, opravdu bych měl pocit, že přesně to knize chybí, kdyby jí to chybělo.

Jak tak koukám, už jsem zase vyčerpal limit písmen určený pro tento fejeton, takže Kalouskovu únavu a knížecí červené fusekle si necháme na příště. Jo, nemáme to my fejetonisti jednoduché: je toho prostě moc!

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesplněná očekávání / Jan Stern > NP č.331 > Fejeton Drazí, musím se vám svěřit. Mám takový malý problém s navazováním kontaktů s opačným pohlavím. Dlouho jsem si kladl otázku, kde je zakopaný pes. A tuhle jsem vám ho vykopal. číst dále Sebezraňováním a askezí k neobyčejné hojnosti / Jan Stern > NP č.323 > Rozhovor Poslouchat Jana Kellera člověku na klidu nepřidá. Uvědomí si jak křehká je slupka naší vyspělé civilizace a nesamozřejmý blahobyt, který si užíváme. Za fasádou rozumu dřímá barbarství hrozící zahubit naše skvělé výdobytky. číst dále O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Dobře vypečené gestapíčko / Jan Stern > NP č.454 > Fejeton Možná tomu nebudete věřit, ale jsou věci, o kterých se mi žertuje těžko. Ovšem nejspíše vás překvapí, které to jsou, či spíše, které to nejsou. číst dále Budíkové zákony / Jan Stern > NP č.457 > Fejeton Velké dějiny a děje jsou řízeny zákony, jako je Archimédův zákon, Ohmův zákon, zákon dědičnosti, zákon nabídky a poptávky, Starý zákon, Nový zákon, eventuálně vor v zakoně. No jo, ale co děje malé? Naše všednost? Jí badatelé a proroci zatím pozornost věnují jen malou. Přesto se lidé odpradávna pokoušejí zákon, který ji řídí, pojmenovat. číst dále Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv