NP č.529 > PříběhMěkké srdce v taxíkuJakub Yellen

Začátkem prosince přišli našim prodejcům Asterixovi a Broně pomáhat s prodejem herci ze seriálu Ulice, kteří v současné dějové lince hrají bezdomovce.

Na výdejně jsme jim udělali průkazky a oni se mezitím zdravili a fotili s nadšenými prodejci, kteří si chodili nakupovat časopisy. Pak jsme sedli do taxíku a jeli na Ládví, kde si prodej NP měli zkusit. Proplétáme se podvečerní zácpou a Rosťa Novák starší říká, že mu nikdy nikdo nepopřeje vše dobré tak srdečně a upřímně jako lidi z ulice. Říkám, že by člověk mezi bezdomovci čekal hajzly, násilníky, nemravy a sprosťáky, ale že je to právě naopak, že většina našich prodejců má podle mých pozorování měkké srdce, že to jsou dobráci, kteří právě na tohle svoje srdce v životě dojeli. V tu chvíli se do našeho hovoru zapojí i do té doby tichý řidič a my zažijeme něco jako ránu mezi oči. Vzdělaného taxikáře.


„Ono je to daný systémem vzdělání, který u nás máme," říká řidič. „Veškerý důraz se klade na vědomosti, ale já si myslím, že by se ve školách mělo učit spíš o zdravém přístupu sám k sobě. Mít citlivý srdce je skvělá vlastnost. Je ale potřeba naučit se říkat ne a uvědomit si, že moje měkký srdce není v tomhle světě tím problémem a že když na něco řeknu ne, že to není akt sobectví, ale je to akt sebelásky, kterej nám pomáhá přežít. My jsme ale odmala vedený k tomu, abychom autoritám na všechno říkali ano, protože pak se nám dobře povede. Jenže když nebudete naslouchat svýmu vnitřnímu hlasu, nikdy se vám nenaplní vaše vnitřní sklenice. A jedině z plných sklenic lze smysluplně rozlévat druhým lidem svoji energii." Adamovi, který nás veze, letos zemřel otec. Ten hned po revoluci založil taxislužbu, která funguje dodnes. „Když táta umřel, nebyl jsem si jist, jestli chci pokračovat v jeho odkazu. Už dřív jsem přemýšlel, jestli je prostředí taxislužby pro mě. Mě zajímá psychologie a chci ji studovat. Nakonec jsem ale dospěl k tomu, že když do toho vnesu svoje myšlení a zdravý věci, který se z psychologie učím, že to taxikářský prostředí můžu změnit a zkultivovat. Uvědomil jsem si, že psychologie je všude kolem mě a dotýká se naprosto všeho, co žijeme. I naší taxislužby."


Když na Ládví z toho kouzelného taxíku vylezeme, koukáme po sobě dost nevěřícně. Nakonec si odkašle Dušan Sitek a pronese: „Ten člověk je inteligentnější než my všichni tři dohromady a to bys v taxíku fakt nečekal..."

 

Adamovi, který řídil náš taxík, je 21 let.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Metro bylo nejvíc... / Jakub Yellen > NP č.498 > Téma čísla Tolik legrace jako při vzpomínkách na mládí asi při jiných hovorech nezažijete. Zvlášť když to vaše mládí bylo pěkně divoké. Našli jsme dva sprejery, kteří byli na počátku 90. let u zrodu graffiti scény u nás a povídali si s nimi o pětadvacet let starých historkách z pražského metra a přilehlých zdí. číst dále Dvě ruce a jeden život / Jakub Yellen > NP č.518 > Téma čísla Jestli hledáme pozitivní hnutí, které by se Sudety výrazněji hýbalo, najdeme ho prý v malé zastrčené obci Valeč na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje. To byl tip, který se k nám donesl. Vydali jsme se tam a strávili dva dny uprostřed opravdu nových Sudet. číst dále Armáda nechce psychopaty / Jakub Yellen > NP č.494 > Téma čísla Vojenský psycholog Daniel Štrobl zkoumal chování lidí v zátěžových situacích a s posttraumatickým syndromem. Byl také u výběru personálu vyššího vojenského managementu. „Armáda psychopaty nechce!“ řekl nám na úvod, jen co uvařil kafe. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Industry punk / Libor Hruška > NP č.529 > Příběh Máme rádi živelné konverze industriálu, říkají mladí architekti. číst dále Výměnný obchod / Stanislav Komárek > NP č.529 > Jiné čtení Vztah starých Římanů k jejich bohům byl podle dnešních měřítek dosti pragmatický: oběti jim zhusta přinášeli jako formu „výměnného obchodu" podle známé zásady do, ut des – dávám, abys dal: já tobě, Jupitere, krávu, ty mně... číst dále Jaké to je, prodávat Nový Prostor / Jan Štěpánek > NP č.529 > Prodejci NP Předvánoční prodej NP na pražském Ládví zpestřila dvojice neobvyklých prodejců. Namísto Broni a Asterixe si tu s časopisy stoupli Rostislav Novák a Dušan Sitek, herci seriálu Ulice. Roli hostujícího prodejce si v historii NP zkusila celá řada lidí. číst dále Jdi do toho, na nic nečekej! / Prodejce Robert > NP č.529 > VIP Rozhovor V industriální holešovické kavárně Vnitroblock se sešel prodejce Robert z Hradčanské se zpěvákem Benem Cristovaem. Oba zajímal ten druhý tak moc, že opět rezignujeme na formu otázky a odpovědi a přetiskujeme jejich motivační povídání, tak jak běželo, skákalo, výskalo a hřálo. číst dále
celý archiv
//