NP č.516 > Téma číslaExperiment pod  BlaníkemJakub Yellen

resized/img/clanky/801x268c-dab4-2976-header.jpg
Přišel čas na radikální změnu. Nemoc a pracovní vyhoření zavedly karolínu z reklamního průmyslu k práci na zahradě.

Měla jste původně vizi, že si u vás lidé mohou zadarmo osídlit kus půdy a pěstovat si, co chtějí. Jak se tahle vaše vize naplňuje?
Bohužel, tohle zatím nefunguje. Na Facebooku máme sice tři tisíce fanoušků, kteří nám fandí, ale že by se k nám někdo fyzicky připojil, to se moc neděje. Máme jednu paní, která má u nás včely, a jezdí i pár původně cizích lidí, ze kterých se mezitím stali kamarádi, ale ti jezdí jenom na návštěvu. Trochu jsme museli změnit plán a udělali ukázkovou bylinkovou zahradu našich babiček. Snažíme se, aby to byly ty původní léčivky, třeba z klášterních zahrad, které dřív u nás byly všude.


Nemáte tu žádné ploty, takže je to cíleně volně přístupné?
Je to vysloveně zahrada pro veřejnost, a nejenže je volně dostupná, ale každý si může podle potřeby bylinky natrhat, pokud to tady nechce celé zplanýrovat. A když se hezky zeptá, není problém odkopnout i nějakou tu sazeničku.

 

Čím se živíte?
Částečně nás živí přítelova firma a pak sušíme bylinky a děláme čajíky. Postupně se na to lidi učí.

... a pak se na to vykašlete
a začnete plít, a je to zas dobrý!

Pocházíte odsud, nebo jste odněkud utekli před civilizací?
Bydleli jsme v Praze a manžel dostal rakovinu. Rozhodli jsme se, že uděláme radikální změnu a že to budeme řešit bylinkami. To byl ten hlavní impulz. A pak jsme byli i takoví vyhořelí, já to slovo nemám moc ráda, ale když děláte skoro dvacet let v reklamě, tak už vás pak leccos úplně nebaví. Když jsme se sem přistěhovali, ještě jsme v té reklamě pořád pracovali, ale postupně to sláblo a letos to umřelo úplně. (usměje se) A nechybí mi to.

 

Už vás to tady někdy štvalo?
To vás štve obden. Jsou chvíle, kdy řvete a sprostě nadáváte nebo brečíte. Třeba stojíte uprostřed pole, potřebujete ho vyplít, je to celé zarostlé a vy jste na to sám, protože nedorazili brigádníci. Jdete přes fáze naštvanost, nadávání, rezignování, pláč – a pak se na to vykašlete, začnete plít, a je to zas dobrý. A vždycky si vzpomenu na Letnou, kde jsme bydleli, a jak pod náma stavěli Blanku a všechno se klepalo, a ten vztek mě hned přejde. Tady slyšíte proletět každýho čmeláka, občas v dálce traktor a jinak nic. To ticho je krásný.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Jak vrátit smrt do života / Jakub Yellen > NP č.492 > Téma čísla HRAČKY A NAŠE TABU Smrt je citlivé téma. Výchova dětí a různé cesty k ní jakbysmet. Když se pokusíte smrt s výchovou dětí spojit dohromady, citlivost se násobí tak dramaticky, že se o tom přestává mluvit vůbec. V tématu „hračky“ jsme tak v podstatě náhodou objevili obrovské, tiché tabu, o kterém by se v zájmu úplně všech mělo začít otevřeně mluvit. číst dále Armáda nechce psychopaty / Jakub Yellen > NP č.494 > Téma čísla Vojenský psycholog Daniel Štrobl zkoumal chování lidí v zátěžových situacích a s posttraumatickým syndromem. Byl také u výběru personálu vyššího vojenského managementu. „Armáda psychopaty nechce!“ řekl nám na úvod, jen co uvařil kafe. číst dále Máme FACEBOOK! A na něm krátké filmy s prodejci. Jak to vzniká? / Jakub Yellen > NP č.489 > FB deník Tohle je už druhá verze textu pro tuhle rubriku. Tu první mi šéfredaktor hodil na hlavu. „To má být deník ze zákulisí! O tom, jaký to je v první linii Novýho Prostoru. Co zažíváš při natáčení s prodeci! Musí to bejt víc osobní, živelný!“ křičel na mě do telefonu. Je to tyran, takže jsem se s ním radši moc nehádal a sednul k tomu znova. číst dále Naše čtecí babička / Jakub Yellen > NP č.514 > Téma čísla Navštívili jsme mateřskou školu, do které chodí senioři číst dětem pohádky. Geniálně jednoduché. číst dále Nedělní poezie / Jakub Yellen > NP č.490 > FB deník Od začátku prosince minulého roku se na fejsbuku Nového Prostoru objevují křehká videa plná slov, která v běžném životě neuslyšíte. Naši prodejci totiž recitují básně. Proč to dělají? Co z toho mají? K čemu je jim to dobré? K čemu to může být dobré vám? číst dále Autismus v sobe má velikou lidskost / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.505 > Téma čísla Martinu Selnerovi, pečovateli ve stacionáři s autistickými dětmi, autorovi blogu Autismus & Chardonnay, v těchto dnech vychází stejnojmenná knížka. Povídali jsme si o tom, jak jeho práce ovlivňuje jeho psaní a že to někdy funguje i obráceně. číst dále Alexander Hemala versus prodejce Bohouš Jirásek, Hlasatelství jsem zatlačil oči / Bohouš Jirásek, Jakub Yellen > NP č.491 > VIP Rozhovor Co vlastně dneska dělá Alexander Hemala? „No to by mě děsně zajímalo, s ním bych si moc rád popovídal, je to ikona mýho mládí,“ prohlásil prodejce Bohouš. A co tedy dělá pan Hemala? Dělá toho strašně moc. Nevěřili byste, že tenhle pán má tak nabitý diář, že sehnat ho na rozhovor nám trvalo několik týdnů. číst dále Trvalé štěstí je úplná iluze / Jakub Yellen > NP č.490 > Téma čísla Tento text vznikl na základě rozhovoru s propagátorem svobody v práci Tomášem Hajzlerem, který na plný úvazek pomáhá lidem najít svůj důlek, ve kterém budou žít svůj vlastní dobrý život. Z rozhovoru jsme vytáhli to nejzajímavější. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv