NP č.364 > Pošli to dálPrivatizační dárkový balíčekAlexandr Budka

Zašel jsem po čase do svého oblíbeného knihkupectví v Opletalově ulici a dočkal se nemilého překvapení. Oáza, jakých v centru města už mnoho nezbylo, končí.

 

Malý krámek zaměřený na kvalitní literaturu, ve kterém bylo možno sehnat knihy už jinde nevídané a který na svém místě vydržel na poměry centra Prahy neobyčejně dlouho, to poslední dobou neměl jednoduché. Konkurence v podobě knižních velkoprodejen přibývalo, náročných čtenářů, schopných ocenit výběr a fundovanou obsluhu, ubývalo. To však není pravá příčina zániku. Dokonce i krize, velící šetřit na luxusním zboží, jakým dnes knihy bezesporu jsou, je v tom tentokrát nevinně. Důvod je ještě podivuhodnější.

Toto knihkupectví, podobně jako další příjemná místa určená ještě původnímu obyvatelstvu a nikoli turistům, přežívala v posledních zbytcích druhdy všemocného OPBH, tedy státem vlastněného Obvodního Podniku Bytového Hospodářství. Jednalo se celkem o devadesát nemovitostí - domů, pozemků i nebytových prostor - na území Prahy 1. Privatizační hostina devadesátých let je dávno za námi a došlo na vyškrabování zbytků, takže v honbě za provizemi nemohlo toto lákavé sousto zůstat nepovšimnuto. Prodávalo se samozřejmě tím nejméně výhodným z možných způsobů, pěkně v jednom úhledném balíku. Do prvního kola s požadovanou cenou více než tři čtvrtě miliardy se dle očekávání nikdo nepřihlásil. Mršinu bylo třeba nechat ještě trochu uležet, supi už ale byli ve střehu. Pak někdo zasvěcený donesl na ta správná místa informaci, že by nemovitosti od státu ráda získala sama první městská část a nabízí 350 milionů. Okamžitě se tedy objevil developer, který nabídl 380 milionů. Stát přece není možno šidit, takže bylo přiklepnuto vyšší nabídce. Kdo by se přeci zabýval něčím tak efemérním, jako je veřejný zájem.

Tajemná, v Nizozemí registrovaná společnost Eden park, zastupovaná společností Reflecta Development a.s., tak získala za v průměru čtyři miliony kus takové pěkné kousky, jako jsou třeba domy v Jindřišské, Spálené a 28. října, stavební pozemek, 13 bytů, nebytové prostory okolo Václavského náměstí a v dalších zajímavých lokalitách. Také litujete, že jste se o tak zajímavé investiční příležitosti nedozvěděli včas i vy? Inu informace dnes vládnou. Podle vyjádření organizátorů prodeje byla cena ovlivněna „velmi specifickou skladbou nabízených nemovitostí“ a hospodářskou krizí, jak jinak. Co stát nutilo prodávat zrovna v tak nevýhodný okamžik, za méně než třetinu původně požadované částky, už se asi nedozvíme nikdy. Co se však dozvíme naopak velmi brzy, je kdo všechno bude následovat osud knihkupectví v Opletalově po doručení čerstvých nájemních smluv od nových majitelů. Další na řadě je čítárna Unijazzu v Jindřišské. Tu navíc ohrožuje další pěkný developerský projekt – plánované obří obchodně-administrativní centrum na místě stávajících dvaceti čtyř domů mezi ulicemi Panská, Na Příkopě a Jindřišská.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Výrobci dluhů / Alexandr Budka > NP č.343 > Reportáž Exekuce jsou stále závažný problém. Nejde jen o to, že v časech krize a nejistoty roste množství dluhů. Jestli si myslíte, že zrovna vy žádné dluhy nemáte a nemusíte se tedy bát, jste na omylu!   číst dále Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Kapesní průvodce levného bydlení / Alexandr Budka > NP č.338 > Téma čísla Bez kulturních statků se leckdo docela dobře obejde, v jídle se lze uskromnit a oděv se vždy najde, zvláště pokud se nehledí na módu. Bez střechy nad hlavou se ale v našich zeměpisných šířkách obejít nedá. Jaké jsou u nás možnosti "nízkonákladového" bydlení?   číst dále Maloměsto, kam se podíváš / Alexandr Budka > NP č.364 > Téma čísla Malé je milé, tvrdí jedna vlivná kniha o trvale udržitelném rozvoji. Platí to ale i o městech? Označení „maloměsto“ má v sobě citelný negativní nádech, ačkoli život v něm může být o dost příjemnější než v přelidněném velkoměstě.   číst dále Tichý vítr z hor / Tomáš Havlín, Alexandr Budka > NP č.383 > Rozhovor Jaromír Švejdík je na první pohled nenápadný člověk. Ale při bližším ohledání za ním stojí nejen kapela Priessnitz a netrpělivě očekávaný Alois Nebel, ale v jistém smyslu i celý „magický“ Jeseník.   číst dále Krotitel orchestrů / Alexandr Budka > NP č.376 > Rozhovor Marko Ivanović se proslavil spoluprací na uvedení Dobře placené procházky v Národním divadle, režírované Milošem Formanem. Skladateli, dirigentovi, učiteli, vedoucímu skautů a praktikujícímu katolíkovi se tak otevřela možnost v Česku záviděníhodná. Dělat a uživit se bez kompromisů tím, co ho baví.   číst dále Tulák na vlnách / Alexandr Budka > NP č.380 > Téma čísla Petr pochází z Ostravy a s prošedivělými vlasy a v pestrobarevném oblečení vypadá jako typický veterán květinových dětí. Je dost těžké si představit, že se v něm skrývá protřelý mořský vlk, který brázdil více jak tři roky Atlantik na vlastnoručně vyrobené plachetnici.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv