NP č.350 > Pošli to dálCírkev a dětiAlexandr Budka

Nechte maličkých přicházet ke mně, pravil Ježíš. Nyní se však zdá, jakoby bylo lepší děti do kostela nepouštět. Sexuální skandály v katolické církvi se vracejí jako bumerang.

 

Už mnohokrát bylo zopakováno, že zametání pod koberec nic neřeší a jen zhoršuje následky, ale zdá se, že církevní představitelé se stále nepoučili a krizovou komunikaci příliš nezvládají. Celá věc se tak může jevit daleko horší než je a dochází k nejrůznějším účelovým interpretacím a zevšeobecňování. To ale rozhodně není argument pro to, aby církevní autority opět propadly sebelítosti a celou záležitost označily za pletichy nepřátel víry.

Pedofilů v řadách kněží rozhodně není víc, než v jiných profesích přicházejících do styku s dětmi, to je třeba zdůraznit. Není jich tam ale ani výrazně méně a duchovní stav sám o sobě nijak nechrání před lidským selháním. Naopak, život bez rodiny a exponovaná pozice morální autority, kterou zároveň okolí podrobuje nemilosrdnému zkoumání, je psychicky velmi náročná. Zatímco mnohé pomáhající profese mají k dispozici systém konzultací, supervizí, odborné podpory a vzdělávání, kněží jsou často ponecháni na holičkách.

Je třeba otevřeně přiznat, že kněžství je dnes v hluboké krizi. Mladí lidé obtížně hledají motivaci k tomuto povolání a kamenem úrazu je často celibát. „Jít na kněze“ dříve představovalo slibnou kariéru, přitahující i nepříliš duchovní jedince. Dnes si však nelze příliš vybírat a kvůli celibátu kněžství často přitahuje osobnosti s všelijak pochroumanou sexualitou, toužící tak uniknout před problémem. Selhání je pak otázkou času.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Pohoda v sociálních službách? / Jiří Kučera > NP č.350 > Pošli to dál Jako poskytovatel sociálních služeb se v současném systému pohybuji s neuvěřitelnou obavou. Která služba to příští rok odskáče, za jakou zase budu bojovat?   číst dále Co čekat od psychoterapie? / Zbyněk Vybíral > NP č.350 > Téma čísla Psychoterapie není ani psychologie, ani psychiatrie, ani šamanismus. Není to grafologie, věštění z karet, ani diagnostika. O co se tedy jedná?   číst dále Doučovací kurz živočichopisu / Jan Stern > NP č.350 > Fejeton Milí žáci, v dnešní době zostřeného boje o zaměstnání je třeba se neustále vzdělávat. Nový Prostor vám podává pomocnou ruku a zvláště na této stránce, jak jste jistě již zaznamenali, si můžete pravidelně doplnit kvalifikaci způsobem, jaký jinde nenajdete. Naše postgraduální vzdělávací kurzy jsou natolik výjimečné, že dle mnohých nelze poznatky z nich v běžné realitě vůbec uplatnit. Natolik jsou luxusní a specializované.   číst dále Plameny pod Olympem / Tomáš Procházka > NP č.350 > Dějiny přítomnosti O Řecku se dnes nejčastěji mluví jako o zemi propadu a krize - a obvykle také jako o státu, který si žil "nad poměry" a teď by za to měli jeho obyvatelé zaplatit. Statisíce obyčejných Řeků s tím ovšem nesouhlasí a navrhovaná úsporná opatření odmítají. Protest myslí vážně. A tak se nejen stávkuje, ale také hoří auta a v ulicích se staví barikády.   číst dále
celý archiv