NP č.360 > FejetonInteraktivní vyhořeníJan Stern

Moderátorka: Vítám docenta doktora kandidáta věd, s nímž si dnes v našem interaktivním pořadu budeme povídat o takzvaném syndromu vyhoření. Pane docente, vysvětlete naším posluchačům, co vlastně takový syndrom vyhoření je.

Doc. Dr. Csc: Ten pojem se používá od šedesátých let dvacátého století. Syndrom vyhoření se týká většinou reprezentantů profesí, které pracují s lidmi. Učitelů, lékařů, často bývá zaměňován s depresí či syndromem chronické únavy…

Moderátorka: Já vás přeruším, pane docente, protože máme na telefonu posluchače. Jste ve vysílání, dobrý večer.

Posluchačka: Tady Vachoušková, Libeň. Já vás moc zdravím, my se známe, paní Marie. Vínečko na Mělnickém zámku.

Moderátorka: Ano, vzpomínám si, moc vás zdravím.

Posluchačka: Já bych chtěla říct, že to vyhoření moc dobře znám, můj manžel je naprosto vyhořelý. Ale já mu vždy řikám: když si mě nevšímáš ty, já si nebudu všímat tebe. Jinak jste nejlepší rádio. Moc díky za váš kultivovaný projev, který se dneska už nevidí.

Moderátorka: Já vám děkuji moc, moc si tohoto hodnocení vážíme. Pane docente, myslíte, že by syndrom vyhoření mohl souviset i s partnerskými vztahy, jak naznačovala naše posluchačka?

Doc. Dr. Csc: Tak… Každá psychická porucha se dříve či později podepíše i na partnerském vztahu, to je jasné. Ale syndrom vyhoření je přeci jen trochu něco jiného, než si naše posluchačka asi…

Moderátorka: My už ale máme další dotaz. Slyšíme vás a těšíme se na vaši otázku.

Posluchač: Haló?

Moderátorka: My vás slyšíme, ale poprosíme vás: ztlumte si rádio.

Posluchač: Máňo, je to tam slyšet?

Moderátorka: My vás slyšíme, můžete položit svůj dotaz, přidat svou reakci. Jen si ztlumte rádio, ať nám nevzniká ozvěna.

Posluchač: Haló?

Moderátorka: Tak spojení se nám asi přerušilo. Nevadí. Já bych se vrátila k tomu, co jsme nakousli před chvílí a co jistě zajímá řadu našich posluchačů – syndrom vyhoření a partnerské vztahy.

Doc. Dr. Csc: Ano, já jsem v podstatě již naznačil, že těžiště toho problému je spíše ve sféře pracovní…

Moderátorka: Teď ale dáme slovo dalšímu volajícímu. Dobrý večer.

Posluchač: Já bych se chtěl zeptat, jestli je to taky syndrom. Když se dívám na ty americký krváky, tak je mi z toho vážně zle. A taky je mi zle z toho, že posíláme umírat naše vojáky do Afghánistánu…

Moderátorka: Myslím, že náš posluchač nakousl zajímavé téma – jakou roli mohou v syndromu vyhoření sehrát média, ta informační záplava kolem nás?

Posluchač: …Kolem toho šmejda obskakovali, kdybych šel do nemocnice já, tak se na mě každej vysere!

Moderátorka: Poprosím režii, aby nám posluchače stáhla, a já zopakuji svůj dotaz: média a syndrom vyhoření.

Doc. Dr. Csc: Myslím, že se nedá říci, že by média sehrávala v syndromu vyhoření zásadní roli.

Moderátorka: Tak to byla jednoznačná odpověď, já za ni děkuji a dodávám: nakonec televizi si může každý vypnout (smích).

Doc. Dr. Csc: Ano, to je nezpochybnitelné.

Moderátorka: Výborně. Já myslím, že je ten pravý čas na písničku.

Ladislav Štaidl: Tak blízko jsem tvá ústa měl, tak blízko, jak jen můžou být…

Moderátorka: A my jsme zpátky ve studiu, vedle mne sedí docent doktor kandidát věd – nezapomněla jsem na nějaký titul?

Doc. Dr. Csc: Nezapomněla.

Moderátorka: To jsem ráda (smích). Já připomínám, že naším dnešním tématem je syndrom vyhoření. V první části pořadu jsme analyzovali, co to vlastně syndrom vyhoření je. Nyní bych se zeptala: když posluchači na sobě syndrom vyhoření zpozorují, co mají dělat?

Doc. Dr. Csc: Pokud by opravdu měli pocit, že by snad syndrom vyhoření mohli mít – a já bych snad raději zopakoval některé jeho základní…

Moderátorka: Já vás přeruším, pane doktore, protože se k nám dovolal další posluchač. Jsme rádi, že voláte, a nasloucháme vám.

Posluchač: Prosimvás, lidé nenajdou klid, pokud se nenavrátí k víře svých otců. K Desateru! A také bych chtěl říct, že se dneska v rodinách málo zpívá…

Moderátorka: Ano, já moc děkuji. Tak, pane docente, může víra pomoci v léčení syndromu vyhoření? Vždyť už v evangeliu se píše: víra tvá tě uzdravila.

Doc. Dr. Csc: Ano, víra někdy pomáhá v léčení některých poruch, ale u syndromu vyhoření ten problém…

Moderátorka: Já se omlouvám, že vás přeruším, nezapomeňte myšlenku, ještě se k ní vrátíme, teď si ale poslechneme další dotaz. Připomínám, že nám stále můžete volat na 222 333 222. Máte slovo.

Posluchač: Já bych chtěl říct tomu pánovi, co se navážel do pana prezidenta Havla, aby se vodstěhoval na Kubu!

Moderátorka: Ano, to bylo jasné stanovisko, víc k němu asi netřeba dodávat.

Doc. Dr. Csc: Myslím, že ne.

Moderátorka: A já se na závěr zeptám: je syndrom vyhoření léčitelný? Ale poprosím vás o stručnou odpověď, protože máme už jen minutu.

Doc. Dr. Csc: Samozřejmě, že je. Není to snadné, ale existuje psychoterapeutická pomoc.

Moderátorka: Tak aspoň nějaká dobrá zpráva nakonec, v tomto trochu ponurém tématu. Já vám děkuji za vaše fundované názory, pane docente, a vám, milý posluchači, přeji pěkný zbytek večera. A nezapomeňte, že za týden jsme tu s naším interaktivním magazínem zas, tentokrát se podíváme na zoubek jaderné fúzi. Samozřejmě, už nyní se těšíme na vaše názory a dotazy.

Karel Gott: Oči má sněhem zaváté, v duši má chladný stín…

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Být většina je sexy / Andrea Novotná > NP č.360 > Pošli to dál „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou?“ ptá se na svém bilboardu Karel Novotný, kandidát na primátora Mostu za sociální demokraty. „Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami,“ dělá mu ozvěnu ČSSD na Praze 5. A není až tak důležité, že z centrály strany promptně přicházejí výzvy, aby tu ostudu místní stranické buňky rychle schovaly.   číst dále Asistence nebo lidojem? / Alexandr Budka > NP č.360 > Pošli to dál Vláda pokračuje v úsporách a škrty přinášejí první oběti. Na internetu kolují žertovná fota policistů v žebřiňácích a hasičů převážejících hadice na kole. Lze očekávat, že tyto vlivné skupiny si nakonec finance vyvzdorují, vždyť i ministrovi může hořet dům. Hůř jsou na tom ti, jejichž práci nemá veřejnost denně na očích a místo životů zachraňují lidskou důstojnost hendikepovaných spoluobčanů.   číst dále Vítejte pryč / Andrea Novotná, Alexandr Budka > NP č.360 > Téma čísla Na adresu magistrátu padala v létě obvinění - tentokrát ale ne z finančních machinací. Byla ještě závažnější. Magistrát prý chce vyhnat pražské bedomovce do něčeho, co ze všeho nejvíc připomíná koncentrační tábor. Přehnané tvrzení? Pokud ano, pak jen trochu.   číst dále Válka proti Romům / Bernhard Schmid > NP č.360 > Reportáž V souvislosti s „válkou proti kriminalitě“ nechává francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyhošťovat z Francie rumunské a bulharské Romy. Kdo se nenechá „dobrovolně“ odsunout, přichází o všechno a končí na ulici.   číst dále

Nejčtenější články autora

Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Taláršou / Jan Stern > NP č.504 > Fejeton Za mého mládí bylo možno v televizi spatřit leccos. Třeba jste sáhli do takového rukávu a nahmátli jste tam pračku, ledničku, v ideálním případě všechno. Nebo se házely koule do takového velkého klobouku. Anebo se utkávali zaměstnanci Závodu kuličkových ložisek se zaměstnanci Textilany, aby se ukázalo, kdo má lepší zaměstnance. číst dále Nebylo nás pět / Jan Stern > NP č.474 > Fejeton Nás hochů, co jsme spolu nikam nechodili a seděli povětšinou u Kurzweila Čestmíra doma, nebylo pět. Byli jsme dva, já a Kurzweil Čestmír. číst dále Peklie, peklíčko / Jan Stern > NP č.458 > Fejeton Já jako fejetonista nejsem k ničemu zavázán. Na rozdíl od svých kolegů nejsem povinen zaznamenávat podstatné rysy epochy. Když chci, můžu psát klidně o beďarech. A můj pravidelný čtenář ví, že chci nezřídka. Leč občas se v epoše utrhne cosi tak podstatného, občas mineme tak epochální civilizační milník, že mi to nedá a začnu se hnípat v něm, namísto v pupíncích. A dnes je právě ta chvíle. Nemohu totiž nezaznamenat, že do našeho světa sestoupilo takřečené selfie, neboli selfíčko. číst dále
celý archiv