NP č.511 > Novinky / TechnoskopDožeňte spánek cestou do práce za volantemDarek Šmíd

Autonomní vozidla zřejmě vyřeší nedostatek spánku (a dokoukaných televizních seriálů).

Za volantem automobilu dnes mnozí spálí tolik času, že by to vydalo na jeden bonusový život. Studie amerických vědců „Impacts of Autonomous Vehicles on Consumers Time-Use Patterns" se proto zaměřila na to, jak by mohl masivní nástup autonomních vozů na silnice zasáhnout do toho, jak trávíme svůj čas – a shledala, že s auty, která řídí sama sebe, bychom mohli mít konečně také jednou volného času na rozdávání.


Studie se zabývá tak zajímavými věcmi, jako je například souvislost mezi tím, kolik času stráví američtí řidiči cestou do práce, a tím, jak dlouho spí a kolik toho stihnou zhlédnout v televizi; závěry jsou zřejmé – ti, kdo jezdí do práce déle, toho naspí i nakoukají o třicet minut méně než ti, co mají práci za rohem. Rada vyměnit individuální dopravu za hromadnou zrovna v tomto případě k ničemu moc není – o mnoho méně toho naspí (a nakoukají) i lidé, kteří se do práce dopravují autobusy a vlaky. Mnohé z toho by podle autorů studie mohla vyřešit právě jízda v autonomním vozidle, konkrétně v tom úrovně 5, které se bude samo řídit i samo kontrolovat (zodpovědnost za jeho provoz tak nebude na řidičovi, ale na jeho výrobci). V tu chvíli se cestou do práce bude každý moci dodívat na svůj oblíbený seriál na palubní desce, a pokud se mu budou klížit oči, schrupne si – a probudí se pěkně vyhajaný až u píchaček.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Dejte se k ledu / Darek Šmíd > NP č.511 > Téma čísla Několik set zmrazených lidí dnes čeká na rozmrazení v budoucnosti. Jenže zatímco zmrazit člověka umíme, přivést jej zpátky k životu takového, jaký byl, je o něco složitější. číst dále Architektura 489 / Libor Hruška > NP č.511 > Startér V číslici 489 jsou zašifrovány dva klíčové roky československé historie – 1948 a 1989. Projekt, který před dvěma lety rozjeli Pavlína Krásná a Pavel Hrubý, se právě na toto období zaměřuje – mapuje stavby vybudované za socialismu a snaží se je zbavit nálepky nejošklivější české architektury. číst dále Laponsko pěšky / Štěpán Materna > NP č.511 > Téma čísla Mráz lze milovat i poté, co v něm strávíte téměř měsíc jen s ojedinělými možnostmi schovat se a ohřát. S chutí nám o tom vyprávěla Markéta „Peggy“ Marvanová, která se svým přítelem Adamem Záviškem úspěšně dokončila devítisetkilometrovou Laponskou extrémní výzvu. Jako první v historii. číst dále Zimní muž / Michaela Rozšafná > NP č.511 > Téma čísla Reinhold Latraner pracuje jako strojní zámečník a opravář lanové dráhy na nejvyšší horu Štýrska Hoher Dachstein v rakouských Alpách. Drsné mrazivé počasí je pro něj devět měsíců v roce denní chléb a jak přiznává, občas si připadá jako zimní muž. číst dále
celý archiv