NP č.408 > Pošli to dálCo se neobnosíAndrea Novotná

Na plakátu je fotka zašlých kecek. U ní nápis „vzdělání se neobnosí – dejte letos o vánocích přednost trvalým hodnotám“. A připojené logo: Metropolitní univerzita Praha.

 

Soukromé vysoké školy nemají v Česku nejlepší pověst. Každoročně si tisíce studentů kladou otázku, proč získávat stejné či horší vzdělání za drahé školné, když je mohou mít na veřejných vysokých školách zadarmo. Kdo může, jde obvykle raději na státní. Právě to byl také jeden z tlaků, který stál za snahou zavést školné na veřejných vysokých školách. V uplynulém roce neuspěl. Uvidíme, co přinese letošek.

Metropolitní univerzita Praha má ovšem jeden primát i mezi soukromými školami. Její ředitelka Anna Benešová byla totiž pravomocně odsouzena za korupci – a před vězením ji zachránil osobně prezident Václav Klaus jednou ze svých nejspornějších milostí.

Těžko říct, jaké přednosti a „trvalé hodnoty“ nabízí vlastně škola, jejíž manažerka uplácí. Alespoň za předpokladu, že se na škole neučí kurz korupce pro začátečníky, středně pokročilé a opravdové odborníky, kteří se vyhnou trestu i v případě usvědčení a rozsudku. Ani tu botu na plakátu by měnit nemuseli, slogan by mohl znít třeba „Naučíme vás v tom chodit“. Tahle dovednost totiž aspoň zatím v Česku představuje opravdu „trvalou hodnotu“. A opravdu se neobnosí.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Česká práce / Martina Křížková, Andrea Novotná > NP č.379 > Reportáž Lidé, kteří stojí za masivním zneužíváním zahraničních dělníků v českých lesích, se zapletli již dříve ve Vietnamu. Podvod, na který upozornil Nový Prostor letos v lednu, tentokrát však přímo z Hanoje.   číst dále Střípky z dějin české emigrace / Andrea Novotná > NP č.460 > Téma čísla Z Česka v minulosti neodcházeli jen inženýři, jak nám dnes sugeruje jedna politička, když zdůvodňuje, proč není na místě cítit solidaritu s dnešními uprchlíky. Jsme národem emigrantů? A co se můžeme dozvědět z těch kapitol českých dějin, které se neodehrávaly v českých zemích? číst dále Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále Vítejte ve válce nového typu / Jaroslav Fiala, Andrea Novotná > NP č.351 > Téma čísla „Dochází ke ztrátám na životech, takže v této fázi hry není čas na lehkovážnost," řekl veterán z Perského zálivu, americký generál Norman Schwarzkopf. Jako odborník na simulace vojenského výcviku chtěl ukázat, jak těžké je dnes odlišit virtuální realitu od skutečného boje. Kdo však dokáže ze současných konfliktů vytěsnit pach krve?   číst dále
celý archiv