NP č.504 > Téma číslaMartina PaukováVěra Mezuláníková

S Martinou Paukovou jsem si povídala v Berlíně na festivalu ilustrace. Mrkněte se na její web, dojde vám, že tohle není jen tak. Martina je největší středoevropská ilustrátorská star. Její práce najdete v magazínech jako Wired, Bloomberg nebo Forbes.

Jaký je příběh za tím, že se holka ze Slovenska dostane do Londýna, pak do Berlína?
No s Londýnom som si vyvíjala vzťah už počas štúdia na Slovensku – každé leto patrilo nejakej londýnskej kaviarni alebo reštaurácii. Tým pádom keď prišiel čas ukončenia magisterského štúdia odbor európske štúdia (čítaj – netušila som, čo s tým titulom robiť), smer Londýn bola automatika. Tam som si zmyslela oprieť sa o tých pár photoshopových obrázkov, ktoré som mala, a prihlásila som sa ako 26ročná na lokálnu učňovku pre násťročných študovať grafický dizajn. Čiže začala som úplne od začiatku. A odtiaľ to už išlo – univerzita (University of the Arts) a potom prax a potom Berlín.

 

Zaujalo mě, jak jsi mi naposledy říkala, že sis svůj výtvarný styl vlastně racionálně nastavila. Sedla sis ke skicáku a vynalezla, jak budeš kreslit ruce, jak uši… Jak jsi věděla, že s takovým stylem potom třeba dalších pět let vydržíš? 
No to sa hlavne týkalo charakterov ako takých – postavičiek. Tam som veľmi racionálne volila, že aké oko, aké ucho a aký typ tela. No čo sa týka zvyšku obrázku – sploštená perspektíva, zredukované tvary, farby – to prišlo až časom.

 

Troufnu si říct, že se nacházíš v etapě, kdy jsi hodně úspěšná. Jaké vlastnosti ti k tomu pomohly?
Myslím, že jednou z hlavných vlastností tu prítomných bola moja dlhodobá viera, že mi to celé jednoducho nevyjde a že ilustráciou sa neuživím. Tým pádom mi opadol jeden z hlavných tlakov a mohla som si slobodne tvoriť a hrať sa, čo som aj robila – chrlila som obrázok za obrázkom. Samozrejme teraz, keď celé to je obalené v akomsi komerčnom úspechu, tlak je prítomný, a stres teda vie obrezať kreativitu. No ale dá sa.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Věra Mezuláníková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Baby / Ivan Adamovič > NP č.504 > Téma čísla Považuji za mimořádné štěstí, že jsem členem národa s mimořádně krásnými ženami. Nicméně občasné zašilhání na východ ukazuje, že Slovenky se drží v těsném závěsu a v různých rysech Češky doplňují i předstihují. číst dále Závist povolena / Redakce > NP č.504 > Téma čísla Závist, to je taková problematická věc. Když se řekne, že někdo někomu něco závidí, zavání to tím, že mu to snad nepřeje. A to bychom byli hrozně neradi, kdyby si naši slovenští bratři o nás mysleli, že jim snad jejich stále výraznější a častější úspěchy na všech možných polích lidského snažení nepřejeme. číst dále Taláršou / Jan Stern > NP č.504 > Fejeton Za mého mládí bylo možno v televizi spatřit leccos. Třeba jste sáhli do takového rukávu a nahmátli jste tam pračku, ledničku, v ideálním případě všechno. Nebo se házely koule do takového velkého klobouku. Anebo se utkávali zaměstnanci Závodu kuličkových ložisek se zaměstnanci Textilany, aby se ukázalo, kdo má lepší zaměstnance. číst dále Zmrzlina & kozy / Martin Selner > NP č.504 > Jiné čtení Nastupuju s dětmi do autobusu. Probíhá standardní scénář, kdy nás půlka autobusu chce pustit sednout a ta druhá půlka se tváří, že nás nevidí. Beru děti na zvířecí farmu, aby taky viděly, že existují i jiná zvířata než tučňáci z Madagaskaru. číst dále
celý archiv