NP č.409 > Pošli to dálNavždy prohnilíTomáš Malík

Kdo očekával od posledního novoročního projevu prezidenta Klause nadhodnotu oproti letům předchozím, či alespoň ohlédnutí za jednou dekádou v úřadu, musel být zklamán. Minimálně do samotného závěru, kdy éter prořízlo slůvko amnestie a probralo i ty, kteří u televize těžce zápolili s postsilvestrovskou kocovinou.

 

Reakce ze zimního spánku předčasně probuzených médií na sebe nenechala čekat a bedlivý čtenář musí pečlivě zvažovat, která z nabízených figur a jejich mutací je vlastně děsivější. Tisíce nenapravitelných, ze řetězů puštěných recidivistů, kteří budou ohrožovat klidný spánek obyvatel Česka do doby, než budou znovu do jednoho pochytáni. Nebo prezident napojený na organizovaný zločin, jenž v posledním záchvěvu svého majestátu účelově zachránil většinu těch, kterým se dařilo vyhýbat odsouzení v léta se vlekoucích korupčních a tunelářských kauzách. Co na tom, že plošný pardon pro lapky ve velkém mohl skutečně šokovat jen někoho s velice krátkou politickou pamětí. Koneckonců byl to právě Klaus, kdo v 90. letech proslul tezí o nutnosti na okamžik zhasnout světla v souvislosti s kuponovou privatizací či podílem na praní špinavých peněz prostřednictvím fiktivních sponzorů ODS. Kýčovitost obrazu vlastizrádce pak dobře podkresluje iniciativa části starostů, kteří se na truc jali demontovat Klausův portrét ze svých kanceláří dva měsíce před jeho koncem v úřadu. Gesto je to natolik odvážné a přesvědčivé, že snese srovnání snad jen s dalším nedávným mediálním jezdcem, jednodenní řetězovou hladovkou na protest proti účasti jihočeských komunistů v krajské koalici.

To podstatné však už tolik slyšet není. Příběhy odsouzených, kteří byli nenadálou svobodou překvapeni neméně. O tom, jak české věznice praskají ve švech a jak nesnadná je pro trestaného člověka cesta zpět, jsme psali nedávno (viz NP 403 – Továrny na recidivu). Resocializační programy prakticky neexistují a chytit se se škraloupem v rejstříku trestů je otázkou dobrého rodinného zázemí, případně dílem velké náhody. Tisícovka na cestu a postarej se o sebe. Není divu, že se mnozí odsouzení ze svého nečekaného propuštění uprostřed zimy nijak neradují. Často se nemají kam vrátit a čeká je tvrdá řehole na ulici. Vděčnější než en bloc kritizovat kolabující vězeňský systém je ale jistě bědovat nad faktem, že se tu za katr vrací minimálně 60 % propuštěných trestanců. Zaručené zprávy o nenapravitelnosti českých kriminálníků nám houfně přinášejí soudci či policejní psychologové. Jsme zkrátka zemí notorických loupežníků a není nic divného na tom, že recidiva v Česku dosahuje až trojnásobku zemí s propracovaným systémem péče o lidi opouštějící brány věznic.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Na shledanou v chudobinci / Tomáš Malík > NP č.385 > Pošli to dál Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.   číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv