NP č.339 > Pošli to dálKyrill poslední záchranyMartina Křížková

Jednou z nejvíce diskutovaných událostí posledních dnů je podpis prezidenta Klause pod Lisabonskou smlouvou. Nebo spíše jeho neexistence.

Evropa s rozpaky čeká. V zemi, která je aktuálně oblepena reklamními plakáty na vypsané a zase zrušené a znova odsunuté volby, není zatím ale vidět s kroky hlavy státu větší netrpělivost. Přesto je cítit určitý neklid a nejistota. Podaná stížnost k Ústavnímu soudu, druhá podaná stížnost, sudetští Němci. Vše v režii jednoho muže. Kde to asi skončí? Neví se navíc, zda jde jen o extempore, na které se za pár let tiše zapomene nebo Klausova akce bude mít vliv ještě na život našich dětí.V této situaci mne alespoň trochu uklidňuje předpověď počasí. Před dvěma lety vyšel v nejmenovaném respektovaném časopise rozhovor s nejmenovanou šamankou. Redaktor, který s ní rozhovor dělal, se od ní snažil získat nějaký důkaz, že její umění skutečně funguje. Odpověděla mu, že stačil jeden silný vítr a byla vláda. Myslela tím nápadnou časovou shodu mezi několikaměsíčním neplodným pokusem sestavit vládu pod vedením Mirka Topolánka a náhlým a již nečekaným úspěchem v tomto počínání, jež se kryl s příchodem orkánu Kyrill. Metereologové věří, že během následujících týdnů přejde přes naše území brázda nízkého tlaku vzduchu od východu (což znamená sněžení), frontální systém od západu (návětrný efekt, ostrý vítr a bouřky). A co zní ale opravdu nadějně: jsou tu i náznaky tlakové výše nad jihem Evropy a tlakové níže nad Skandinávií, stejně jako tomu bylo, když přišel Kyrill. Snad to přežijeme a na prezidenta to bude stačit.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Stručný průvodce odvykáním kouření / Martina Křížková > NP č.388 > Referát Konec roku symbolicky patří předsevzetím. Přání přestat kouřit je vedle hubnutí asi nejtradičnější. Vzdát se trvale nikotinu ale není jen tak. Řekneme vám, jak na to.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále Doba kamenná / Martina Křížková > NP č.345 > Téma čísla PŘEŽÍT NA ULICI VE MĚSTĚ, JAKO JE PRAHA, NENÍ JEDNODUCHÉ. JEDNÍM Z BEZDOMOVCŮ JE I BÝVALÝ CHEMIK RICHARD NOVÁK.   číst dále Vesmír v reklamě na McDonald´s / Martina Křížková > NP č.360 > Rozhovor Na jevišti ani ve filmu ji obvykle nepřehlédnete. I když tvrdí, že je jen nástorjem tvůrce - režiséra, zůstává svá. Herečka Simona Babčáková je ovšem těžko k přehlédnutí i mimo světla ramp.   číst dále S maringotkou navždy / Martina Křížková > NP č.359 > Téma čísla Dodnes jezdí skoro dvě desítky českých cirkusů. Stále se perou o čest a slávu, jak by řekl Eduard Bass, i když obvykle nedosahují proslulosti svých předchůdců. Toto je ale vyprávění o minulosti, kdy příjezd cirkusu do města byl opravdovou událostí.   číst dále Mravenci v Libuši / Martina Křížková > NP č.361 > Fejeton Začalo to dopisem, který přišel starostovi koncem srpna:   číst dále Novodobá asanace / Martina Křížková, David Kumerman > NP č.345 > Téma čísla ZIMA SICE PŘIKRYLA METROPOLI SNĚHOVOU PEŘINOU, ALE SOUČASNĚ ZVÝRAZNILA JINDY SKRYTÉ PROBLÉMY. BEZDOMOVCI MAJÍ ČÍM DÁL MÉNĚ MOŽNOSTÍ EXISTOVAT VE VEŘEJNÉM PROSTORU. JEJICH ŘADY SE TÍM ALE NEZMENŠUJÍ. NAMÍSTO SLOVA ŘEŠENÍ SE NABÍZÍ SPÍŠE TERMÍN ASANACE.   číst dále
celý archiv