NP č.408 > Pošli to dálCo se neobnosíAndrea Novotná

Na plakátu je fotka zašlých kecek. U ní nápis „vzdělání se neobnosí – dejte letos o vánocích přednost trvalým hodnotám“. A připojené logo: Metropolitní univerzita Praha.

 

Soukromé vysoké školy nemají v Česku nejlepší pověst. Každoročně si tisíce studentů kladou otázku, proč získávat stejné či horší vzdělání za drahé školné, když je mohou mít na veřejných vysokých školách zadarmo. Kdo může, jde obvykle raději na státní. Právě to byl také jeden z tlaků, který stál za snahou zavést školné na veřejných vysokých školách. V uplynulém roce neuspěl. Uvidíme, co přinese letošek.

Metropolitní univerzita Praha má ovšem jeden primát i mezi soukromými školami. Její ředitelka Anna Benešová byla totiž pravomocně odsouzena za korupci – a před vězením ji zachránil osobně prezident Václav Klaus jednou ze svých nejspornějších milostí.

Těžko říct, jaké přednosti a „trvalé hodnoty“ nabízí vlastně škola, jejíž manažerka uplácí. Alespoň za předpokladu, že se na škole neučí kurz korupce pro začátečníky, středně pokročilé a opravdové odborníky, kteří se vyhnou trestu i v případě usvědčení a rozsudku. Ani tu botu na plakátu by měnit nemuseli, slogan by mohl znít třeba „Naučíme vás v tom chodit“. Tahle dovednost totiž aspoň zatím v Česku představuje opravdu „trvalou hodnotu“. A opravdu se neobnosí.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA
celý archiv