NP č.408 > Pošli to dálCo se neobnosíAndrea Novotná

Na plakátu je fotka zašlých kecek. U ní nápis „vzdělání se neobnosí – dejte letos o vánocích přednost trvalým hodnotám“. A připojené logo: Metropolitní univerzita Praha.

 

Soukromé vysoké školy nemají v Česku nejlepší pověst. Každoročně si tisíce studentů kladou otázku, proč získávat stejné či horší vzdělání za drahé školné, když je mohou mít na veřejných vysokých školách zadarmo. Kdo může, jde obvykle raději na státní. Právě to byl také jeden z tlaků, který stál za snahou zavést školné na veřejných vysokých školách. V uplynulém roce neuspěl. Uvidíme, co přinese letošek.

Metropolitní univerzita Praha má ovšem jeden primát i mezi soukromými školami. Její ředitelka Anna Benešová byla totiž pravomocně odsouzena za korupci – a před vězením ji zachránil osobně prezident Václav Klaus jednou ze svých nejspornějších milostí.

Těžko říct, jaké přednosti a „trvalé hodnoty“ nabízí vlastně škola, jejíž manažerka uplácí. Alespoň za předpokladu, že se na škole neučí kurz korupce pro začátečníky, středně pokročilé a opravdové odborníky, kteří se vyhnou trestu i v případě usvědčení a rozsudku. Ani tu botu na plakátu by měnit nemuseli, slogan by mohl znít třeba „Naučíme vás v tom chodit“. Tahle dovednost totiž aspoň zatím v Česku představuje opravdu „trvalou hodnotu“. A opravdu se neobnosí.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Dálniční diaspora / Martina Malinová > NP č.408 > Ženská stránka Většina tudy jen projede. Natankovat, občerstvit se, splnit povinnou řídící přestávku nebo třeba stopovat do Německa. Někteří se ovšem denně vracejí. Odpočívadla se stala jejich prací i domovem. Řeč je o mikrosvětě na čtvrtém kilometru dálnice D5 směrem do Plzně.   číst dále Bez bydliště, bez práv / Tomáš Malík > NP č.408 > Pošli to dál Razítko pod rozhodnutím ústavního soudu, které zrušilo nucené práce pro nezaměstnané, nazývané též veřejná služba, nestihlo ještě ani zaschnout a vládní kabinet chystá další novinky.   číst dále Jistota nuly a jiné radosti zapšklého dědka / Jan Stern > NP č.408 > Fejeton Jsou věci, na kterých se všichni shodneme. Že ty pasáže z Mamma mia, kde nehraje muzika, se nedají snést. Že ten blonďatej šlachovitej Bond není žádnej Bond. Že nejhezčí z Charlieho andílků je Lucy Liu, ze Spice girls Victoria a ze Čtyřlístku Bobík. Zde není nad čím diskutovat, ani co volit, zde je jednou provždy rozhodnuto všeobecným veřejným míněním, které nedokáží pokroutit ani agentury na jeho měření.   číst dále Náckové v nás / Rad Bandit > NP č.408 > Pošli to dál Všichni je v sobě nosíme a všichni je známe. Skrze malá, ale četná okénka každodenních příležitostí vykukují naši osobnostní náckové ven. Jejich nejčastějším projevem je nezlomná víra, že něčemu rozumíme lépe než ostatní a že náš názor stojí výše než názor oponenta.   číst dále
celý archiv