NP č.473 > Pošli to dálLanda nad OrtelemTomáš Malík

O Tomášovi Ortelovi toho bylo v poslední době napsáno docela dost. Někdejší člen neonacist ické kapely Conflict 88 se dva roky po sobě slušně umístil v anketě Zlatý Slavík, se svou kapelou Ortel čile koncertuje a utěšeně vyprodává maloměstské kulturáky po celém Česku. Jeho popularita v poslední době roste, takže pomalu pošilhává i po ambicióznějších sálech.

Jde věru o zvláštní fenomén, protože devadesátková „agro“ estetika tohoto anti-multikulti uskupení působí na první pohled sebeironicky, texty neznalému posluchači mohou snadno připadat jako vcelku vtipná parodie na ty největší hlody Adama B. Bartoše – „nebudu ti lhát, i ty se budeš bát, až v burce budou stát a modlitbu svou řvát“ a se zpěvem to kulantně řečeno také není žádná sláva. Ortel se přesto trefil do zdejší nálady a krom ocenění a obdivu věrných fanoušků rychle získal také nálepku kontroverzního rebela.

Začátkem února si tak Ortelova křížová koncertní šňůra vysloužila první zásadnější odmítavou reakci také od popové fronty, když zpěvák skupiny Lucie David Koller odmítl vystupovat v sálech, kde hostí Ortela, na což vzápětí reagoval vstupenkový portál Smsticket.cz. Ten se, snad po vzoru Amazonu a předvánoční hitového singlu německé Pegidy (viz NP 470), rozhodl veškerou provizi z prodeje lístků na Ortela věnovat na pomoc uprchlíkům.

Gesto je to jistě sympatické, jen po hříchu stále dosti ojedinělé. Ne proto, že by měl Ortel skutečně nějaký společnost fašizující mobilizační potenciál. Daleko spíše se obávejme, že když jedno uprázdněné místo v éteru zaujal člověk, který je ze všeho nejvíce hudební diletant, budeme brzy chtě nechtě poslouchat Ortela v každém rádiu a ještě se slzou v oku vzpomínat na Dana Landu.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Na shledanou v chudobinci / Tomáš Malík > NP č.385 > Pošli to dál Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.   číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále
celý archiv