NP č.464 > Pošli to dálBarvičkami proti zločinuTereza Virtová

Palmitas je chudá čtvrť na okraji mexického města Pachuca. Teď se proslavila tím, že se zde vláda rozhodla bojovat s kriminalitou. Uměním.

Konkrétně tak, že oslovení umělci proměnili celou čtvrť v největší nástěnnou malbu v Mexiku. Šedé mase do svahu nahňácaných domečků natřeli za pomoci místních fasádu, takže pohledem zdálky se můžete kochat na všemi odstíny zářící fresku. Při výběru barev se umělci tázali: Jakou barvu zde má vítr? Jaké barvy mají duše lidí? Došli k závěru, že duše místních hrají všemi barvami, takže výsledkem je psychedelická duhová směsice, kterou by si nevzali na triko snad ani reklamkáři z firmy Barvy laky (pokud se rozhodnete dílo vygooglit, doporučuji předem stáhnout jas na monitoru nebo alespoň sluneční brýle). Podle jednoho z umělců má barva „obejmout“ a celý projekt slouží jako důkaz toho, že čtvrť „není nebezpečná, protože kdyby byla, nebyla by plná barev“. Jindy prožívané znevýhodnění spojené se životem ve stigmatizované čtvrti má teď být nahrazeno pocitem hrdosti.

Kriminalita prý za dobu trvání projektu výrazně klesla, všechno je čistější a obyvatelé se víc usmívají. A kromě toho si na svém facebooku projekt pochvaluje i Britney Spears. Vláda je spokojená. A co se chystá dál? V plánu je malbu náležitě osvítit, což má s již instalovanými kamerami zvýšit turistickou atraktivitu a bezpečnost lokality. Sociální problémy a chudoba pak asi zmizí samy.

Schválně, jak dlouho po odchodu umělců bude barva zářit, kriminalita se udrží v tolerované míře a místní budou spokojení. Zkušenost říká, že pouhé nabarvení chudoby na růžovo, v tomto případě na duhovo, dlouhodobé výsledky nenese.


autor / Tereza Virtová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bez šéfů / Tereza Virtová > NP č.400 > Reportáž Fabrika Zanon vyrábí dlaždičky, známá je ale z jiného důvodu. Spolu s dalšími desítkami podniků se v Argentině hlásí k samosprávě pod heslem: Okupovat, vzdorovat, vyrábět!   číst dále Uprchlíci ve squatu / Tereza Virtová > NP č.467 > Pošli to dál „Dokonce i v době, kdy se Brazílie snaží překonat vlastní těžkosti, vítá s otevřenou náručí všechny uprchlíky, kteří zde chtějí žít a pracovat. Koneckonců, země, ve které žije více než 10 milionů občanů syrského a libanonského původu, nemůže konat jinak,“ napsala před měsícem brazilská prezidentka Dilma Rousseff v editorialu zpravodajského serveru Huffington Post.   číst dále Místo činu: Duchcov / L. Kratochvílová, Tereza Virtová > NP č.418 > Pošli to dál Tomáš Sedláček ve svém komentáři v Hospodářských novinách (23. 5.) tvrdí, že nacionalismus nemá s ekonomickou krizí moc co do činění (...) Škoda, že si pan ekonom nepočkal na smršť, kterou vyvolalo video z napadení v Duchcově.  číst dále Konec jedné vlny? / Tereza Virtová > NP č.470 > Pošli to dál Do argentinského růžového prezidentského paláce usedl v prosinci známý manažer Mauricio Macri. Proslavil se jako primátor Buenos Aires a šéf fotbalového klubu Boca Juniors a teď se mu podařilo utnout více než dekádu trvající vládu levicové Frente para la Victoria, jíž vtiskli tvář manželé Néstor a Cristina Kirchnerovi. Pravice bouchá šampaňské a těší se na seškrtání sociálních programů, liberalizaci zahraničního obchodu a utužení vztahu s USA. číst dále Apríl po Chebsku / Tereza Virtová > NP č.476 > Pošli to dál „Na místě kláštera na Spáleništi, jehož demolice začíná právě dnes, a na pozemcích v jeho sousedství vyroste největší zábavní park v České republice – Ocean park Cheb. Smlouva o jeho vybudování byla podepsána během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice,“ píše prvního dubna Tomáš Ivanič z odboru kanceláře starosty Chebu. číst dále Zlaté časy js ou pryč / Tereza Virtová > NP č.457 > Téma čísla Moni žije na věhlasném berlínském squatu Köpi. Bavily jsme se o pankáčích z východu, podpoře imigrantů i jak to vypadá, když se squat utrhne ze řetězu. číst dále Zkoumat lidský terén / Tereza Virtová > NP č.462 > Pošli to dál Že má mít věda také praktické dopady a užitek v reálném světě a neměla by se schovávat se svými teoretickými disputacemi ve věži ze slonoviny, slýcháme dnes a denně. Vědci, humanitní nevyjímaje, mají aplikovat, inovovat, přispívat k růstu HDP. Jak to ale dopadá, když je začne hromadně rekrutovat armáda? číst dále Nevrátit se domů s prázdnou / Tereza Virtová > NP č.438 > Dějiny přítomnosti Vysloužili si potlesk za dokumentární komedii o lžích a somálských pirátech. Co dokumentaristé prozradili sami o sobě a o nás? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv