NP č.385 > Pošli to dálNa shledanou v chudobinciTomáš Malík

Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.

 

V rámci gradující smrště zákonů, která bývá přezdívána jako sociální reforma, ale pohříchu připomíná spíše soustředěnou likvidaci základních hodnot moderního sociálního státu, byla totiž ve Sněmovně schválena novela zákona, která mj. časově omezuje čerpání tzv. doplatku na bydlení.

Na vysvětlenou – tento základní nástroj státní sociální politiky slouží k udržení minimálního příjmu (tzv. životního minima) neustále se zvyšujícího počtu domácností (podle ministerstva práce a sociálních věcí jich je už v íce než 20 000), které nejsou schopny platit každý měsíc tržní nájemné. Prostřednictvím této sociální dávky garantuje stát lidem ohroženým chudobou, že jim i po zaplacení nájmu zbude jistá část prostředků alespoň na nákup základních potravin. To vše se však brzy změní, pokud zmíněnou novelu, která zkracuje dobu pobírání doplatku na maximálně sedm let, schválí také Senát. Další osud lidí, kteří vyčerpají svůj př íděl společenské solidar ity, zákon neřeší. Zřejmě se budou muset spolehnout na pomoc rodiny a sousedů, v horším případě pak na útulky pro chudinu či slumy na okrajích měst.

Na internetových stránkách ministerstva lze k této zásadní legislativní změně dohledat pouze lakonické konstatování, „že každá rodina či osoba by měla bydlet v bytě přiměřeném k počtu osob a k výši jejich příjmů.“ Přijde-li člověk o zaměstnání a současně žije v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti, měl by se tedy psychicky připravit i na to, že po několika letech ztratí střechu nad hlavou, neboť bydlení adekvátní nulovým či nízkým příjmům je v současnosti možné hledat především ve volné přírodě.

Třeba však vláda překvapí a novela bude jakýmsi entrée následné legalizace státem asistované formy squattingu. Ta by naplnila literu čtvrté hlavy Listiny základních práv a svobod, v níž se praví, že každý „má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek.“ Buď to, anebo nás zřejmě čeká boom developerských projektů na výstavbu chudobinců.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále Jako šnek ulitu / Tomáš Malík > NP č.468 > Uličníci     Pavel Nyiri zaujme kolemjdoucí už zdálky svým jazz- funkem, který vysílá do okolí.  Jak sám podotýká, je to trochu snílek, který si hýčká svůj vlastní magický svět.         číst dále S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv