NP č.511 > Téma číslaZima zahřejeRedakce

Říká vám něco jméno Wim Hof? Neboli Ledový muž? Tenhle pán má zimu fakt rád. Jakože opravdu hodně hodně moc.

V roce 2008 se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když vydržel ponořený do ledu o minus dvaceti stupních po dobu jedné hodiny, 13 minut a 48 sekund. Zdá se vám to hodně? On tenhle svůj výkon brzy překonal, celkem své rekordy překonal šestnáctkrát. A nekoří jen sebe, ale celý svět, má na kontě 26 světových rekordů včetně uběhnutí celého maratonu 45 km v oblasti za polárním kruhem v teplotách kolem -15 °C. Přitom na sobě neměl nic než šortky a celou vzdálenost uběhl bez bot, naboso.


Když jsme se rozhodli věnovat téma tohoto čísla lidem, kteří milují zimu a vyhledávají mráz, samozřejmě že jsme na tohoto pána při redakčních poradách narazili, ale nic ve zlém, tohle je na nás trochu extrém. Tenhle pán na vás z Googlu vyskočí na první dobrou a jsou ho plné magazíny. My jsme se rozhodli hledat více mezi řádky, chtěli jsme najít lidi, kteří nám prostřednictvím svých příběhů zprostředkují na zimu a chlad zajímavý náhled. Dobrá, je tu jeden lehce extrémní, či spíše výjimečný případ. Kolega Štěpán vyzpovídal Markétu zvanou Peggy, která spolu se svým přítelem Adamem jako první v historii zvládla Laponskou výzvu – což je devět set kilometrů dlouhý puťák Laponskem. Kromě obligátních a zajímavých rad ohledně toho, jak se udržovat i v extrémně studených podmínkách v relativním teple a jak vlastně nezmrznout, se Peggy rozpovídala o tom, co takováhle túra udělá se vztahem. U sportu ještě zůstaneme, ale v rekreačnější podobě. Ledoznalec Radek Mikuláš je nejen vášnivým bruslařem, ale také autorem skvělé knihy Ledové Čechy, což je asi první a jediný ledový průvodce po naší vlasti. Po jakých řekách se dá bruslit a co všechno krásného přitom můžete pozorovat? Méně romantický pohled na sníh pak nabízí kolega Libor, který se začetl do historie českého ledařského průmyslu, který ještě ve 20. století zajišťoval mimo jiné to, že pivovary měly – relativně – studené pivo po celý rok. A protože si dáváme záležet na tom, aby téma ke konci vygradovalo v něco – řekněme – nadčasovějšího, celý materiál uzavírá skvělý text Darka Šmída. Co se stane, když se necháte zmrazit? Jelikož přitom zemřete, duše vám odejde z těla, a když vás rozmrazí a oživí, kým budete? Rozmrzlíkem bez duše?


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Proč přijímat uprchlíky? / Redakce > NP č.462 > Téma čísla Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku… číst dále Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv