NP č.416 > Pošli to dálLáska středního věkuTomáš Havlín

Přišla na mě krize středního věku a chci něco vybudovat sám. Tak Jiří Šmejc odůvodnil v rozhovoru pro MF Dnes (30. 4.), proč prodal před rokem podíl v PPF a teď spolu s Karlem Komárkem (KKCG, Sazka) a dalšími investory kupují řeckou loterii.

 

 

Přišla na mě krize středního věku a chci něco vybudovat sám. Tak Jiří Šmejc odůvodnil v rozhovoru pro MF Dnes (30. 4.), proč prodal před rokem podíl v PPF a teď spolu s Karlem Komárkem (KKCG, Sazka) a dalšími investory kupují řeckou loterii. Spravovat jedenáct číselných loterií a třicet pět tisíc výherních automatů v zemi, která se pod tlakem rozpadá – to je svérázná představa o budování.

Návnadu však zřejmě nešlo přehlédnout. Kličkující řecký stát prodal kontrolu a třetinový podíl ve své nejziskovější firmě – loterijním monopolu OPAP – za necelých sedmnáct miliard korun. Roční zisk firmy se sice po státním zdanění propadne z loňských 18 miliard na necelé tři, ale v dalších letech se má podle očekávání znásobit. Česká média připomněla rizika investice, ale jinak pasovala koupi na kandidáta na největší českou zahraniční investici roku. Jde o opravdový úspěch českého národního hospodářství.

Čtyřicátník Šmejc připouští ve zmíněném rozhovoru na osobní lince, že k budování řeckého hazardu ho vede oportunismus. Kromě toho si ale nárokuje jednu opravdovou lásku, s níž zůstane v kontaktu prostřednictvím Home Creditu. „Nejraději mám Indonésii... Dvě stě dvacet milionů lidí a hlavně milují nakupování. Z nich už se dá něco vybrat,“ říká. Těžko říct, jak takovou výběrčí lásku odlišit od oportunismu. Zdá se však, že krizi středního věku může klidně spíše prohlubovat, než aby z ní ukazovala cestu ven. 

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Ráj pro ženy? / Rad Bandit > NP č.416 > Ženská stránka Severský Island dvakrát dosáhl na vrchol žebříčku zprávy Světového ekonomického fóra o rovnosti mezi pohlavími. V roce 2012 byl magazínem Newsweek vyhlášen „nejlepší zemí pro ženy na světě". Jak je to ale s feministickou utopií doopravdy? číst dále Laboratoř demokracie? / Rad Bandit > NP č.416 > Téma čísla Polovina Islanďanů věří v existenci trolů, zemi vede jediná otevřeně lesbická premiérka na světě a primátorem Reykjavíku je anarchista, který se občas obléká do ženských šatů. Jak se experimentuje s demokracií v krizi? A bude to fungovat?   číst dále Jsem informační Viking / Rad Bandit > NP č.416 > Téma čísla Birgitta Jónsdóttir je jednou ze tří islandských Pirátů, kterým se jako prvním na světě podařilo získat křesla v parlamentu. „Nejsem ale žádná politička," tvrdí o sobě. Mnohem více se cítí být poetičkou a mluvčí pro islandskou iniciativu Wikileaks a Zachraňte Island.     číst dále Velká nedorozumění třetího druhu / Jan Stern > NP č.416 > Fejeton Sál akademie praskal ve švech. Na konferenci se tentokrát sjeli vědci z celé Alfa Centauri. Rozruch vyvolal nález na kosmickém tělese vyzdobeném podivnými hieroglyfy „PIONEER 10". Šlo o destičku, o níž převažovalo přesvědčení, že jde o poselství jakési vzdálené civilizace. číst dále
celý archiv