NP č.416 > Pošli to dálLáska středního věkuTomáš Havlín

Přišla na mě krize středního věku a chci něco vybudovat sám. Tak Jiří Šmejc odůvodnil v rozhovoru pro MF Dnes (30. 4.), proč prodal před rokem podíl v PPF a teď spolu s Karlem Komárkem (KKCG, Sazka) a dalšími investory kupují řeckou loterii.

 

 

Přišla na mě krize středního věku a chci něco vybudovat sám. Tak Jiří Šmejc odůvodnil v rozhovoru pro MF Dnes (30. 4.), proč prodal před rokem podíl v PPF a teď spolu s Karlem Komárkem (KKCG, Sazka) a dalšími investory kupují řeckou loterii. Spravovat jedenáct číselných loterií a třicet pět tisíc výherních automatů v zemi, která se pod tlakem rozpadá – to je svérázná představa o budování.

Návnadu však zřejmě nešlo přehlédnout. Kličkující řecký stát prodal kontrolu a třetinový podíl ve své nejziskovější firmě – loterijním monopolu OPAP – za necelých sedmnáct miliard korun. Roční zisk firmy se sice po státním zdanění propadne z loňských 18 miliard na necelé tři, ale v dalších letech se má podle očekávání znásobit. Česká média připomněla rizika investice, ale jinak pasovala koupi na kandidáta na největší českou zahraniční investici roku. Jde o opravdový úspěch českého národního hospodářství.

Čtyřicátník Šmejc připouští ve zmíněném rozhovoru na osobní lince, že k budování řeckého hazardu ho vede oportunismus. Kromě toho si ale nárokuje jednu opravdovou lásku, s níž zůstane v kontaktu prostřednictvím Home Creditu. „Nejraději mám Indonésii... Dvě stě dvacet milionů lidí a hlavně milují nakupování. Z nich už se dá něco vybrat,“ říká. Těžko říct, jak takovou výběrčí lásku odlišit od oportunismu. Zdá se však, že krizi středního věku může klidně spíše prohlubovat, než aby z ní ukazovala cestu ven.







 

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Co je vidět z ghetta / Bob Kuřík > NP č.416 > Dějiny přítomnosti Proč vzrostly počty uvězněných, přestože kriminalita neroste? Jak se stát přizpůsobuje volnému trhu? A mají vyspělé společnosti svůj vyspělý systém chudoby? Pro odpovědi na tyto otázky se sociolog Loïc Wacquant vypravil do boxerského ringu, ghetta i do vězení. číst dále Tato země byla unesena / Petr Pospíšil > NP č.416 > Rozhovor „Byl jsem jak postava ze Star Treku. Hlavně jsem nesměl narušit místní kulturu," vzpomíná Paxus Calta, americký aktivista, který v devadesátých letech pomáhal na nohy vznikajícímu českému ekologickému hnutí. číst dále Přístav věčného tuláka / Tomáš Havlín > NP č.416 > Uličníci Zdeněk Fenyk má boty toulavý. Čtyřicítka ale zaklepala na rameno, a tak zakotvil v Brně. Poslední rok prodává Nový Prostor před hotelem Slovan na Lidické. Říká, že se teď cítí svobodnější a ve volných chvílích rád hledí do středověku. Ostatně, býval řeholníkem u františkánů. číst dále Zprávy z ulice / Tomáš Havlín > NP č.416 > Uličníci Také jste se na konci dubna zastavili na Karlínských farmářských trzích? Také se vám událo něco zvláštního? Leckterý nakupující se zde stal obětí skupinky zvláštních tvorů připomínajících bílé zakuklence. Ti si našli škodolibé zalíbení v poněkud nezvyklé činnosti. Občas se k nic netušícímu návštěvníkovi jen tak s úsměvem přidružili, občas stáli opodál a jindy zase napodobovali každý jeho pohyb nebo každé jeho slovo.     číst dále