NP č.520 > Téma číslaUmění na půl cestyIvan Adamovič

Jedenáctitisícový Humpolec má od letošního dubna galerii, jakou mu může závidět i Praha. Popřípadě Brno.

Kdy jste byli naposledy v Humpolci? Byli jste tam vůbec někdy v životě? Město se pyšní svou výhodnou polohou na půl cesty mezi Prahou a Brnem. Ale když se nad tím zamyslíte, není tohle už samo o sobě ponižující tvrzení? Copak se má sláva nějakého místa odvíjet od toho, že je mezi dvěma jinými, významnějšími místy?


Když PR manažerka Národní galerie Marcela Straková oznámila, že jde dělat ředitelku galerie do Humpolce, lidé nevěřili svým uším. Z Prahy – do Humpolce? Proč, proboha? Když navštívíte galerijní prostor zvaný Osmička (psáno 8smička), odevšud na vás bude křičet nějaké PROTO! Osmička je otevřená teprve dva měsíce a okamžitě se zařadila na přední příčky tuzemských uměleckých destinací. Pro Humpolec se může stát něčím podobným jako galerie DOX pro Prahu 7. Nebo spíš pro celou Prahu. Nejen stánkem umění, ale centrem odvahy, změny, kreativity.


Hrana umění
Osmička dřív bývala známá jako Trnkova továrna. Vlastnil ji pan Karel Trnka, velkovýrobce vlněných látek. A Humpolci se dříve říkalo „český Manchester“. Ovšem v roce 1948 byly zdejší textilky znárodněny a sloučeny do jednoho podniku jménem Sukno. Jednotlivé tovární budovy (před okupací jich tu bylo 25) byly pak v rámci Sukna očíslovány a budova, o níž se bavíme, vyfasovala číslo 8. Proto Osmička. V osmičkovém roce 1988 byl podnik přeměněn na státní akciovou společnost, po revoluci částečně vrácen restituentům, aby pak podlehl konkurenci levného zboží ze světa v roce 2003.


Robustní stavba plná jemných detailů
V „osmičce“ se usídlila místní firma Hranipex vyrábějící nábytkové hrany. Firmě se daří, má po Evropě jedenáct poboček, obrat 1,6 miliardy korun a plánuje expanzi do Brazílie. Zakladatel firmy má blízký vztah k umění, a proto když byla Hranipexu továrnička č. 8 malá, nechal ji přestavět na uměleckou galerii a také depozitář uměleckých sbírek. Vznikl Nadační fond, který je správcem galerie. S rodinnou firmou je příbuzensky spojena i architektonická kancelář OK Plan, která se zhostila úkolu z továrny udělat prostor pro umění.

Před námi tu byly kanceláře, plastová okna… my tomu objektu tovární charakter spíš zpětně vracíme

Budova si zachovala jakousi tovární syrovost, umocněnou například neomítnutým zdivem i antracitovou barvou fasády. Zároveň ale působí svěže, moderně a je plná jemných detailů, počínaje pultem místní kavárny pojatým jako skládačka z rámů obrazů přes šatní skříňky, které mají všechny číslo 8, až po graciézní dřevěné schodiště, které vede z prvního patra do depozitářů.


Textil v rámu
Jiná rodinná firma provozuje i místní kavárnu, která se pyšní nabídkou zákusků náležících na špičku cukrářského umění. Návštěvu galerie radíme zdejší kavárnou zahájit – i zakončit.


Ročně se zde budou konat tři výstavy českého a slovenského umění. Jedna velká, objevná, jedna zaměřená na site-specific díla a jedna monografická s regionálním zacílením. Místní si prostor užijí na rodinných sobotách s pestrým programem nebo třeba na kurzech kreslení.

Kromě výstav si tu užijí i rodiny s dětmi, třeba na víkendových kurzech kreslení

Z premiérové výstavy Pocta suknu vám – troufáme si tvrdit – spadne brada. Představuje díla 84 umělců, která tematicky či materiálově pracují s textilem. Výstava tak reaguje na lokální kontext. Tolik zvučných jmen pohromadě byste v Humpolci zkrátka nečekali. Můžete si vybrat od velkých textilních asambláží Milana Knížáka po nenápadný provázek Jiřího Kovandy uvázaný kolem jednoho ze sloupů. Něžná pyžámka Michala Pěchoučka i působivé textilní vzory slavného designéra Antonína Kybala. To vše ve dvou patrech na ploše 1000 metrů čtverečních. Skoro vám tu připadne, že příběh českého umění je tkaný.


autor / Ivan Adamovič VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Terapie tmou / Ivan Adamovič > NP č.491 > Novinky / Kultura H. P. Lovecraft zemřel v roce 1937, jeho i v češtině vydané spisy se vejdou do pěti nepříliš tlustých knih, ale stopa, kterou zanechal v hrůzostrašném žánru, nikdy nezarostla. Ba naopak, zařezává se do těla lidské imaginace stále hlouběji. Existuje řada českých umělců současnosti, kteří mohou hovořit o lovecraftovském doteku ve vlastní tvorbě. číst dále Explodující Kmeny / Ivan Adamovič > NP č.489 > Novinky / Kultura Rappera a výtvarníka s přezdívkou Vladimir 518 jednou napadlo, že by bylo hezké udělat knihu o současných subkulturách, knihu výpravnou, podpořenou penězi jednoho pivovaru. Tak vznikly dnes již legendární Kmeny. číst dále Architektura prožitku / Ivan Adamovič > NP č.491 > Novinky / Kultura Výstava, na které se pěkně zapotíte Studio H3T Architekti pro tuto výstavu vytvořili venkovní několikapatrovou saunu. Vzhledem k omezené kapacitě sauny je nutná včasná rezervace. Vstup je možný pouze po jejím potvrzení. číst dále Prozření starého kyberhipíka / Ivan Adamovič > NP č.490 > Novinky / Kultura Jaron Lanier býval v 90. letech věrozvěstem kyberkultury. Člověk by očekával, že v současnosti bude spát na vavřínech uskutečněného snu.   číst dále O díře z trychtýře / Ivan Adamovič > NP č.490 > Novinky / Kultura Může fungovat knížka pro děti o postavě, která vlastně není?   číst dále Po práci legraci / Ivan Adamovič > NP č.491 > Nad knihou Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu, to je úžasná knižní sbírka podvratných vtipů z dob socialismu sestavená Janem Nejedlým a Jakubem Šofarem. Na jaké vtipy si z doby reálného socialismu pamatují naší prodejci? číst dále Pohádka bez andělů! / Ivan Adamovič > NP č.489 > Novinky / Kultura Bývá zvykem ke konci roku chystat výtvarné výstavy, které mají lidový či pohádkový ráz. Letos se tohoto úkolu chopila Galerie Smečky s výstavou Pohádka – Motivy českého symbolismu a secese. číst dále Brno – střet / Ivan Adamovič > NP č.491 > Téma čísla Je zima. Ne zrovna ideální čas na průzkum vyloučené lokality s největší koncentrací Romů v Brně. Ulice jsou prázdné, což je dost netypické pro čtvrť, která si získala přezdívku Bronx. Brzy se jí možná začne říkat přesmyčkou BRNOX. Tu má na svědomí drobná dívka, která mi jde křupavým sněhem po boku. Jak se tu rozhlížíme po zpustošených dvorcích plných nákupních vozíků, které někdo „zapomněl“ vrátit, vypadáme jako nějací streetworkeři. Ve skutečnosti je má průvodkyně, Kateřina Šedá, ve světě možná nejznámějším žijícím českým umělcem. V tašce mi leží její více než pětisetstránkový průvodce touto lokalitou, který právě vydala. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv