NP č.423 > Pošli to dálPozor, radikálové!Andrea Novotná

Významy slov jsou v neustálém pohybu. Někdy se část stane celkem, někdy celek částí. A tak se také slovo „radikál“ stalo označením pro neonacisty nebo prostě násilnické rasisty.


 

Radikálové se pokusili prorazit k romským obydlím a napadnout jejich obyvatele… Policie na koncertu radikálů zadržela desky s neonacistickou tématikou….

 

Významy slov jsou v neustálém pohybu. Někdy se část stane celkem, někdy celek částí. A tak se také slovo „radikál“ stalo označením pro neonacisty nebo prostě násilnické rasisty. Původně to byli „pravicoví radikálové“, protože ale žádní radikálové s jiným přívlastkem nebyli nejspíš v newsroomech dlouho k mání, stalo se tak nějak zbytečné použít dvě slova tam, kde stačí jedno.

Jenže označovat neonacisty za radikály není podobné, jako říkat všem růžím prostě květina. Je to spíš stejné, jako říkat kaprovi velryba. Slovo radikál má totiž mnoho významů. V mnoha případech je označením pro stoupence přímočarých řešení a odpůrce kompromisů. Proto byli za radikály označováni třeba odpůrci otroctví a dnes třeba mnozí ekologové. To slovo má úctyhodnou historii – což patrně souvisí s tím, že jeho původní význam je „jdoucí ke kořenům problémů“, k jádru věci.

Ke kořenům kterých problémů ale míří rasismus a neonacismus? Zdá se, že spíš neomylně bloudí po povrchu, ať už jím je barva kůže nebo třeba židovsky znějící příjmení. Ke kořenům míří spíš kritické myšlení a ta hnutí, která dokážou uplatnit jeho závěry.

 

Pro neonacisty je označení za radikály kompliment. Pro skutečné radikály znamená zařazení do jednoho pytle s rasisty urážku. A obojí je nezasloužené.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále Střípky z dějin české emigrace / Andrea Novotná > NP č.460 > Téma čísla Z Česka v minulosti neodcházeli jen inženýři, jak nám dnes sugeruje jedna politička, když zdůvodňuje, proč není na místě cítit solidaritu s dnešními uprchlíky. Jsme národem emigrantů? A co se můžeme dozvědět z těch kapitol českých dějin, které se neodehrávaly v českých zemích? číst dále Otázky nad „otcem vlasti“ / Andrea Novotná > NP č.458 > Pošli to dál Kulaté výročí narození Karla IV. je sice až za rok, jedná se ale o událost natolik významnou, že se její oslavy připravují s dvouletým předstihem. Politici, arcibiskup, rektor, ředitelé veřejnoprávních médií – zkrátka honorace na nejvyšší úrovni sedí už rok v „Národní komisi“, která má oslavy koordinovat. Aby také ne – bude se přece slavit „otec vlasti“ a „největší Čech“, kterým se středověký panovník stal před časem v televizní anketě poté, co byly jako neplatné vyřazeny hlasy pro Járu da Cimrmana. číst dále Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále
celý archiv