NP č.359 > Pošli to dálKdo nemá gen?Tomáš Havlín

Zatímco v Česku dozněl prvotní mediální zájem o Romana Jocha a chvění přetrvává už jen v určité části společnosti, v Německu se naplno rozhořela kontroverze kolem tamního politického „provokatéra”, Thilo Sarrazina.

 

Člen představenstva Německé spolkové banky a paradoxně stále ještě člen sociální demokracie (SPD) zachází o poznání dál. Jeho výroky na adresu chudých nebo muslimů (často se kryje) jsou všeobecně známé. Nyní se ale Sarrazin rozhodl své vědění systematizovat a statisticky zdůvodnit v knize, ve níž se opírá o populární eugeniku smíšenou s darwinismem. Inteligence se předává v genech, takže i hloupost je dědičná, a pokud navíc mají hloupí vysokou míru porodnosti, je to velmi špatné pro národní genofond, identitu i hospodářství, tvrdí v kostce. Podle Sarrazina je navíc správně, že chudí jsou tam, kde jsou, protože se narodili hloupí a s tím přece nejde nic dělat. Do okamžítého pozdvížení se zapojila média od večerních talkshow po celostátní deníky, v nichž se diskutuje i o tom, zda „biologistickému panoptiku” (FAZ) vůbec věnovat prostor. Také politické spektrum se s výjimkou radikálně pravicové NPD sjednotilo v odmítavé shodě a sociální demokracie řeší problém, jak se zvlčilého patriarchy zbavit. Levicovou image strany nepoškozuje jako první, ale ve srovnání s ostatními „výtečníky”, jako je Walter Clemens (odchod k liberální FDP) nebo Otto Schily (dnes tvář kampaně atomové lobby), působí jako hurikán Katrina.

Možná tolik nesejde, jak dopadne už druhý pokus o zabavení stranické legitimace. Sarrazin sice může přijít o autoritu, ale nic to nezmění na tom, že věšení terče na chudé může v reformami stresované společnosti najít připravené uši.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA
celý archiv