NP č.527 > Prodejci NPZ La Scaly do lesoparku za OlomoucíJakub Yellen

Do regionů jezdíme za našimi prodejci rádi. Tentokrát jsme vyrazili do Olomouce, mini Prahy, jak ji nedávno označil prestižní cestovatelský průvodce Lonely Planet. Jak se v této skryté historické perle žije našim prodejcům? A co mají za sebou? Jako vždy jsme si přivezli vyprávění s hollywoodským nádechem.

Od společnosti Podané ruce, která v Olomouci Nový Prostor provozuje, máme informace, že na nás prodejci v ulicích čekají a že jsou téměř všichni ochotní si s námi povídat.


Dvanáct sourozenců
Na náměstí Hrdinů potkáváme prodejkyni Vieru, šarmantní dámu ve velkých tmavých brýlích, která se s námi bez okolků dává do srdečného hovoru. Viera žije v Olomouci už čtyřicet let. „Přišla jsem jako mladá holka za prací a už jsem tu zůstala," říká nám. Pochází ze Slovenska a je třetí nejstarší ze třinácti sourozenců. Když to řekne, valíme oči překvapením. Viera si toho všimne a prohlásí: „Ono to není žádné umění udělat tolik dětí, ale postarat se o ně, to je umění! A tatínek se o nás velice dobře staral. On byl tatínek dobrý člověk a já jsem pozitivní po něm." Viera měla díky tolika sourozencům ve svých patnácti letech na starosti třeba deset dětí a byla to pro ni, jak nám říká, ta nejlepší škola do života. „V osmnácti jsem doma řekla, že si půjdu vydělávat, aby naši měli o hladový krk míň, že se o sebe postarám sama. Nechtěli mě pustit, ale já stejně šla a odjela sem do Olomouce."


Najde Viera nový domov?
Viera v posledních letech pracovala jako uklízečka, jenže firma za ni neodváděla příspěvky, a tak se jí tahle doba pravděpodobně nezapočítá do důchodu. To jsou pro ni prý okamžiky, kdy přestává věřit, že má smysl hledat normální práci. Raději prodává NP, kde si všechno řídí a určuje sama, i když díky nižšímu příjmu musí žít na ubytovně. „Já si nestěžuju, že bydlím na ubytovně, protože mám střechu nad hlavou, ale je tam hodně mužů a to nedělá dobrotu. Oni pijou a dělají rámus. Na patře je nás pětadvacet a všechno máme společný. Toalety i koupelnu. Kuchyňka je taky malinká, takže nemám šanci uvařit si, když zrovna potřebuju," říká Viera a rozpovídá se o tom, jak by si přála malý byteček, kde by měla soukromí. Když se jí ptáme, jestli se nechce spojit s některým ze svých sourozenců, překvapí nás, když řekne, že vlastně jo. „Kdyby některý ze sourozenců třeba žil sám a chtěl by společnost, tak bych k němu šla ráda. Jenže my nejsme moc v kontaktu," říká Viera a nás napadá, že to bude dobrý konec jejího vyprávění. Tak jestli jste jeden z dvanácti Vieřiných sourozenců a chtěli byste jí pomoci, ozvěte se jí přes olomouckou společnost Podané ruce. Pravděpodobnost, že se to skutečně stane, je malá, ale Viera je pozitivní člověk a my věříme, že tím se její šance mnohonásobně zvyšují...

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Jak vrátit smrt do života / Jakub Yellen > NP č.492 > Téma čísla HRAČKY A NAŠE TABU Smrt je citlivé téma. Výchova dětí a různé cesty k ní jakbysmet. Když se pokusíte smrt s výchovou dětí spojit dohromady, citlivost se násobí tak dramaticky, že se o tom přestává mluvit vůbec. V tématu „hračky“ jsme tak v podstatě náhodou objevili obrovské, tiché tabu, o kterém by se v zájmu úplně všech mělo začít otevřeně mluvit. číst dále Armáda nechce psychopaty / Jakub Yellen > NP č.494 > Téma čísla Vojenský psycholog Daniel Štrobl zkoumal chování lidí v zátěžových situacích a s posttraumatickým syndromem. Byl také u výběru personálu vyššího vojenského managementu. „Armáda psychopaty nechce!“ řekl nám na úvod, jen co uvařil kafe. číst dále Máme FACEBOOK! A na něm krátké filmy s prodejci. Jak to vzniká? / Jakub Yellen > NP č.489 > FB deník Tohle je už druhá verze textu pro tuhle rubriku. Tu první mi šéfredaktor hodil na hlavu. „To má být deník ze zákulisí! O tom, jaký to je v první linii Novýho Prostoru. Co zažíváš při natáčení s prodeci! Musí to bejt víc osobní, živelný!“ křičel na mě do telefonu. Je to tyran, takže jsem se s ním radši moc nehádal a sednul k tomu znova. číst dále Naše čtecí babička / Jakub Yellen > NP č.514 > Téma čísla Navštívili jsme mateřskou školu, do které chodí senioři číst dětem pohádky. Geniálně jednoduché. číst dále Nedělní poezie / Jakub Yellen > NP č.490 > FB deník Od začátku prosince minulého roku se na fejsbuku Nového Prostoru objevují křehká videa plná slov, která v běžném životě neuslyšíte. Naši prodejci totiž recitují básně. Proč to dělají? Co z toho mají? K čemu je jim to dobré? K čemu to může být dobré vám? číst dále Autismus v sobe má velikou lidskost / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.505 > Téma čísla Martinu Selnerovi, pečovateli ve stacionáři s autistickými dětmi, autorovi blogu Autismus & Chardonnay, v těchto dnech vychází stejnojmenná knížka. Povídali jsme si o tom, jak jeho práce ovlivňuje jeho psaní a že to někdy funguje i obráceně. číst dále Seniorajťáci / Jakub Yellen > NP č.493 > Startér Jak naučit babičku, co jsou ta divná slova jako fejsbuk, lajk nebo vocap. Unikátní služba, kterou jednou možná budeme potřebovat všichni. číst dále Kniha, která propojila svět / Jakub Yellen > NP č.496 > Kultura René Nekuda je úspěšný lektor tvůrčího psaní, cestovatel a bloger. Až do svých devatenácti let nic z toho dělat nechtěl. Před dvanácti lety se přihlásil do „první tištěné reality show“ Hledá se dobrovolník do Keni, kterou spolupořádal Nový Prostor, a všechno v jeho životě se obrátilo vzhůru nohama. Loni v říjnu vydal unikátní sbírku povídek HAKUNA MATATA – projekt malých gest, jak mu říká – čímž události, které v roce 2005 vtrhly do jeho života jako velká voda, definitivně dokroužil. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv