NP č.408 > Pošli to dálBez bydliště, bez právTomáš Malík

Razítko pod rozhodnutím ústavního soudu, které zrušilo nucené práce pro nezaměstnané, nazývané též veřejná služba, nestihlo ještě ani zaschnout a vládní kabinet chystá další novinky.

 

Kdyby na nich trval, budou mít ke konfrontaci s nejvyšší právní normou minimálně nakročeno. Vedle novopečené ministryně práce a sociálních věcí Müllerové, která po fiasku s sKartami koketuje s ještě bizarnějším nápadem povinných elektronických píchaček pro všechny zaměstnance i živnostníky, se činí také jinak spíše nenápadný ministr vnitra Jan Kubice.

Řeč je o nejnovějším počinu jeho resortu, jehož cílem je vyhnat z radnic obyvatele s tzv. úřední adresou. Ta bývala ještě donedávna jako nouzové řešení přidělována hlavně těm, kteří přišli o byt a museli se přestěhovat do některé z forem neplnohodnotného bydlení, třeba ubytoven, či se ocitli rovnou na ulici. Úřední adresa však stále častěji slouží i těm, kteří sice zatím bydlí, ale její nahlášení jsou nuceni volit jako poslední záchrannou brzdu před návštěvou exekutorů. V souvislosti s ekonomickou recesí se přitom v Česku k trvalému pobytu na úřadě každoročně hlásí na čtyřicet tisíc lidí a jejich počet tento rok dosáhl hrozivých 280 tisíc.

Nářky městských úřadů, které se musejí každý měsíc potýkat s nesmyslnou agendou soudních obsílek pro skutečné i domnělé bezdomovce, jsou jistě pochopitelné. Jen je otázkou, zda by mohl být pravým řešením ministrův nápad administrativně stěhovat obyvatele obcí bez vlastní adresy k jejich příbuzným, kde si na ně, případně jejich blízké, budou moci soudní exekutoři lépe došlápnout. Zamýšlená novela, proti níž se už strhl odpor, navíc počítá se zrušením pobytu v obci těm, jejichž evidence na úřadě přesáhne dvanáct měsíců a zároveň je nebude možné podle popsaného klíče přesunout jinam. Dlužno podotknout, že právě na trvalý pobyt je přitom navázána celá řada úkonů, ať už výplata sociálních dávek či třeba volební právo.

Podobné nápady tak zavánějí naprostou neschopností vypořádat se s něčím víc, než jen symptomy společenských problémů. Lhostejno, zda jde o potenciální bezdomovce, kteří žijí v permanentním napětí, kdo jim příště zavoní u dveří, či ty velmi reálné, jejichž starostí je hlavně to, kam složit hlavu a neumrznout.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále Na shledanou v chudobinci / Tomáš Malík > NP č.385 > Pošli to dál Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.   číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále Jako šnek ulitu / Tomáš Malík > NP č.468 > Uličníci     Pavel Nyiri zaujme kolemjdoucí už zdálky svým jazz- funkem, který vysílá do okolí.  Jak sám podotýká, je to trochu snílek, který si hýčká svůj vlastní magický svět.         číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv