NP č.358 > Pošli to dálPlán až příliš akčníAlexandr Budka

Je už to taková hezká předvolební tradice, že se radní začnou okázale starat o každodenní drobné starosti prostých obyvatel a nějakým rázným opatřením se pokusí prudce zvednout kvalitu života v našem hlavním městě. Jinde k tomuto účelu slouží správně načasovaná oprava chodníku nebo obecní cesty, v Praze, která je neustále rozkopaná až běda, se řeší bezdomovci.

 

V posledních téměř třech letech se s přesností dobře vrženého bumerangu pravidelně zjevoval materiál zvaný Akční plán řešení bezdomovecké problematiky. I na stránkách našeho časopisu jsme se mu nejednou podrobně věnovali. Postupně se z něj stal jakýsi přízrak, který se zjevil vždy, když bylo třeba prokázat, že radnice má koncepci a koná. Nebyl však oficiálně schválen, takže se nevědělo jak, kdy a zda vůbec někdy něco se podle něj bude realizovat. Za nemalé peníze v něm totiž jeho autoři shromáždili množství nápadů, z nichž některé zněly celkem rozumně, jiné vysloveně populisticky. Na některé odborníci namítali, že jsou nerealizovatelné, ať už z důvodů praktických, legislativních nebo finančních, mnohé vzbuzovaly nevoli neziskových organizací, poskytujících sociální služby.

Nakonec byl tedy Akční plán pro léta 2010 až 2013 schválen, stalo se tak 17. 8., po mnohých odkladech, způsobených mimo jiné propadem tunelu Blanka. Nelze naneštěstí říci, že by se léta zrání na Akčním plánu nějak pozitivně projevila. Byla sice zřízena poradní komise složená ze zástupců neziskovek, ale přesto v plánu kontroverzní nápady zůstaly. A jeden dokonce přibyl. Slavný předměstský záchytný tábor pro bezdomovce vzbuzuje podezření, že slouží panu radnímu Janečkovi zejména k tomu, aby vytvořil mediální clonu, pod jejímž příkrovem projdou nepovšimnuty daleko zásadnější neblahé změny. Náklady na Akční plán totiž dosahují 18 milionů a tyto peníze se mají podle slov radního Janečka ušetřit „zefektivněním poskytování finančních prostředků poskytovatelům sociálních služeb“ a „novou filozofií poskytování těchto prostředků“, kdy „grantová řízení by měla být z určité části nahrazena veřejnými zakázkami, při nichž se bude na základě stanovených kritérií rozhodovat o nejlepším realizátorovi potřebné sociální služby.“

Naštěstí se blíží volby a jak se zdá, pražská ODS svou dějinnou příležitost k tvorbě bezdomovecké politiky propásla. Akční plán dost možná zůstane tím, čím byl od počátku – drahým cárem papíru. Šéf pražské TOP 09 František Laudát totiž myšlenku táborů na periferii odmítá a i jinak jeho rétorika zní rozumněji. A rozumné řešení situace lidí bez přístřeší bude Praha skutečně potřebovat. Radní se sice rádi chlubí, že Praha je čtvrtým nejbohatším regionem Evropy, k čemuž ostatně spíše než oni přispěli Karel IV. a Rudolf II., ale úroveň sociálních služeb tomu ani zdaleka neodpovídá. A to ještě většinu bezdomovců ve srovnatelných evropských metropolích tvoří přistěhovalci a běženci, zatímco Praha není schopná se postarat ani o své vlastní občany, natož aby přijala svůj díl odpovědnosti za ty, kteří přilákáni ze všech koutů světa, svou nádenickou prací přispívají k její prosperitě.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Výrobci dluhů / Alexandr Budka > NP č.343 > Reportáž Exekuce jsou stále závažný problém. Nejde jen o to, že v časech krize a nejistoty roste množství dluhů. Jestli si myslíte, že zrovna vy žádné dluhy nemáte a nemusíte se tedy bát, jste na omylu!   číst dále Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Kapesní průvodce levného bydlení / Alexandr Budka > NP č.338 > Téma čísla Bez kulturních statků se leckdo docela dobře obejde, v jídle se lze uskromnit a oděv se vždy najde, zvláště pokud se nehledí na módu. Bez střechy nad hlavou se ale v našich zeměpisných šířkách obejít nedá. Jaké jsou u nás možnosti "nízkonákladového" bydlení?   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Maloměsto, kam se podíváš / Alexandr Budka > NP č.364 > Téma čísla Malé je milé, tvrdí jedna vlivná kniha o trvale udržitelném rozvoji. Platí to ale i o městech? Označení „maloměsto“ má v sobě citelný negativní nádech, ačkoli život v něm může být o dost příjemnější než v přelidněném velkoměstě.   číst dále Tichý vítr z hor / Tomáš Havlín, Alexandr Budka > NP č.383 > Rozhovor Jaromír Švejdík je na první pohled nenápadný člověk. Ale při bližším ohledání za ním stojí nejen kapela Priessnitz a netrpělivě očekávaný Alois Nebel, ale v jistém smyslu i celý „magický“ Jeseník.   číst dále Krotitel orchestrů / Alexandr Budka > NP č.376 > Rozhovor Marko Ivanović se proslavil spoluprací na uvedení Dobře placené procházky v Národním divadle, režírované Milošem Formanem. Skladateli, dirigentovi, učiteli, vedoucímu skautů a praktikujícímu katolíkovi se tak otevřela možnost v Česku záviděníhodná. Dělat a uživit se bez kompromisů tím, co ho baví.   číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále
celý archiv