NP č.464 > Pošli to dálRande prezidentských kuriozitJakub Horňáček

Američané si již zřejmě zvykli na dosti bizarní kandidáty v prezidentských primárkách.

Letošním crazy outsiderem je nepochybně kandidát v republikánských barvách Donald J. Trump, který se nedávno potkal na konzervativním kanálu One America News Network s grizzly mámou Sarah Palin, jež to v roce 2008 dotáhla u republikánů až na kandidátku na viceprezidentku. Oba si na obrazovkách libovali v ublíženectví bílých středostavovských mužů, již prý musejí táhnout společnost plnou vyžírků, a ještě k tomu snášet politikou korektnost, daňové zákony a snahy dietologických fundamentalistů o omezení prodeje junk foods.

Trumpa a Palin nerozbratřilo ani poněkud úzkoprsé vnímání žen ze strany muže, který se dívá na osoby opačného pohlaví takřka výlučně prizmatem sexuálního chtíče. To však bývalé kandidátce nezabránilo prohlásit, že Trumpova kampaň je prostě avantgardní, jako by se jednalo o nějaký pařížský kabaret. Je při tom dosti zajímavé, jak republikánští kandidáti svou rétorikou vesměs přehlížejí voliče, který by s jejich konzervativními hodnotami pravděpodobně i souhlasili, pokud by se necítili občany druhé kategorie kvůli barvě své kůže. Tomuto politickému sebepoškozování by pokrokoví Američané mohli i tleskat. Jenže většinou mizerný vyzyvatel nevede k odvážným politickým vizím. Stačí se totiž uvelebit v příliš okatých rozporech protivníka.


autor / Jakub Horňáček VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Setkání s minulostí – tou vlastní / Jakub Horňáček > NP č.454 > Pošli to dál I přes vojenské neúspěchy si Islámský stát v Sýrii a Levantě uchovává svou schopnost šokovat. číst dále Příběh diamantových nemocí / Jakub Horňáček > NP č.468 > Téma čísla   Pro mnohé americké dvojice jsou symbolem slibu věčné lásky. V životech některých obyvatel opačného konce planety ale představují zdroj nekonečného utrpení.     číst dále Barbaři táhnou na Řím / Jakub Horňáček > NP č.453 > Pošli to dál Dočasné dobytí libyjské Syrty ze strany skupin hlásících se k Islámskému státu vyvolalo koncem února na severním břehu Středozemního moře paniku. číst dále Ekologie podle Františka / Jakub Horňáček > NP č.460 > Pošli to dál Od začátku svého pontifikátu tepe papež František do kapitalismu a zbožštění peněz. Po encyklice Evangelii gaudium, v níž se v některých pasážích pouští do horlivé kritiky peněžní ekonomie měnící lidi ve zboží, si tak pontifex vzal na paškál otázku životního prostředí. V novém textu Laudato si‘ papež pléduje za integrální ekologii, která by měla mít za cíl nejen ochranu přírody, ale také zlepšení životní a sociální situace těch, na které ekologické problémy dopadají nejcitlivěji. Papež také nepřímo varuje před takovou ekologií, která si myslí, že se problémy životního prostředí dají vyřešit pouhým rozvojem nových technologií. „Byla by to stejná iluze jako si myslet, že sociální nerovnosti budou vyřešeny volným trhem,“ varuje vatikánský vládce. číst dále Ten za to může / Jakub Horňáček > NP č.466 > Pošli to dál Na původu současného toku uprchlíků nepanuje celospolečenská shoda.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv