NP č.509 > Život prodejceMám prý magnetické oči prodejkyně Kamila z nádraží Smíchov v PrazeŠtěpán Materna

Když nějaký ten pátek den co den prodáváte na tom samém prodejním místě, časem si kolem sebe vytvoříte síť vztahů a známostí, vytvoříte si svůj vlastní malý ekosystém. Prodej Nového Prostoru není jen možností, jak si v nouzi přivydělat peníze. Pro drtivou část prodejců jde o způsob, jak se vrátit do společnosti, navazovat a pěstovat mezilidské vztahy. Podívejte se s námi na skryté příběhy míst, kolem kterých třeba každý den chodíte.

O lidech dobrých a zlých
Já bych hlavně chtěla poděkovat čtenářům, kteří ode mě berou, za to, že mě drží nad vodou. Je tu asi čtyřicet stálých lidí, kteří si ode mě kupují pravidelně, nebo mi alespoň něco dají. Díky nim si k důchodu mohu vydělat tolik, abych kromě nájmu zaplatila i drahé léky.
Na druhou stranu tady chodí i lidé, kteří se chovají úplně hrozně. Prostě vás ignorují, nechtějí vás vidět. Tuhle tady šel jeden a nazval mě tak, že to nechci ani jmenovat. Já jsem mu řekla: „Hele, ty seš mladej, já když jsem začala pracovat, tak tebe teprve táta přehazoval někde..." Já lidem říkám všechno na rovinu, co si myslím, ať se jim to líbí, nebo ne. A spoustě lidí se to nelíbí.

 

O záchodcích, slonech a nádraží
Prodávám tady přes rok, každý všední den od jedné do šesti. Předtím jsem spoustu let dělala na toaletách, tam jsem začala mít zdravotní problémy, šla jsem třeba na operaci očí. Potom jsme s manželem uklízeli v zoologické zahradě. Netrvalo to dlouho a ta firma, která to pro zoologickou zahradu dělala, zkrachovala, nedala nám peníze a nechala nás úplně na holičkách.
Tady jsem spokojená, ráda jsem mezi lidmi. Jsem tu přímo pod nádražím, což má svoje pro i proti. Chodí tu hodně lidí, ale často spěchají. Večer to tu pak je nebezpečná zóna. Scházejí se tu různá individua včetně bezdomovců, třeba přijdou dva, mají tady pět šest tašek, přímo tady sedí jeden a furt mě jmenuje, tak to se pak seberu a jdu pryč.

 

O životě společenském
Před chvílí tady prošla paní z úklidu, s tou se bavíme každý den. Já tady nejím, ale chodím si popovídat třeba do pekárny, do Fortuny, na toaletách je příjemná paní, nebo tam do cigaret. Ty ale nekupuji, protože už nekouřím.
Kolem šesté chodí pán, to je frajer, se kterým si vždycky ráda popovídám. Zná spoustu vtipů, ale to vám žádné říct nemůžu, jak jsou sprosté. A jednou mi jeden pán řekl, že mám prý magnetické oči a že by se na nich dal vydělat majlant.

 

O (ne)kouření
Kouřit jsem přestala loni v únoru, hlavně kvůli zdraví a kvůli penězům. Prostě jsem dokouřila poslední krabičku a další jsem si už nekoupila. O tu poslední cigaretu jsem se podělila s manželem. On tedy kouří dál. Bohužel, protože mu na to musím přispívat. Protože on když ji nemá...

 

O jednom dlouhém manželství
Mám tři děti, dva kluky a jednu dceru, která je provdaná do Německa. Mladšímu synovi je teď dvaatřicet a je lakýrník pokojů. Ten se nezastaví, dělá od rána do noci.
Manžel je o pět let mladší a za těch pětatřicet let, co jsme spolu, ho znám od A do Z. Teď taky prodává Nový Prostor, k tomu ještě hlídá na Motole apartmán. Ale nesoutěžíme spolu, kolik kdo prodá, protože to on mi stejně nikdy neřekne, to je jenom jeho. Je to liška podšitá.

 

O dárcích vhodných a nevhodných
Spousta lidí ten časopis ani nechce. Prostě jdou kolem, řeknou: tady máte peníze, ale časopis já nechci. A hodně lidí se stydí. Počkají, až přejde kordón, a pak si teprve časopis koupí nebo mi třeba něco dají. Jedna paní mi vždycky dá stravenku a časopis si nevezme. Někdo mi třeba dá koblihu, ale to já jako neberu, kvůli cukrovce a cholesterolu. Stravenky jsou ale fajn, u nás na Ládví za ně vždycky něco dobrého nakoupím. Jinak mám ale hlavně ráda peníze. (smích)


autor / Štěpán Materna VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nevypusť duši / Štěpán Materna > NP č.519 > Startér Už vám někdo řekl, že tu zlomenou nohu si jenom namlouváte, a kdybyste trochu změnili přístup k životu, že by to určitě přešlo? Ne? Lidé trpící depresemi však podobné rady slýchají. Aby veřejnost uvažovala o psychických nemocech stejně jako o těch fyzických, i o to se snaží sdružení Nevypusť duši. Šíří osvětu o duševním zdraví a vyvrací mýty, které kolem duševních onemocnění kolují. číst dále Zůstat aktivní / Štěpán Materna > NP č.523 > Startér Ať už si o společenské, politické nebo jakékoli jiné situaci v Česku myslíte cokoli, asi budete souhlasit, že více aktivních mladých lidí nemůže uškodit. Společnost Člověk v tísni jim jde naproti a rozhodla se je sama vyhledávat. V rámci projektu Jeden svět na školách uspořádala letos už třetí ročník soutěže Hledá se LEADr. číst dále Na stupně vítězů chodí psi fakt hrdě! / Štěpán Materna > NP č.527 > Téma čísla Co jsme našim psům vymysleli za sporty? Baví je? Ultimate frisbee, mushing nebo sportovní pasení ovcí – ne, to není legrace a Lucka Schönová se vám to pokusí vysvětlit. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Poslední pozemšťan zhasne / Darek Šmíd > NP č.509 > Novinky / Technoskop To, co nám dříve osvětlovalo cestu k pokroku, nám dnes brání vidět hvězdy. číst dále Vydechněte si! / Ivan Adamovič > NP č.509 > Kultura Víte, že metro má své plíce? Většina z nás zná jejich výdech, prudký nápor vzduchu v některých stanicích, třeba na Vltavské. Známých je také několik výdechových komínů či „povrchových kiosků“. Teprve publicista Jan Charvát ale provedl důkladnou vizitu celého tajuplného systému. číst dále Sněhulák & průjem / Martin Selner > NP č.509 > Jiné čtení Bylo by naivní předstírat, že autisté nevnímají Vánoce. Přinejmenším alespoň mí autisté. číst dále Klikni, nakup, daruj / Michaela Rozšafná > NP č.509 > Startér Prostřednictvím portálu GIVT.cz nakoupíte standardní cestou přes téměř tisícovku e-shopů, nestandardně k tomu ale zároveň podpoříte přes tři tisíce neziskovek z celého Česka. číst dále
celý archiv
//