NP č.346 > FejetonÉra expertůJan Stern

Milí laici, jistě jste si již povšimli, že v naší zemi nastal čas expertů. Již totiž není možno, aby se odehrála nějaká událost, kterou by nezasadil do příslušného rámce příslušný expert a příslušně nebohému laikovi nevysvětlil, co se to vlastně stalo.

 

Díval jsem se nedávno na jakousi zpravodajskou stanici. Probírali zajímavé téma, nominace na ceny americké filmové akademie Oscar. Inu, pozvali za tím účelem experta, kritika dalo by se říci pověstného, aby davu vysvětlil, že tzv. oscaři se udílejí, že je již mnoho lidí dostalo, a že bezpochyby i letos si sošku řada umělců odnese. Pak se experta laická moderátorka pozeptala, který film má podle něho největší šanci letos bodovat, načež expert odpověděl, že bohužel žádný z nominovaných filmů ještě neviděl, ale že netřeba pochybovat, že výběr akademiků bude tak nějak tradiční. Zajímalo by mne, zda neznalost žádného z filmů, o nichž se 15 minut hovořilo, byla podmínkou pozvání do studia (kvůlivá nestrannosti, patrně), nebo expert tuto skutečnost před natáčením pozapomněl sdělit, v nadšení, že ho po pěti letech pozvali do televize, anebo jestli náhodou není schopnost mluvit 15 minut o něčem, co neznám, právě ono tolik poptávané expertství.

Rejem expertů jsou ovšem návštěvy velmožů. To vždycky takový velmož přijede a zpravodajec dostane za úkol několik hodin v přímém přenosu sdělovat, že velmož už jede, že velmož už přijel, že velmož nasedl do auta, že velmož autem jede, že velmož už brzy něco řekne, že velmož už v minulosti kolikrát něco řekl, že velmož bude mít oběd, že velmož mívá oběd téměř pravidelně, že velmož celkem dobře zažívá atp. To pak zvou do televizního studia všelijaké experty, aby se moderátor úplně nezbláznil. A experti praví, kolik zrcátek je na velmožově autě, jaké nosí velmož spodní prádlo, zda si smí velmož u oběda krknout a jiné důležité věci. Pak většinou nastane nějaký dramatický vrchol, například, že velmož konečně něco řekne, a tu nastoupí experti vyššího typu, aby vysvětlili, cože to velmož vlastně řekl, případně aby vysvětlili, proč vlastně neřekl nic a jak hluboké a významuplné nic to bylo. No a po zbytek času sedí ve studiu univerzální expert, který říká univerzální historky k návštěvám velmožů. Tak třeba při návštěvě prezidenta Obamy expert bývalý kancléř vyprávěl, jak prezident Havel zašel si v Indii do restaurace na pivko. Za pár měsíců přijel papež a expert bývalý kancléř opět expertně komentoval a dal k dobrému historku – to byste neuhodli – jak prezident Havel zašel si v Indii do restaurace na pivko. Takový expert je k nezaplacení, vždyť kdykoli kdokoli kamkoli přijede, vždy může věc odborně okomentovat, neboť i on s prezidentem Havlem kdysi kamsi přijel!

Těžká expertní tonáž ovšem přichází, když jsou volby, nebo když se volí prezident. To nastupují dva typy setsakra expertních expertů: šéfredaktoři politických týdeníků a politologové ze soukromých institutů, akademií a center. Tuhle jsem vám koukal na takového experta a musím říct, že opravdu válel. Zeptali se ho třeba, co udělají v této chvíli Fialoví. A expert povídá: „Těžko říct, do těch nikdo nevidí.“ A druhý expert na to: „já myslím, že se budou chovat jako vždycky. Ale kdo ví, třeba nás překvapí.“ Moderátor se zatvářil, jak Fox Mulder v Aktech X a zeptal se tajuplně: „máte snad nějaké zákulisní informace, že by mohli překvapit?“ A expert ho poučil: „to samozřejmě nemám, když sedím tady.“ No jak říkám, klucí k nezaplacení!

Mám takový sen, že se také jednou stanu expertem. Bohužel zatím není jasné, na co bych mohl být expert. Ale možná bych se mohl stát expert na experty. Že jako by mě vždycky pozvali do studia poté, co tam mudrovali, a já bych komentoval, jak se jim vedlo, zda ve svých soudech překvapili, co lze od nich očekávat, jaké nosí spodky a zda má jejich vůz neprůstřelná skla (to je dosti důležitá informace, jak jistě chápete). No a kdybych nevěděl, co říct, můžu dát k lepšímu historku, jak jsem si zašel ve Vysočanech na pivko. A beze studu. Ono by to totiž bylo stejně asi to nejzajímavější, co toho dne na obrazovce zaznělo.

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesplněná očekávání / Jan Stern > NP č.331 > Fejeton Drazí, musím se vám svěřit. Mám takový malý problém s navazováním kontaktů s opačným pohlavím. Dlouho jsem si kladl otázku, kde je zakopaný pes. A tuhle jsem vám ho vykopal. číst dále Sebezraňováním a askezí k neobyčejné hojnosti / Jan Stern > NP č.323 > Rozhovor Poslouchat Jana Kellera člověku na klidu nepřidá. Uvědomí si jak křehká je slupka naší vyspělé civilizace a nesamozřejmý blahobyt, který si užíváme. Za fasádou rozumu dřímá barbarství hrozící zahubit naše skvělé výdobytky. číst dále O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Dobře vypečené gestapíčko / Jan Stern > NP č.454 > Fejeton Možná tomu nebudete věřit, ale jsou věci, o kterých se mi žertuje těžko. Ovšem nejspíše vás překvapí, které to jsou, či spíše, které to nejsou. číst dále Budíkové zákony / Jan Stern > NP č.457 > Fejeton Velké dějiny a děje jsou řízeny zákony, jako je Archimédův zákon, Ohmův zákon, zákon dědičnosti, zákon nabídky a poptávky, Starý zákon, Nový zákon, eventuálně vor v zakoně. No jo, ale co děje malé? Naše všednost? Jí badatelé a proroci zatím pozornost věnují jen malou. Přesto se lidé odpradávna pokoušejí zákon, který ji řídí, pojmenovat. číst dále Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv