NP č.473 > Pošli to dálLanda nad OrtelemTomáš Malík

O Tomášovi Ortelovi toho bylo v poslední době napsáno docela dost. Někdejší člen neonacist ické kapely Conflict 88 se dva roky po sobě slušně umístil v anketě Zlatý Slavík, se svou kapelou Ortel čile koncertuje a utěšeně vyprodává maloměstské kulturáky po celém Česku. Jeho popularita v poslední době roste, takže pomalu pošilhává i po ambicióznějších sálech.

Jde věru o zvláštní fenomén, protože devadesátková „agro“ estetika tohoto anti-multikulti uskupení působí na první pohled sebeironicky, texty neznalému posluchači mohou snadno připadat jako vcelku vtipná parodie na ty největší hlody Adama B. Bartoše – „nebudu ti lhát, i ty se budeš bát, až v burce budou stát a modlitbu svou řvát“ a se zpěvem to kulantně řečeno také není žádná sláva. Ortel se přesto trefil do zdejší nálady a krom ocenění a obdivu věrných fanoušků rychle získal také nálepku kontroverzního rebela.

Začátkem února si tak Ortelova křížová koncertní šňůra vysloužila první zásadnější odmítavou reakci také od popové fronty, když zpěvák skupiny Lucie David Koller odmítl vystupovat v sálech, kde hostí Ortela, na což vzápětí reagoval vstupenkový portál Smsticket.cz. Ten se, snad po vzoru Amazonu a předvánoční hitového singlu německé Pegidy (viz NP 470), rozhodl veškerou provizi z prodeje lístků na Ortela věnovat na pomoc uprchlíkům.

Gesto je to jistě sympatické, jen po hříchu stále dosti ojedinělé. Ne proto, že by měl Ortel skutečně nějaký společnost fašizující mobilizační potenciál. Daleko spíše se obávejme, že když jedno uprázdněné místo v éteru zaujal člověk, který je ze všeho nejvíce hudební diletant, budeme brzy chtě nechtě poslouchat Ortela v každém rádiu a ještě se slzou v oku vzpomínat na Dana Landu.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naděje ze zkumavky / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.453 > Téma čísla Pověstné biologické hodiny tikají v posledních letech stále tišeji a průměrný věk prvorodičky pomalu atakuje třicítku. Co ale pak, když to nejde? číst dále Křehké vztahy s vesmírnou raketou / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.342 > Téma čísla Při pohledu na panorama Prahy se nedá přehlédnout - žižkovská televizní věž... Její architekt Václav Aulický tvrdí, že i "děti", na které si každý stěžuje, stojí za to mít rád.   číst dále Weiglův doublethink / Tomáš Malík > NP č.460 > Pošli to dál Současná debata o humanitární krizi spojené s uprchlíky ze zemí zmítaných válečnými konflikty skýtá mnoho poloh. Od solidárních přes pragmatické až k otevřeně xenofobním. Jen Jiří Weigl, někdejší šéf prezidentské kanceláře Václava Klause, dnes hlava jeho institutu, dokáže jako nikdo jiný všechny tyto jindy skřípající roviny lišácky skloubit dohromady. Podle jeho nejnovějšího komentáře na serveru iDNES.cz je potřeba běžencům říci jasné NE, pokud nechceme riskovat náš morální kredit! číst dále Chomutov Rulezz / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.342 > Téma čísla Mít vztah k rodnému městu a prožít v něm celý život se dneska moc nenosí. Trendy je být flexibilní, umět za sebou spálit mosty a přesunout se tam, kde je nejlíp. Zvlášť když jste z Chomutova. Nebo ne?   číst dále
celý archiv