NP č.331 > Pošli to dálSchovejte se, ČT jde!Martina Křížková

V květnu přišel panu Kaovi ze západních Čech dopis od právníka zastupujícího Českou televizi. Oznámil mu v něm, že má patnáct dnů na zaplacení televizních poplatků i s přirážkou za nepřihlášení televizního přijímače.

 

Což dohromady dělá přes deset tisíc korun. Pan Kao nerozumí příliš česky a nemá ani televizi. Zato má, podobně jako mnoho jeho krajanů původem z Vietnamu, večerku s potravinami. V ní instaloval kvůli množícím se krádežím kamerový systém, díky němuž může přes monitor nad pokladnou vidět na zákazníky. Čtyři roky starý zákon o rozhlasových a televizních poplatcích de facto říká, že cokoliv, co lze technicky použít k sledování televize, a to bez ohledu na to, jestli to tak v realitě je či není, podléhá výběru. Výslovně jsou osvobozeni pouze slepí a hluší, velmi chudí, Rada pro televizní a rozhlasové vysílání. Z techniky pak muzeální kousky, přístroje v opravně a kamerový okruh, který je využíván pro účely soudního jednání. Zákon je velmi striktní a Česká televize, pro niž jsou poplatky hlavní a do budoucna zřejmě i jediný zdroj příjmů, umí svá práva obhájit tvrdě. Ukázalo se tak loni v létě při kauzách kolem vymahačské firmy královéhradeckého advokáta Dalibora Kalcsa, jehož kancelář si najala a který podepsal i dopis panu Kaovi. Přesto může být výklad tohoto zákona sporný a lze očekávat, že proti takto formulovanému a hlavně takto přísně vykládanému nařízení se někdo dříve nebo později ozve. Časté výzvy k zaplacení adresované vietnamským zelinářům naznačují, že Česká televize spoléhá na to, že právě oni to nebudou. Čeští protějškové s notebookem a kamerou se proti podobným dopisům totiž většinou ozvou.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Stručný průvodce odvykáním kouření / Martina Křížková > NP č.388 > Referát Konec roku symbolicky patří předsevzetím. Přání přestat kouřit je vedle hubnutí asi nejtradičnější. Vzdát se trvale nikotinu ale není jen tak. Řekneme vám, jak na to.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále Novodobá asanace / Martina Křížková, David Kumerman > NP č.345 > Téma čísla ZIMA SICE PŘIKRYLA METROPOLI SNĚHOVOU PEŘINOU, ALE SOUČASNĚ ZVÝRAZNILA JINDY SKRYTÉ PROBLÉMY. BEZDOMOVCI MAJÍ ČÍM DÁL MÉNĚ MOŽNOSTÍ EXISTOVAT VE VEŘEJNÉM PROSTORU. JEJICH ŘADY SE TÍM ALE NEZMENŠUJÍ. NAMÍSTO SLOVA ŘEŠENÍ SE NABÍZÍ SPÍŠE TERMÍN ASANACE.   číst dále Vesmír v reklamě na McDonald´s / Martina Křížková > NP č.360 > Rozhovor Na jevišti ani ve filmu ji obvykle nepřehlédnete. I když tvrdí, že je jen nástorjem tvůrce - režiséra, zůstává svá. Herečka Simona Babčáková je ovšem těžko k přehlédnutí i mimo světla ramp.   číst dále Doba kamenná / Martina Křížková > NP č.345 > Téma čísla PŘEŽÍT NA ULICI VE MĚSTĚ, JAKO JE PRAHA, NENÍ JEDNODUCHÉ. JEDNÍM Z BEZDOMOVCŮ JE I BÝVALÝ CHEMIK RICHARD NOVÁK.   číst dále S maringotkou navždy / Martina Křížková > NP č.359 > Téma čísla Dodnes jezdí skoro dvě desítky českých cirkusů. Stále se perou o čest a slávu, jak by řekl Eduard Bass, i když obvykle nedosahují proslulosti svých předchůdců. Toto je ale vyprávění o minulosti, kdy příjezd cirkusu do města byl opravdovou událostí.   číst dále Mravenci v Libuši / Martina Křížková > NP č.361 > Fejeton Začalo to dopisem, který přišel starostovi koncem srpna:   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv