NP č.358 > Pošli to dálPlán až příliš akčníAlexandr Budka

Je už to taková hezká předvolební tradice, že se radní začnou okázale starat o každodenní drobné starosti prostých obyvatel a nějakým rázným opatřením se pokusí prudce zvednout kvalitu života v našem hlavním městě. Jinde k tomuto účelu slouží správně načasovaná oprava chodníku nebo obecní cesty, v Praze, která je neustále rozkopaná až běda, se řeší bezdomovci.

 

V posledních téměř třech letech se s přesností dobře vrženého bumerangu pravidelně zjevoval materiál zvaný Akční plán řešení bezdomovecké problematiky. I na stránkách našeho časopisu jsme se mu nejednou podrobně věnovali. Postupně se z něj stal jakýsi přízrak, který se zjevil vždy, když bylo třeba prokázat, že radnice má koncepci a koná. Nebyl však oficiálně schválen, takže se nevědělo jak, kdy a zda vůbec někdy něco se podle něj bude realizovat. Za nemalé peníze v něm totiž jeho autoři shromáždili množství nápadů, z nichž některé zněly celkem rozumně, jiné vysloveně populisticky. Na některé odborníci namítali, že jsou nerealizovatelné, ať už z důvodů praktických, legislativních nebo finančních, mnohé vzbuzovaly nevoli neziskových organizací, poskytujících sociální služby.

Nakonec byl tedy Akční plán pro léta 2010 až 2013 schválen, stalo se tak 17. 8., po mnohých odkladech, způsobených mimo jiné propadem tunelu Blanka. Nelze naneštěstí říci, že by se léta zrání na Akčním plánu nějak pozitivně projevila. Byla sice zřízena poradní komise složená ze zástupců neziskovek, ale přesto v plánu kontroverzní nápady zůstaly. A jeden dokonce přibyl. Slavný předměstský záchytný tábor pro bezdomovce vzbuzuje podezření, že slouží panu radnímu Janečkovi zejména k tomu, aby vytvořil mediální clonu, pod jejímž příkrovem projdou nepovšimnuty daleko zásadnější neblahé změny. Náklady na Akční plán totiž dosahují 18 milionů a tyto peníze se mají podle slov radního Janečka ušetřit „zefektivněním poskytování finančních prostředků poskytovatelům sociálních služeb“ a „novou filozofií poskytování těchto prostředků“, kdy „grantová řízení by měla být z určité části nahrazena veřejnými zakázkami, při nichž se bude na základě stanovených kritérií rozhodovat o nejlepším realizátorovi potřebné sociální služby.“

Naštěstí se blíží volby a jak se zdá, pražská ODS svou dějinnou příležitost k tvorbě bezdomovecké politiky propásla. Akční plán dost možná zůstane tím, čím byl od počátku – drahým cárem papíru. Šéf pražské TOP 09 František Laudát totiž myšlenku táborů na periferii odmítá a i jinak jeho rétorika zní rozumněji. A rozumné řešení situace lidí bez přístřeší bude Praha skutečně potřebovat. Radní se sice rádi chlubí, že Praha je čtvrtým nejbohatším regionem Evropy, k čemuž ostatně spíše než oni přispěli Karel IV. a Rudolf II., ale úroveň sociálních služeb tomu ani zdaleka neodpovídá. A to ještě většinu bezdomovců ve srovnatelných evropských metropolích tvoří přistěhovalci a běženci, zatímco Praha není schopná se postarat ani o své vlastní občany, natož aby přijala svůj díl odpovědnosti za ty, kteří přilákáni ze všech koutů světa, svou nádenickou prací přispívají k její prosperitě.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Nemusím dělat kompromisy / Petr Procházka > NP č.358 > Rozhovor Vladivojna má mnoho podob, nezaměnitelné jméno, maluje pestrobarevné obrazy, zpívá fiktivní řečí a zná tajemství skrytého kmene Lotopů. Nízkost našeho pozemského světa jí zjevně nestačí. Tahle v civilu křehká dívka se při koncertech dovede změnit v energickou šelmu.   číst dále Speciál / Jan Stern > NP č.358 > Fejeton Už je to tady. Právě čtete můj jubilejní padesátý fejeton na stránkách Nového Prostoru. Moderátor Jan Kraus si ve stém díle své talk-show pozval do studia svou matku a jiné příbuzenstvo, ve dvoustém pak všechny své děti, včetně těch, jež se přihlásily poměrně nedávno. To mne inspirovalo.   číst dále Vrtěti Jochem / Petr Pospíšil > NP č.358 > Pošli to dál Mučení zajatců je občas správné a namístě, pokud potřebujeme, aby „pustili“ nějakou tu informaci. Pinochet jistě neužíval zrovna pěkné metody, ale zachránil svou zemi a není „beze cti“. Lidských práv máme až moc, vlastně jediná, která skutečně potřebujeme, jsou práva vlastnická.   číst dále Tak trochu jiné město / Tomáš Havlín > NP č.358 > Téma čísla První dojmy Pražáka při průchodu Ostravou jsou výmluvné. „S tím se nebav, to je zkurvysyn,“ zatrhl mi už v horkém odpoledni postarší pár debatu u piva se staříkem na kolečkovém křesle. Nevypadal nebezpečně, jen si stěžoval, že mu spolubydlící zabil psa.   číst dále
celý archiv