NP č.527 > Novinky / TechnoskopSmradlavý internetDarek Šmíd

Zrak, sluch a do značné míry i hmat už se nám daří přesunout do internetové virtuality. Kromě zdigitalizované chuti zůstává výzvou do budoucna ještě virtualizace čichu.

Soudě dle vývoje internetových a virtuálních periferií nejde lidstvu o nic jiného než se co nejrychleji katapultovat do digitální sféry a oharky svých nuzných organických schránek nechat chabě doutnat pohozené ve spáleništi odpalovací rampy. Snaha o vnoření všech smyslů do jiné než bezprostřední reality je flagrantní: virtuální realita už si nárokuje takřka kompletní zorné pole, binaurální audio pohlcuje sluch už na sto procent a závod o to, kdo jako první přesměruje do virtuality i kompletní hmatové vjemy, je v plném proudu. Erotické pomůcky, jimiž se dva láskyplní milenci dokážou propojit přes internet velmi fyzickou formou, už nějakou chvíli nejsou žhavý trend, ale jen další věc, kterou si můžete přes stejný internet koupit. S chutí je to složitější; naučit Instagram vysílat do chuťových buněk vjem požírání hamburgeru na obrázku je výzvou pro budoucí výzkumníky, ovšem internetové přeposílání čichových vjemů se ke skutečnosti patrně blíží o poznání svižnějšími kroky. V malajsijském institutu Imagineering Institute pod vedením Kasuna Karunanayaka pokračuje projekt zaměřený na digitální zprostředkování konkrétních pachů a vůní; v praxi to zatím vypadá tak, že si člověk strčí do nosu kabel, aby se mohly elektrody spojit s buňkami v nosní dutině a vyvolávat v nich nejrůznější čichové vjemy. Server IEEE Spectrum informuje, že zmíněný institut jede pod vedením Adriana Cheoka, současně též londýnského univerzitního profesora, který si vytkl jako osobní misi vytvoření „multismyslového internetu".

představte si internetovou mapu, v níž si čuchnete k chodníku v kalkatě

Jistě, když se chce člověk načuchat něčeho virtuálního, může si už dnes vyrazit do 5D kina, kde je dění na plátně doprovázeno vůněmi i smrádky; Cheok ale pracuje na takových vychytávkách, jako jsou digitální polibky, elektrická chuť a periferie k chytrým telefonům, zprostředkovávající vůni mobilně (řeč je kupříkladu o budíku, který vám s alarmem pošle do nosu vůni čerstvé kávy, či o aplikaci, která doprovází různé zprávy od různých přátel různými čichovými vjemy). Zásadním milníkem je nyní možnost oprostit se od chemicky zprostředkovávaných vůní a celou tu legraci umožnit čistě prostřednictvím elektrických stimulů. Kabely v nose pokusných subjektů jsou prototyp toho, jak by to mohlo někdy v budoucnu fungovat bezkabelově: představte si internetovou seznamku, v níž si potenciálního partnera hned očucháte, nebo mapu, v níž si čuchnete k chodníku v Kalkatě.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv