NP č.516 > Téma číslaKytky ve vesmíruDarek Šmíd

Vesmírné rostliny si nebudeme dávat k marťanskému Valentýnu; důvod k jejich pěstování je mnohem prozaičtější, byť se na jejich psychologický efekt na  astronauty nezapomíná.

Lidským, nikoli mimozemským vědcům se podařilo vypěstovat první salát na Antarktidě. Takoví jsou to na německé stanici Neumayer Station III kabrňáci. Podle agentury AP jde o vůbec první hromadu jedlé zeleniny, která na planetě vyrostla mimo běžnou představu úrodného prostředí, a to bez normálního záhonu, bez slunečního svitu, a dokonce i bez pesticidů. Zahradničtí zmrzlíci sklidili na Antarktidě 3,6 kilogramů potenciálního jídla, sestávajícího z osmnácti okurek a sedmdesáti ředkviček, a to z experimentální varianty záhonku, v němž klesala teplota až k vůbec ne úrodně znějícím minus dvaceti stupňům Celsia. Antarktický projekt je označován za radikální krok k možnému pěstování potravy na Měsíci či na Marsu.


Blogující cuketa

Projekt pochopitelně nebyl namířen k tomu, že by Němci chtěli udělat vegetariány z tuleňů, ale k tomu, aby našli způsob, jak by mohli kosmonauti kultivovat čerstvé jídlo na jiných planetách. Podle oficiálního vyjádření by tu měli být teď už vědci schopni vyprodukovat čtyři až pět kilo zeleniny, ale i ovoce jednou do týdne. Což už je solidní konkurence amarounů a proteinových past v tubě, na což si mohli hypotetičtí průzkumníci Sluneční soustavy brousit zuby dosud.

Zelené výhonky se  podařilo vypěstovat i na Mezinárodní vesmírné stanici.

Nenechte se přitom mýlit, životaschopné zelené výhonky už se podařilo dávno vypěstovat i na Mezinárodní vesmírné stanici: doporučuji vygooglit si třeba fotografii kosmonauta Sergeje Volkova, těšícího se v roce 2011 ze vzrostlé travičky v experimentálním květináči na oběžné dráze čtyři sta kilometrů nad Zemí, nebo kosmonautky Shannon Lucidové s obdobným trsem trávy na stanici Mir v roce 1996. Vaší pozornosti doporučuji také blogující cuketu, která vyrostla v roce 2012 pod rukama astronauta NASA Dona Pettita a na svém vlastním blogu těma jeho rukama, s kořeny podle všeho v tu chvíli už pevně zapuštěnými do jeho prefrontálního kortexu, napsala: „Vyrašila jsem a pronikla do tohoto světa, aniž by se mě někdo ptal; jsem prospěchářská, srdečná rostlinná hmota, která může vzkvétat v drsných podmínkách. Jsem cuketa – a jsem ve vesmíru." Stejný borec si udělal v hájemství vesmírných vetřelců radost i slunečnicí, ovšem ta byla vzhledem k ne úplně ideálním podmínkám ve vesmíru pěkně hnusná, takže je to odkaz blogující cukety, který dodnes žije – včetně jejího blogu. (Najdete ho na stránkách NASA pod názvem Diary of a Space Zucchini a jde o jeden z nejlepších blogů, které píše mluvící cuketa, ve vesmíru – hned vedle pozemského blogu českého pana Cuketky.)

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv