NP č.395 > Pošli to dálZima a tvrdost na uliciMarkéta Vinkelhoferová

Letošní zimu umrzlo v Česku na ulicích na tři desítky lidí. O Velikonocích proto uspořádala iniciativa Alternativa zdola pietní akt za ty, kteří se takto v Praze nedožili jara.

 

„Jak si kdo ustele, tak si lehne,“ slýcháme od politiků, z médií i od lidí kolem sebe. Opravdu tomu ale věříme? Známe příběhy lidí, kteří se ocitli bez domova? Nebyli to dřív naši rodiče, děti, prarodiče, přátelé a sousedi? Víme, jaká životní neštěstí se jim stala? Proč nás víc zajímá virtuální svět na internetu a dokážeme být lhostejní k tomu, že nám v mraze u nohou leží bezmocný člověk?

Jenže to je jen jedna část problému. Při pohledu na reformy současné vlády člověk nemůže zahnat myšlenku, že jejich cílem je stigmatizovat ty slabší a zahnat je do izolace. Každý si má zřejmě uvědomit, co znamená skončit bez prostředků, a bát se, aby náhodou v této situaci sám neskončil. Apelovat na lidskou lhostejnost proto nestačí. Ta je zároveň produktem systému, ve kterém jsou nastaveny určité hodnoty. V situaci, kdy jsou pošlapávána naše základní práva, je třeba učinit z těchto otázek politické téma. Jak už před časem napsal rozvojový pracovník Tomáš Tožička, nejde tu o nešťastníky, kteří měli smůlu nebo nebyli „úspěšní“, ale o oběti systému, který má dost prostředků na to, aby se o ně postaral.

 


autor / Markéta Vinkelhoferová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Amerika za katrem / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.403 > Téma čísla Spojené státy jsou zemí s největším počtem vězňů na světě. Vězení představuje instituci, která výrazně ovlivňuje tamní společnost, ekonomiku i kulturu. Jak funguje v praxi?   číst dále Když se z těla stane zboží / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.394 > Téma čísla Málo známé příběhy z prostředí amerického zdravotnictví, které jsou stále aktuálnější i v Česku.   číst dále Jak zneužít Haiti / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.381 > Dějiny přítomnosti Příběh o tom, co všechno jsme neměli vědět o nejchudší zemi na západní polokouli.   číst dále Na tom sakra záleží / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.389 > Téma čísla Kde hledat naději v nejistých časech? Rakouský režisér Paul Poet nabídl odpověď na festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. Jeho snímek Stát jsem já ukazuje život v nezávislých společenstvích, kterých je na světě už několik stovek.   číst dále Teologie pod palbou / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.385 > Dějiny přítomnosti Příběh z Latinské Ameriky, o němž má na Západě jen málokdo potuchy.   číst dále Když žene hlad / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.407 > Téma čísla Co vede lidi ke vzpourám? Důvodů může být hodně, ale pokud není co jíst a ceny potravin jsou vysoké, je to poměrně spolehlivý ukazatel přicházejících nepokojů. Co tedy čekat v situaci, kdy se o jídle mluví jako o nové ropě?   číst dále Rekviem za indickou demokracii / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.401 > Téma čísla Z jakého důvodů světově proslulá indická spisovatelka Arundhati Royová neodsuzuje ozbrojený odpor proti vládě? A proč odkládá psaní svého dalšího románu?   číst dále Zadržená flotila / Markéta Vinkelhoferová > NP č.380 > Pošli to dál Na pobřeží pásma Gazy opět nepronikla ani myš.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv