NP č.378 > Pošli to dálSystém dvou třídFilip Malý

Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.

 

Původní odhad zněl: kontroly zmizí z hranic zmíněných dvou států již v příštím březnu. Tak to také podpořil nejen Evropský parlament, ale i Evropská komise. Stačila však jedna schůzka evropských ministrů vnitra a vše je jinak. Ano, Bulhaři a Rumuni to možná stihnou do konce roku 2012. Ale možná také až za pár let.

„Pro rozhodnutí potřebujeme jednohlasnost a té jsme nedosáhli,“ sdělil médiím belgický státní sekretář Melchior Wathelet po jednání ministrů v Lucemburku. Proti naplánovanému přijetí obou zemí se přitom postavila Francie, Nizozemí a Německo. Jaký uvedly důvod? Obě balkánské země prý dosud neučinily dostatečné pokroky v oblastech korupce a boje s organizovaným zločinem.

Proti rozhodnutí ministrů se ozval hlasitý nesouhlas. Nejde o to, že by Rumuni a Bulhaři stáli na špičce v potírání korupce a dodržování standardů právního státu – byly to ostatně tyto položky, které kompromitovaly samotný vstup obou zemí do EU v lednu 2007. Jenže tyto oblasti zároveň nejsou kritériem pro vstup do Schengenu. A tak se zdá, že pokud vlády odmítavých států vedou něco v patrnosti, pak se spíš než o objektivní zhodnocení daných zemí jedná o populistickou zprávu domácímu publiku.

Na celou věc se však dá nahlížet i z druhé strany. Sto čtyřicet tři kilometrů dlouhá bulharsko-turecká hranice se stane příštím ohniskem kontroly migrace. V současnosti pokrývá ostnatý drát, pohrobek studené války, jen zhruba pětinu její délky. Sofie již začala stav napravovat – prý aby zamezila rozšiřování kulhavky a slintavky. Nyní získala na pečlivé zabezpečení hranic proti migrujícímu dobytku čas navíc.

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída kamionů / Filip Malý > NP č.436 > Téma čísla Když jsem si zařizoval řidičák pro náklaďák, setkal jsem se s nedůvěřivým pohledem. „Vypadáte trochu moc normálně," namítal instruktor a skoro omluvně dodal: „Školím řidiče přes deset let a podle mě tuhle práci můžou dělat jen šílenci." Svéráz šoférů lze však jen těžko oddělit od podmínek, mezi nimiž se snaží kličkovat. číst dále Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Libertin, nebo puritán? / Filip Malý > NP č.363 > Téma čísla Zorientovat se ve vlastní sexualitě je náročný úkol, i když člověk nepatří k žádné sexuální menšině a netrpí deviací. Čechy jsou sice relativně liberální a trestající autority patří minulosti, ale i tak společenské stereotypy a kontrola přetrvává. Najít svobodný a vyvážený vztah se mnohdy podobá kvadratuře kruhu.   číst dále Omyl v propočtu / Filip Malý > NP č.436 > Pošli to dál Začátkem roku proplu­la do druhého čtení novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která má zastropovat budoucí maximální výši úroku na dvaceti procentech. číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále Bodci proti bezdomovectví / Filip Malý > NP č.441 > Pošli to dál Existují evropské země, které se snaží lidem bez domova pomáhat, třeba tím, že jim dají k dispozici množství levných nízkoprahových bytů, když mají zájem bydlet. číst dále Co není dovoleno Bobovi / Filip Malý > NP č.411 > Pošli to dál Ačkoli nemusíme používat tatáž slova, všichni se učíme přibližně témuž: člověk má být sám sobě šéfem, zodpovídat za své vlastní zdroje a s nimi nakládat nanejvýš rozumně a tak, aby mu přinášely co největší užitek. Spravovat a násobit svůj kapitál je výzvou dne. Platí to ale beze zbytku? Jistý programátor zaměstnaný v USA, o němž světové weby referují pouze jako o Bobovi, se přesvědčil o opaku.   číst dále Návrat veřejné služby / Filip Malý > NP č.426 > Pošli to dál Letošní předčasné volby postrádaly vyhraněné téma. Bývalé vládní strany pochopily, že politikou škrtů se u většiny lidí zdiskreditovaly, a tak jako by náhle opustily svou předchozí politiku a najely na sociální notu. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv