NP č.337 > Pošli to dálZpátky v časeMartina Křížková

Druhý zářijový víkend přinesl do Prahy kromě koncertu skupiny Kabát i jiný rozruch. Ve stejný den jako vystoupení postarších hudebníků se odehrál i zcela nečekaně brutální policejní zásah na Albertově.

 

Dopředu veřejně avizované obsazení zchátralého domu přišli podpořit nenásilným způsobem i další. Mezi nimi autorka této glosy. Během odpoledne se u objektu bývalých tureckých lázní na rohu ulic Apolinářské a Na Slupi postupně shromáždili: squatteři, policejní zásahová jednotka, antikonfliktní tým, pořádkoví policisté, zřejmě někdo přes dopravu, novináři a pestrá směs lidí, jež zahrnovala příznivce, přátele, zvědavce nebo třeba jen ty, kteří si myslí, že upozornit na trestuhodné nakládání s některými pražskými domy není nic proti ničemu, když už ne ku prospěchu věci. Od počátku byla celá akce opakovaně označovaná jako zcela nenásilná. Odpoledne i podvečer vzhledem k tomu, kdo všechno se na místě sešel, probíhaly skoro až vesele. Svítilo slunce, vedli se projevy, lidé přispívali na bagety, jež někoho napadlo udělat, chvílemi odcházeli do okolních kaváren či obchodů, bavili se známými a dokonce i se zakuklenými policisty. A pohotově reagovali na policejní pokusy vytlačit je od zmíněného domu. Vidět desítky lidí chodit pořád dokola na malém přechodu mezi kostelem a bývalými lázněmi, kteří křičí hromadně: „chodit po přechodu není nelegální“ a přitom zkouší dělat mexické vlny, patří k zážitkům skoro životním. Když na místo dorazil spřátelený soundsystém, demonstranti, jak jsou shromáždění lidé vytrvale nazývání, začali tančit, místo toho aby „bránili obsazené pozice“, tedy chodník. Párkrát se to trochu zvrtlo, zvláště ze strany policistů, ale až do konečného zásahu ti z neozbrojených přítomných netušili, co se stane. Představa, že profesionálně cvičené policejní jednotky nezvládnou celou situaci kočírovat bez násilí, se zdála absurdní. To co se rozpoutalo po odchodu televizních kamer, kdy policisté bez varování napadli velmi brutálním způsobem bezbranné lidi na místě i v okolních ulicích, to co se dělo později na služebnách, při vyklízení domu a svým způsobem i u soudu, může za přijatelné a normální považovat jen někdo, kdo nevnímá, že doba se od roku 1989 přeci jen změnila.V mnoha aspektech to připomíná dnes již legendární proces se skupinou Plastic People. Lidé, kteří chtějí jen žít po svém, způsobem, který v mnoha evropských zemí není nijak postihován, jsou líčeni jako dno společnosti. Řeší se jejich chování od čistoty po pravidelnou docházku do zaměstnání, je zpochybňována jejich motivace i jejich práva.

Na koncert Kabátů přišlo na čtyřicet tisíc lidí, na Albertově jich bylo asi dvě stě. Asi by bylo lepší ale namísto podobných kulturních atrakcí, začít chodit podporovat squattery. Protože je možné, že právě oni se stanou lakmusovým papírkem, na kterém se ukáže, zda se náhodou nevracíme zpátky v čase.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Stručný průvodce odvykáním kouření / Martina Křížková > NP č.388 > Referát Konec roku symbolicky patří předsevzetím. Přání přestat kouřit je vedle hubnutí asi nejtradičnější. Vzdát se trvale nikotinu ale není jen tak. Řekneme vám, jak na to.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále Vesmír v reklamě na McDonald´s / Martina Křížková > NP č.360 > Rozhovor Na jevišti ani ve filmu ji obvykle nepřehlédnete. I když tvrdí, že je jen nástorjem tvůrce - režiséra, zůstává svá. Herečka Simona Babčáková je ovšem těžko k přehlédnutí i mimo světla ramp.   číst dále Novodobá asanace / Martina Křížková, David Kumerman > NP č.345 > Téma čísla ZIMA SICE PŘIKRYLA METROPOLI SNĚHOVOU PEŘINOU, ALE SOUČASNĚ ZVÝRAZNILA JINDY SKRYTÉ PROBLÉMY. BEZDOMOVCI MAJÍ ČÍM DÁL MÉNĚ MOŽNOSTÍ EXISTOVAT VE VEŘEJNÉM PROSTORU. JEJICH ŘADY SE TÍM ALE NEZMENŠUJÍ. NAMÍSTO SLOVA ŘEŠENÍ SE NABÍZÍ SPÍŠE TERMÍN ASANACE.   číst dále Doba kamenná / Martina Křížková > NP č.345 > Téma čísla PŘEŽÍT NA ULICI VE MĚSTĚ, JAKO JE PRAHA, NENÍ JEDNODUCHÉ. JEDNÍM Z BEZDOMOVCŮ JE I BÝVALÝ CHEMIK RICHARD NOVÁK.   číst dále S maringotkou navždy / Martina Křížková > NP č.359 > Téma čísla Dodnes jezdí skoro dvě desítky českých cirkusů. Stále se perou o čest a slávu, jak by řekl Eduard Bass, i když obvykle nedosahují proslulosti svých předchůdců. Toto je ale vyprávění o minulosti, kdy příjezd cirkusu do města byl opravdovou událostí.   číst dále Mravenci v Libuši / Martina Křížková > NP č.361 > Fejeton Začalo to dopisem, který přišel starostovi koncem srpna:   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv