NP č.364 > Ženská stránkaPovolání pro muže nevhodné?Margita Mucki

Tři sudičky. Množství jezinek a bludiček. Vlasta a její bojovné družky. Pištící učnice a mistrová, prostě holky z porcelánu. Sbor učitelek z doby, kdy jsme byli my všichni školou povinní. Zdánlivě nesourodé útržky lidového vypravěčství a popkultury spojuje obraz čistě ženského pracovního kolektivu.

 

Je tomu poměrně dávno, co člověk přestal dělat všechno sám a objevil kouzlo přenechání některých činností někomu jinému. Ukázalo se také, že pokud jsou kolem další osoby, jeho vlastní zaměstnání rychleji utíká, ba co víc: může se mu od ostatních dostat pomoci. Mihlo se pár tisíciletí a běžným obrazem je práce v kolektivech, a to buď koedukovaných či genderově homogenních. V souladu s tematizací této stránky, věnujeme se čistě ženským.

 

MY HOLKY, CO SPOLU DĚLÁME

Co laik prostě ví, neb má oči a rozum, potvrdili vědci ve svých výzkumech. Existují profese, jimž se v převážné většině věnují ženy, zatímco muži jsou tu naprostou vzácností. Zároveň se zhusta jedná o povolání, jež nelze vykonávat v poustevnické izolaci, ale naopak vyžadují vysokou míru spolupráce, komunikace, sdílení a spolubytí.

U nás se nejvíce pracujících žen realizuje v oblastech zdravotnictví a sociálních služeb. Podobně jako v rámci celé EU, i u nás jsou dvě třetiny zaměstnanců ve školství ženy. „Babince“ (laskavý čtenář promine slangový výraz) se kromě zmiňovaných odvětví vyskytují také v oblasti státní správy a pečovatelských služeb. Jak už to bývá, genderová homogenita je zde často omezena na jednu organizační úroveň, takže například na vedoucích pozicích se i v těchto oblastech muži objevují. Z dostupných údajů lze dospět k závěru, že práce v genderově homogenních kolektivech je typičtější pro ženy. Otázkou ale zůstává, proč tomu vlastně tak je.

Z hlediska některých teorií jde o dopad stereotypů, jejichž výsledkem je diskriminace jednoho z pohlaví při obsazování pozic v určitém segmentu trhu pracovních příležitostí. Vysoká koncentrace žen a mužů ve specifických profesních sektorech je chápána jako horizontální segregace. Předpoklad a podpora kariérního postupu a očekávaného (i reálného) vyššího zastoupení mužů v řídících funkcích je pak příkladem segregace vertikální.

Se společností přijímaným a socializací předávaným profesním rozdělováním jde pak ruku v ruce nerovnováha v oceňovaní a platových podmínkách jednotlivých profesí. Výše zmíněná povolání, které ženy ve velkém „okupují“, jsou obvykle ne příliš dobře honorována a ani jejich prestiž ve společnosti není tak vysoká jako u oborů, kde převládají muži.

 

JE V JEDNOTĚ SÍLA (NEBO V ČAJI SÍRA)?

Ač si je autorka vědoma nebezpečí zjednodušení či překotné generalizace, považuje za vhodné také upozornit na rysy, jež ženské kolektivy často charakterizují. Ukazuje se, že ženy tendují k hlubšímu a dlouhodobějšímu emočnímu prožívání situací, které je v zaměstnání potkávají. Mají také sklon citlivěji reagovat na jakoukoli (byť domnělou) nespravedlnost nebo křivdu a bojovat za její odstranění. Sdružují se do skupin a podskupin, které jim poskytují bezpečí, prostor pro sdílení a podporu. Jak se dané vlastnosti promixují, v jaké míře projeví a co s atmosférou pracoviště udělají, nelze nikdy předpovědět.

Spolubytí a silné emoční prožitky mají potenciál vytvořit kreativní a obětavý tým schopný podávat neuvěřitelné výkony a navíc se tvářit radostně. Stejně tak se pracoviště může změnit v bojové pole, kde hnojeny nezměrnou rivalitou bují trsy pomluv, rozlézají se podrazy všeho druhu a dochází k atakům, nad jejichž vynalézavostí blednou všichni tajní agenti světa. Zrcadlově k pojetí ženského kolektivu jako emočně pulsující a vztahově bohaté skupiny by pak čistě mužský tým mohla charakterizovat tendence k nastavování až byrokratických pravidel a zaměřenost na technicistní a bezohledná řešení. Zdravý rozum proto říká, že ideální pracovní kolektiv je smíšen nejen z hlediska pohlaví, ale také věku a zkušeností.

 

KOMU NENÍ GENDERU DÁNO, V APATYCE NEKOUPÍ

Čtenář, který právě teď seznal, že jeho pracovní prostředí je zcela nevyvážené, případně po vzoru politiků hodlá v zaměstnání volat po zavedení kvót, nechť se neukvapuje. Z konstruktivistického hlediska beztak změna nastavená jedincem nemusí mít na celek vliv. Nezbývá než se smířit s tím, že jakákoli rozsáhlejší struktura vyžaduje rozdělení rolí na „mužské“ a „ženské“, stejně jako šachy se neobejdou bez černých a bílých figurek.

 


autor / Margita Mucki VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Malí kočovníci / Margita Mucki > NP č.436 > Referát „Školková kuchařka tuhle podotkla: já věděla, že přijdete pro Aničku vy. Když je u táty, je samá mašle a volán, ale chybí jí tepláky nebo pyžamo," vypráví se smíchem Pavla. „Táta se prostě snáz nechá ráno ukecat na oblíbený model, dovolí, aby se několikrát převlékla. Pak ale nestíhá s ostatní výbavou. číst dále Noční ptáci v práci / Margita Mucki > NP č.399 > Téma čísla Jdou spát, když ostatní se právě budí. Snídají při západu slunce a půlnoc je pro ně dobou čiré aktivity. Noční ptáci jsou možná tak trochu světloplaší.   číst dále Přátelé modrého údolí / Margita Mucki > NP č.370 > Téma čísla Dostala jsem novou práci! Zítra bude večírek, volám radostně do světa. A ouha.. místo nenápadného sondování vhodného daru přicházejí zpět zprávy o chřipkách, dovolených, uzávěrkách, stěhováních, odjezdech, náhlých rozchodech, očekávaných porodech a nehodách v podchodech. Kde tedy své přátele potkat i v tak krušných časech?   číst dále Víš o kom sníš / Margita Mucki > NP č.361 > Referát Politika číhá na každém kroku. Vystrčit nos z domu bez konfrontace s kratochvilnou činností veřejných činitelů prostě nelze. Už pouhé přiblížení k vlastní poštovní schránce znamená riziko zavalení stohem slibů, chvástání či výhrůžek. Může to zajít ještě dál?   číst dále Jarem od A do Z / Margita Mucki > NP č.352 > Téma čísla Krom popílku, peří, smogu, textových zpráv, telegramů, televizních signálů, družicových modulů a voleb je ve vzduchu ještě jaro. Než si podmaní naše mentální schopnosti, podívejme se na něj systematicky.   číst dále Tenhle zvyk je peklo! / Margita Mucki > NP č.408 > Referát Nemělo by se to, ale je to lákavé. Tak jenom jednou, určitě mě nikdo nevidí. Jenom takové maličké, nenápadné, neobtěžující, diskrétní a velejemné křupnutí prsty. Ublíží to snad někomu? Ale prej to ničí klouby, jak pořád říká máma. Hmmm…. Křup. Uf.   číst dále Kdy se stát virtuálním mužem? / Margita Mucki > NP č.386 > Téma čísla UTF G! „Use the fucking Google!“ zní univerzální odpověď aplikovatelná na jakýkoli dotaz. I na ten sexuální. První příznaky syfilis? Antikoncepce? Lesbický sex? Vše popsáno, obrázky opatřeno, ba i video se najde. A děti, stejně jako dospělí, klikají.   číst dále Řemesla a jejich dno? / Margita Mucki > NP č.374 > Referát „Dělej, jak myslíš,“ pravil před mnoha lety otec, zcela vyčerpán hodinovou snahou vysvětlit mi, jak počítat trojčlenku, „ale počítej s tím, že z tebe bude maximáln ě zedník.“ Ani náhodou tím nenaznačoval, že mě čeká slibná kariéra. A možná se právě fatálně pletl!   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv